Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Finlandii odwiedził Gdańsk. Spotkał się m.in. z Lechem Wałęsą [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö wraz z Małżonką Jenni Haukio złożyli wizytę w Gdańsku. W programie odwiedzin znalazło się między innymi spotkanie z Lechem Wałęsą.

Polska i Finlandia zamierzają uczynić z regionu Morza Bałtyckiego jeden z najsilniejszych gospodarczo, region Europy. Najważniejsze zadania to ocalenie Bałtyku i współpraca - przede wszystkim z w zakresie innowacji. Takie wnioski wypływają z seminarium pt. „Polsko-Fińskie Partnerstwo Morza Bałtyckiego” które w Gdańsku otworzył Sauli Niinistö , prezydent Republiki Finlandii.

Prezydent Sauli Niinistö, wraz z Małżonką przybył na Plac Solidarności około godziny 11. Złożył wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Zwiedził Wystawę Stałą Europejskiego Centrum Solidarności. Obejrzał wózek akumulatorowy Lecha Wałęsy i wraz z Małżonką wsiadł do kabiny tego pojazdu. Następnie para prezydencka złożyła podpisy na kartkach, tworzących znak Solidarności. Potem obydwoje rozmawiali z Lechem Wałęsą, byłym prezydentem RP, w jego biurze. Stamtąd Sauli Niinistö udał się na seminarium dotyczące współpracy polsko – fińskiej.

- To wielka przyjemność, przemawiać w historycznym mieście Gdańsk, podczas seminarium, poświęconego polsko – fińskiemu partnerstwu na rzecz Morza bałtyckiego – powiedział prezydent Sauli Niinistö, otwierając te obrady w Europejskim Centrum Solidarności. - W duchu współpracy Unia Europejska przyjęła 5 lat temu strategię rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego. To jest pierwsza makroregionalna strategia w Unii. Jej głównym celem jest ocalenie Morza Bałtyckiego i wzbogacanie tego regionu Te same wyzwania, zadania, my dzisiaj przypominamy. Wiele osiągnęliśmy w ostatnich latach, poprawiając oczyszczanie s,cieków. Wiele jest jednak jeszcze do zrobienia, by uzyskać wymagany status naszego morza do 2021 roku. Finlandia i Polska wprowadziły dobry wspólny projekt oczyszczania Polska i Finlandia czuja się odpowiedzialne za koordynację działań i realizację polityki ochrony środowiska „Nutri”, zmierzającej o do zmniejszenia emisji związków azotu do wody. Związki te dostają się do Bałtyku rzekami Odzyskiwanie fosforu naprawdę wesprze nasza gospodarkę. Teraz, u nas marnotrawstwo fosfory jest największe w skali świata.

Ta współpraca się zacieśnia – mówił Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Dowodem tego są inwestycje fińskich firm w województwie pomorskim. W 2016 roku zorganizujemy wspólnie Dni Morza w Turku. Bardzo istotne są dla nas technologie z błękitnymi innowacjami, dotyczącymi Bałtyku.

Szczegóły uczestnicy seminarium poznali podczas pierwszego panelu dysksyjnego, zatytułowanego: „Współpraca w rejonie Morza Bałtyckiego: partnerstwo Fińsko – Polskie”. Moderatorem był Marcin Piątkowski – dyrektor Invest in Pomerania. Wypowiadali się m.in.: Heikki Martela - prezes zarządu Martela, Matti Huttunen – szef Altemas Polska; Aki Tuonnonen – prezes Promeco Group; Jari Rosendal – prezes Kemira Corporation

Petteri Orpo – minister rolnictwa i leśnictwa Finlandii - przypomniał, że współpraca Polski i Finlandii trwa do dawna. Gdańsk razem z Turku współdziała już 27 lat. Region Morza Bałtyckiego rozwija się najprężniej w Unii Europejskiej. Powinniśmy podejmować próby usuwania zbędnej biurokracji unijnej. Najważniejsze dla środowiska naturalnego jest to, by pozbyć się odpadów fosforu w odpowiedni sposób. Dokonania Gdańska w tym zakresie są dobrym przykładem.

Drugi panel dyskusyjny koncentrował się na temacie: „Współpraca w rejonie Morza Bałtyckiego: współdziałamy, dbamy, łączymy”, a jego moderatorką była Erika Tikka – ambasador Finlandii do spraw Bałtyku

Głos zabierali, m.in.: Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska, Juha Jarvinen – szef biura Handlowego Finnair, Jacek Skarbek – prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Juha Nurminen członek zarządu fundacji Nurminen, prof. Natalia Górska – Uniwersytet Gdański.

Niezwykła jest propozycja Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska: nawiążmy kontakt z Rosjanami. Namówmy ich na implementację, na wdrażanie systemu modelowego poprawy stanu sanitarnego Obwodu Kaliningradzkiego. Polska i Finlandia mogłyby wspólnie podjąć się takiej misji.

. Kontakty Polski i Finlandii będą się zacieśniać. Od 11 maja 2015 roku Finnair rozpocznie loty na trasie z Gdańska do Helsinek – powiedział Juha Jarvinen – szef Biura Handlowego Finnair. Rozkład lotów jest dopasowany do potrzeb pasażerów przesiadających się w Helsinkach do Azji oraz miast położonych w środkowej i północnej Finlandii. Z Helsinek łatwo można dotrzeć zwłaszcza do Szanghaju.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki