NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Kwidzyn: W Jabilu trwają zwolnienia pracowników

  Kwidzyn: W Jabilu trwają zwolnienia pracowników

  Łukasz Kłos

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W kwidzyńskim Jabilu opustoszeją linie, na których produkuje się m.in. telewizory

  W kwidzyńskim Jabilu opustoszeją linie, na których produkuje się m.in. telewizory ©Krzysztof Marianowski

  Największy pracodawca na Powiślu i jeden z największych w całym województwie - kwidzyńska fabryka Jabil - znacząco zmniejsza zatrudnienie. Najgorsze prognozy mówią, że w perspektywie najbliższych miesięcy pracę może stracić nawet do 1,5 tys. osób, ale zarząd zakładu zapewnia, że jeszcze nic nie jest przesądzone. Sytuacja jest dynamiczna, bo wciąż trwają rozmowy z potencjalnymi zleceniodawcami.
  W kwidzyńskim Jabilu opustoszeją linie, na których produkuje się m.in. telewizory

  W kwidzyńskim Jabilu opustoszeją linie, na których produkuje się m.in. telewizory ©Krzysztof Marianowski

  Według oficjalnych informacji, z końcem listopada nie przedłużono umów z 223 osobami. Tymczasem kwidzyński Urząd Pracy mówi już o ok. 300 bezrobotnych, rejestrujących się po utracie pracy w Jabilu. Z naszych ustaleń wynika, że redukcja zatrudnienia będzie stopniowa i może potrwać nawet do marca przyszłego roku. Dotknie ona osoby zatrudnione na czas określony, bowiem w miarę upływu terminu umów nie będą one po prostu przedłużane. W ten sposób zakład uniknie kosztów związanych z grupowymi zwolnieniami.

  Zarząd firmy przekonuje że takie działania są konieczne, by fabryka przeczekała spadek zleceń. Główną "specjalnością" firmy jest bowiem masowa produkcja elektroniki na zamówienie innych przedsiębiorstw, zazwyczaj międzynarodowych koncernów.

  - Rynek ten charakteryzuje się wysoką sezonowością. O ile przed świętami Bożego Narodzenia zapotrzebowanie na telewizory jest duże, o tyle po Nowym Roku drastycznie się obniża - tłumaczy Marek Bania, dyrektor operacyjny w kwidzyńskiej fabryce Jabil Circuit Poland. - Dodatkowo sami klienci próbują zwiększać produkcję w swoich fabrykach, a tym samym mniej zlecają takim zakładom jak nasz - dodaje.

  Tymczasem redukcja zatrudnienia następuje w fatalnym momencie. Przełom roku (w tym nadchodzące święta Bożego Narodzenia) i związane z nim zwiększenie wydatków domowych nie sprzyja odchodzącym pracownikom.

  Na dodatek w kasie Urzędu Pracy w Kwidzynie brakuje funduszy na aktywne zwalczanie bezrobocia.
  - Gdybym miał informacje, ile osób z naszego powiatu docelowo straci zatrudnienie, mógł- bym wystąpić do Ministerstwa Pracy o dodatkowe fundusze - podkreśla Jerzy Bartnicki, dyrektor kwidzyńskiego Powiatowego Urzędu Pracy. - Tymczasem wszystko wskazuje, że w przyszłym roku będziemy mieli do dyspozycji tylko 1/3 dzisiejszego budżetu. W dodatku środki będą wypłacane w dwunastu, comiesięcznych ratach - martwi się urzędnik.

  Marek Bania odpowiada jednak, że w tej chwili nie może podać konkretnej liczby osób, zapewnia jednak, że jest w stałym kontakcie z dyrekcją PUP.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama