Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kustosz sanktuariów honorowym obywatelem miasta

Maciej Wajer
Ks. prałat Marian Szczepiński został w 2006 roku dołączył do grona honorowym obywateli Kościerzyny.

Ks. Marian Szczepiński urodził się w Barłoźnie koło Skórcza w 1945 roku. Został wychowany w rodzinie bardzo religijnej i jednocześnie patriotycznej. Po ukończeniu szkoły podstawowej naukę kontynuował w Collegium Marianum w Pelplinie, a następnie w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1970 roku z rąk ówczesnego biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego. Jak wielokrotnie podkreślał, wartości chrześcijańskie wyniósł z rodzinnego domu, a przykład rodziców, ich świadectwo wiary mobilizowało go zawsze do wielu kapłańskich działań. Pierwszą placówką, w której rozpoczął pracę była parafia w Piasecznie w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza.

W roku 1975 został wikariuszem w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. Po dwóch latach pracy skierował prośbę do biskupa Bernarda Czaplińskiego o przeniesienie do Wejherowa, ponieważ jego pragnieniem było poświęcić się pracy duszpasterskiej wśród ludzi niesłyszących. Podjął pracę w parafii Świętej Trójcy w Wejherowie, gdzie po roku, obok innych zajęć, rozpoczął duszpasterstwo ludzi niesłyszących. Pierwszym jego doświadczeniem było przygotowanie małej grupy dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. W 1979 r. przeszedł do parafii św. Leona, gdzie razem z ks. Piotrem Neumannem zorganizował katechizację i wszystkie formy duszpasterstwa dla niesłyszącej młodzieży i dzieci uczęszczających do szkół specjalnych w Wejherowie30.

W 1981 r. biskup Marian Przykucki skierował go do pracy w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Gdyni. Tam ks. Szczepiński przeżył stan wojenny i wszystkie sprawy z nim związane. Po latach pracy wikariuszowskiej, w czerwcu 1983 r. bp Marian Przykucki zaproponował mu samodzielną placówkę w nowo tworzącej się parafii Skorzewo. W Skorzewie zastał plac pod budowę kościoła oraz ludzi chętnych do podjęcia pracy. W tej parafii wybudował kościół, dom parafialny i cmentarz. 20 lipca 1990 r. otrzymał dekret na urząd proboszcza i dziekana kościerskiego. Warto też dodać, że ks. Marian Szczepiński już jako młody kapłan dał się poznać jako pielgrzym, podejmując trud samotnej wędrówki na Jasną Górę. Zebrał wtedy wiele interesujących doświadczeń, z którymi dzielił się ze swoimi współpracownikami w kapłaństwie. Trud pielgrzyma nie był mu obcy w czasie jego probostwa w Skorzewie.

Potrafił wtedy w tej stosunkowo małej miejscowości zorganizować nawet 150-osobową grupę pielgrzymów na Kalwarię Wejherowską. Wraz z nimi przemierzał trasę kompanii kościerskiej. Głosił kazania, a nade wszystko obserwował i czuwał nad zachowaniem pokutnego charakteru pielgrzymki. Jako proboszcz parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie zainicjował i rozwinął kościerskie pielgrzymki na Jasną Górę. Ksiądz Prałat jest kustoszem dwóch sanktuariów maryjnych koronowanych koronami papieskimi. W czasie pracy duszpasterskiej w Kościerzynie ks. M. Szczepiński otrzymał różnego rodzaju wyróżnienia: w maju 1992 r. Ojciec Święty mianował go swoim honorowym kapelanem, we wrześniu 1993 r. został diecezjalnym referentem do spraw życia konsekrowanego, a 2 lutego 1996 r. kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Pelplinie. Otrzymał też nominację na wizytatora diecezjalnego. 2 lutego 2003 r. został wikariuszem biskupim do spraw życia konsekrowanego i sanktuariów maryjnych. Na kolejną prośbę biskupa diecezjalnego Ojciec Święty Jan Paweł II 28 lutego 2003 r. mianował go swoim honorowym prałatem.

W roku 2006 Rada Miasta doceniając całokształt pracy duszpasterskiej, a także rozwijanie kultu maryjnego oraz promocję Kościerzyny w kraju i poza jego granicami zdecydowała się nadać duchownego tytuł Honorowego Obywatela Kościerzyny. Uroczystość jego wręczenia odbyła się na początku czerwca 2006 roku.

- Myślę, że zasługi księdza prałata dla naszego miasta są znane mieszkańcom Kościerzyny - powiedział nam w 2006 roku Kazimierz Stoltmann, ówczesny przewodniczący Rady Miasta. - To właśnie dzięki niemu w naszym mieście dwa sanktuaria zostały ukoronowane papieskimi koronami. Jego działalność na niwie kultury jest również doskonale znana. Jednak warto nadmienić, że ksiądz proboszcz troszczy się również o swoich parafian, szczególnie tych najuboższych. To właśnie z jego inicjatywy uruchomiono darmową jadłodajnię dla osób, którzy borykają się z problemami materialnymi.

Ks. Marian Szczepiński nie krył wzruszenia w czasie uroczystej sesji. Podkreślił, że nadanie honorowego obywatelstwa właśnie jemu, jest efektem działalności wszystkich proboszczów parafii Św. Trójcy w Kościerzynie.

- Chciałbym wyrazić wdzięczność wszystkim tym, dzięki którym dzisiaj odbieram to zaszczytne wyróżnienie - powiedział wzruszony kapłan. - Szczególne wyrazy wdzięczności kieruję w stronę bp diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi. Dzięki niemu mogłem uczestniczyć w kongresach dotyczących rodzin w Manilii oraz Meksyku. Mogłem również przyglądać się pracy misjonarzy w Zambii, Brazylii oraz Norwegii. Zawsze staram się utożsamiać ze społecznością Kościerzyny i chciałbym powiedzieć, że to ja jestem dla nich, dla moich parafian. Codziennie mam ich w moim kapłańskim sercu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki