NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Trójmiasto: Gigantyczne podwyżki za użytkowanie gruntów

  Trójmiasto: Gigantyczne podwyżki za użytkowanie gruntów

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pan Mączewski z żoną od decyzji miasta odwołuje się od dwóch lat. Bez efektu. W tym czasie natomiast przeszedł na pierwszą grupę inwalidzką

  Pan Mączewski z żoną od decyzji miasta odwołuje się od dwóch lat. Bez efektu. W tym czasie natomiast przeszedł na pierwszą grupę inwalidzką ©Tomasz Bołt

  Gdańsk, Sopot i Gdynia aktualizują stawki za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych. A to oznacza, że trzeba zapłacić nawet kilkanaście razy więcej.
  Pan Mączewski z żoną od decyzji miasta odwołuje się od dwóch lat. Bez efektu. W tym czasie natomiast przeszedł na pierwszą grupę inwalidzką

  Pan Mączewski z żoną od decyzji miasta odwołuje się od dwóch lat. Bez efektu. W tym czasie natomiast przeszedł na pierwszą grupę inwalidzką ©Tomasz Bołt

  Ponad 9 tys. zł zamiast 600 zł ma zapłacić za użytkowanie wieczyste grun-tu, na którym stoi jej dom, Ewa z Sopotu. 12-krotną podwyżkę za ziemię pod garażem dostali Irena i Wiesław z Wrzeszcza. 22-krotnie wyższe opłaty władze Gdyni zafundowały kilka miesięcy temu Spółdzielni Mieszkaniowej Karwiny. Trwa aktualizowanie opłat, a że wartość gruntów w ciągu ostatnich kilku, a czasem kilkunastu lat, bardzo wzrosła, podwyżki też są gigantyczne.


  W 2010 roku w Gdańsku zaktualizowano m.in. stawki około 600 działek zabudowanych garażem. - Miasto przez długi czas starało się nie zmieniać wysokości opłat za użytkowanie wieczyste gruntów pod garażami, mając na względzie możliwości finansowe mieszkańców - mówi Michał Piotrowski, z gdańskiego magistratu. - Obecnie, z uwagi na zaostrzenie polityki finansowej miasta, zmuszeni jesteśmy korzystać z możliwości aktualizacji opłat co roku.
  Z uwagi na dużą liczbę użytkowników wieczystych gruntów przeznaczonych pod mieszkaniówkę, usługi i garaże w Gdańsku co roku, sukcesywnie wypowiadane są opłaty około 25 proc. z nich - około 10 tys. umów. Nowe stawki pod koniec ubiegłego roku otrzymali głównie użytkownicy z Wrzeszcza.

  W Sopocie w ubiegłym roku wypowiedzenie dotychczasowych opłat otrzymało 740 gospodarstw domowych. W tym roku może je dostać tysiąc kolejnych. Opłata roczna stanowi tu np., w przypadku gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi, 1 proc. wartości nieruchomości ustalonej przez rzeczoznawcę. Ceny działek w Sopocie wzrosły diametralnie. Takie są też nowe opłaty.
  Pani Ewa, sopocianka, kilka dni temu dostała wyliczenie nowej opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, na którym stoi jej dom. Dotychczas płaciła około 600 zł, nowa opłata wynosi ponad... 9 tys. zł!

  - Jeszcze zanim dostałam wypowiedzenie dotychczasowej opłaty, złożyłam wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo do własności - mówi sopocian-ka. - Miastu właśnie o to chodzi, żeby wykupywać grunty.

  I rzeczywiście, urzędnicy przyznają, że w celu uniknięcia kolejnych aktualizacji opłat proponują mieszkańcom przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (gruntów zabudowanych na cele mieszkanie), podobnie jak np. w Gdańsku, z 95-procentową bonifikatą.
  - Opłatę za przekształcenie można wnieść w pełnej wysokości lub na raty (nie mniej niż 10, nie więcej niż 20 rocznych rat) - wyjaśnia Anna Dyksińska, z Urzędu Miasta Sopotu. - W przypadku rozłożenia na raty opłaty za przekształcenia konieczne jest zabezpieczenie wierzytelności gminy z tego tytułu przez ustanowienie hipoteki.

  Gdynia zaczęła aktualizację, kilka lat temu, w kolejności: firmy, osoby prywatne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. W ubiegłym roku 22-krotne podwyżki dotknęły m.in. SM Karwiny.
  - W 1994 roku opłaty naliczane były według pięciu stref, na jakie podzielono miasto, teraz pod uwagę brane są także cele, na jakie grunt jest przeznaczony, oraz jego wartość rynkowa - podkreśla Joanna Grajter, rzecznik gdyńskiego Urzędu Miasta. - To że opłaty nie były dotychczas aktualizowane, to prezent, jaki miasto zrobiło spółdzielniom. Jak bowiem nazwać inaczej to, że ktoś przez lata płacił 20 złotych rocznie?
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ECS, Muzeum 2 WŚ, Muzeum Emigracji

   liberał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 103 / 111

   stadiony, hale i drogi dużo kosztuje a więc trzeba w końcu płacić, no ale przecież w większości zarabiamy powyżej średniej krajowej i stać nas na to.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama