Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Obradowała Rada Gospodarki Wodnej Regionu Dolnej Wisły

Jacek Sieński
Prace hydrotechniczne objęły m.in. budowę ostróg wiślanych
Prace hydrotechniczne objęły m.in. budowę ostróg wiślanych Przemek Świderski
Problemy związane z ochroną środowiska naturalnego w gospodarce wodnej omawiano w czasie VII posiedzenia Rady Gospodarki Wodnej Regionu Dolnej Wisły, które w tym miesiącu odbyło się w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Uczestniczyli w nim przedstawiciele dyrekcji gdańskiej RZGW oraz Przemysław Nawrocki i Piotr Nieznański, reprezentanci międzynarodowej organizacji ekologicznej fundacja WWF Polska w Warszawie.

Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku, przekazał, że przedstawiciele fundacji zapoznali się ze zrealizowanymi w ubiegłym roku przez regionalny zarząd inwestycjami przy uwzględnieniu wymogów ochrony środowiska naturalnego.

Przeprowadzone prace i ich zakres przedstawił Andrzej Ryński, zastępca dyrektora ds. technicznych i inwestycji RZGW.
Były to roboty remontowe, utrzymaniowe i nowe zadania, wykonywane w ramach programu "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)", wspieranego z funduszy Unii Europejskiej.
Prace hydrotechniczne objęły m.in. odbudowę ostróg wiślanych i trwającą przebudowę obiektów chroniących i udrażniających ujście Przekopu Wisły do morza.

Obok gdańskiego RZGW, zadania w ramach programu żuławskiego realizują też inni beneficjenci programu.
Są to: Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku, Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu, miasta Gdańsk i Elbląg oraz powiat gdański.

Nawrocki i Nieznański z fundacji WWF Polska wskazali zarówno na właściwe, jak i trudne do zaakceptowania, z punktu widzenia ochrony przyrody, działania towarzyszące realizacji robót zabezpieczających Żuławy przed powodziami i prac regulacyjnych na rzekach. Za problem kontrowersyjny uznają oni także roboty utrzymaniowe, polegające przede wszystkim na usuwaniu osadów dennych, czyli pogłębianiu rzek.

Mają one na celu przyspieszenie odpływu wód ze zlewni, ale jednocześnie powodują niszczenie siedlisk chronionych gatunków roślin i zwierząt, w tym ryb. Po uregulowaniu i pogłębieniu rzeki jej nurt jest szybszy, co powoduje wzrost zagrożenia powodziowego dla terenów leżących niżej.
Podczas spotkania omówiono również przygotowania do realizacji programu "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław do roku 2030 - etap II (2014-2020)", będącego kontynuacją pierwszego etapu, który zostanie zakończony w tym roku.
Pierwszy etap programu objął zadania inwestycyjne o wartości około 550 mln zł, na które zyskał dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Efektem jego kontynuacji jest ramowy plan działań wraz z nowymi zadaniami, mającymi dostosować infrastrukturę powodziową Żuław do zagrożeń powodziowych, będących rezultatem m.in. zmian klimatu i stanowiących równocześnie rekomendację do planu zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie dolnej Wisły. Znaczenie przygotowywanych obecnie dokumentów planistycznych drugiego etapu programu, zakładającego osiągnięcia dobrego stanu wód i ochrony przeciwpowodziowej na obszarze Żuław, przedstawił Henryk Jatczak, zastępca dyrektora ds. zarządzania zasobami wodnymi RZGW w Gdańsku.

Halina Czarnecka, dyrektor gdańskiego RZGW, zaproponowała przedstawicielom fundacji WWF Polska współpracę na etapie przygotowań do planowania zadań drugiego etapu programu żuławskiego. Ma to pozwolić na wspólne rozwiązywanie problemów związanych z ich wykonywaniem. Wypracowane razem i zaakceptowane przez obie strony stanowisko pozwoli na uniknięcie kontrowersji i formułowanie ewentualnych zarzutów, jakie mogłyby się pojawić już po zrealizowaniu inwestycji.
Pinkiewicz poinformował, że ukazała się publikacja RZGW dotycząca planu działań drugiego etapu programu żuławskiego. Składa się ona z dwóch części. Pierwsza część zawiera stan zaawansowania pierwszego etapu i jego podsumowanie.
Druga część prezentuje ramowy plan działań i wynikające z nich priorytetowe zadania drugiego etapu programu, który jest dokumentem strategicznym i podstawowym, gdy chodzi o ochronę przeciwpowodziową na Żuławach.

Publikacja jest dostępna w siedzibie RZGW (Gdańsk, ul. ul. Franciszka Rogaczewskiego 9/19). Dofinansował ją Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki