POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Gdynia: Sensacyjne znalezisko z epoki żelaza w InfoBoxie...

  Gdynia: Sensacyjne znalezisko z epoki żelaza w InfoBoxie [ZDJĘCIA]

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Prace Archeologiczne w rejonie rzeki Kaczej, czerwiec 2014.
  1/15

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Tomasz Bołt/Archiwum

  Od poniedziałku w InfoBoxie przy ul. Świętojańskiej 30 w Gdyni można oglądać liczące tysiące lat znalezisko z doliny rzeki Kaczej. Skarb z epoki żelaza ma około 2700 lat. To jedno z najbardziej sensacyjnych odkryć archeologicznych ostatnich lat na Pomorzu.
  O tym znalezisku "Dziennik Bałtycki" napisał jako pierwszy. Dwa nagolenniki i jedna bransoleta leżały, ułożone jedna na drugiej, płytko pod powierzchnią ziemi w lesie często uczęszczanym przez spacerowiczów i rowerzystów. Znalazł je poszukiwacz militariów z czasów II wojny światowej. Skontaktował się z Marcinem Tomaszewskim, wiceprezesem Fundacji Invenire - Salvum (tłum. Odnaleźć - Ocalić), który natychmiast przesłał zdjęcia skarbu do dr Anny Longi, archeologa współpracującego z fundacją.
  Dr Longa potwierdziła, że możemy mieć do czynienia z sensacją archeologiczną. O odkryciu powiadomiono Dariusza Chmielewskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków i dyrektora Henryka Panera z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

  Znalazca wskazał miejsce, gdzie przez tysiące lat leżały bransolety. Zapadła więc decyzja o jak najszybszym rozpoczęciu sondażowych badań archeologicznych. W połowie czerwca miłośnicy historii z trójmiejskiej Fundacji Invenire - Salvum i członkowie stowarzyszenia Denar z Elbląga, pod nadzorem archeologa dr Anny Longi, rozpoczęli badania sondażowe w gdyńskim lesie. Efekty poszukiwań przeszły wszelkie oczekiwania - już podczas pierwszych kilku godzin odkopano fragmenty konstrukcji kamiennych i wydobyto skorupy naczyń ceramicznych, z których później udało się "wykleić" garnki. Poszukiwacze znaleźli także sporą garść bursztynu.

  - Dzięki dofinansowaniu ze strony władz Gdyni, konkretnie urzędu miejskiego konserwatora zabytków, można było w krótkim czasie opracować znalezisko - mówi dr Longa. - Podjął się tego Karol Dzięgielewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znalezisko

   m. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Mam nadzieję, ze te artefakty nie trafią do obcego miasta, ale zostaną w Gdyni

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama