Unikatowa publikacja na temat naszej Wisły

  Unikatowa publikacja na temat naszej Wisły

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Unikatowa publikacja na temat naszej Wisły

  ©archiwum DB

  Wydłuża się ku północy, formując sobie nowy "podgłówek", czyli deltę. Szczupleje. Jaka była w przeszłości? A jaka będzie? - zastanawia się wiele osób, patrząc na Wisłę.
  Unikatowa publikacja na temat naszej Wisły

  ©archiwum DB

  To bardzo ważne pytania, na które musimy znaleźć odpowiedzi, planując gospodarcze wykorzystanie naszej największej rzeki.
  Najnowszą wiedzę na ten temat zawiera unikatowa publikacja naukowa pt. "Nad Wisłą", wydana dzięki staraniom Fundacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju w Warszawie. Nazywana jest "naszą" publikacją. Dlaczego?

  - "Nasza", bo wszystkich nas (i tu w Warszawie, i na północy kraju, i w każdym innym miejscu) ona dotyczy - wyjaśnia Karolina Skolimowska, koordynator projektu w Fundacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. - Chodzi przecież o Wisłę!

  Istotne dla przyszłego zagosodarowania Wisły jest to, na co we wspomnianej publikacji zwraca uwagę gdańszczanin, dr inż. Kazimierz Cebulak. Chodzi o zagadnienie łączenia się Wisły z morzem. Dr inż. Kazimierz Cebulak w artykule pt. "Wokół przyrodniczo-technicznego fenomenu sztucznego ujścia Wisły" sygnalizuje, że Wisła uchodzi w Bałtyku! Czyli, że jest nieco inaczej niż informują podręczniki szkolne, że królowa naszych rzek wpada "do" Bałtyku. Wylot koryta Wisły znajduje się bowiem w Zatoce Gdańskiej, około 2 kilometrów od pierwotnego brzegu morskiego na Mierzei Wiślanej. Dr inż. Kazimierz Cebulak akcentuje też, że Wisła, od okolic Tczewa do Bałtyku płynie "akweduktem". To znaczy, że wierzch jej wody znajduje się ponad Żuławami nie tylko podczas wezbrań powodziowych. Jeżeli dojdzie do przerwania wałów, to nawet przy średnim stanie wody w rzece okoliczne obszary mogą zostać zalane, a tereny depresyjne zatopione.

  Sztuczne ujście, czyli Wisła Przekop między Świbnem i Mikoszewem, powstało 120 lat temu. Co przez ten czas się działo? Co nam grozi? Kto, oprócz ludzi, zyskał na zbudowaniu przekopu i jak on powstawał - o tym też w "Nad Wisłą" pisze dr inż. Kazimierz Cebulak.

  Z tej publikacji dowiadujemy się również, skąd się bierze woda w Wiśle, a wyjaśnia to prof. Artur Magnuszewski. Ten sam autor opisuje powstanie królowej naszych rzek.
  Wiślana dolina jest bardzo tajemnicza, a jej sekrety odkrywa dr Marek Zgorzelski. O życiu w rzece, na brzegach i nad wodami informują prof. Janina Pijanowska i dr Wiesław Nowicki.

  Jak to z powodziami było, przypominają dr hab. Ireneusz Sobota i prof. Bogusław Pawłowski. Czy jest sens zabudowy Wisły - ten problem analizuje dr Witold Lenart. Planując zagospodarowanie Wisły, musimy uwzględniać zmiany klimatu, a czego w tym zakresie możemy się spodziewać (także katastrofalnych wylewów) - przedstawia prof. Zbigniew Kundzewicz. Specjalny rozdział poświęcono Wiśle płockiej, zwanej płynącym rajem, a ten urokliwy odcinek opisuje dr Marek Zgorzelski. Dlaczego Wisła jest Królową? - uzasadnia dr hab. Joanna Angiel.

  O demonach, istotach nadprzyrodzonych, które widywane są w dolinie Wisły, pisze dr Witold Lenart. Autor przedstawia też hipotezy wysokiego prawdopodobieństwa, nazywając je w skrócie: HWP. Jedna z nich brzmi: kurczenie się dostępu do czystej i zdrowej wody, nadającej się do picia.

  W jednym z artykułów czytamy, że kiedyś dolina Wisły była podzielona na baseny, zagłębienia różnego pochodzenia, a rzeka je połączyła, tworząc tzw. przełomy (rozcięcia erozyjne) między nimi. Jeśli w następstwie zmian klimatu opadów będzie mniej, to owe zagłębienia mogą stać się jeziorami.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo