Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Trwa walka o drugi stopień wodny na rzece

Jecek Sieński
Bez podparcia drugim stopniem wodnym tamie włocławskiej z czasem zagraża nawet zawalenie
Bez podparcia drugim stopniem wodnym tamie włocławskiej z czasem zagraża nawet zawalenie Energa
Od 20 lat Społeczny Komitet ds. Popierania Budowy Stopnia Wodnego na Wiśle Poniżej Tamy we Włocławku stara się przekonać decydentów różnych szczebli, że niezbędne jest zbudowanie drugiej zapory z elektrownią wodną na królowej polskich rzek. Na razie petycje i pisma w tej sprawie, kierowane m.in. do Ministerstwa Środowiska, pozostają bez wiążącej odpowiedzi.

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WSZYSTKIEGO O NASZEJ AKCJI!

Według komitetu, prowadzony obecnie remont stopnia, mający kosztować 161 mln zł, z dofinansowaniem z Unii Europejskiej w wysokości 100 mln zł, niewiele da.

Bez podparcia drugim stopniem wodnym tamie włocławskiej z czasem zagraża nawet zawalenie, a dużemu obszarowi położonemu nad dolną Wisłą - wielka powódź.

Stopień wodny we Włocławku liczy ponad 30 lat, a miał sam spiętrzać wody Wisły 10 lat, do czasu zbudowania zapory w rejonie Ciechocinka i kolejnych, tworzących jej kaskadę. Musi on więc powstrzymywać zwiększony napór wody. Stąd na budowli stwierdzono już występowanie pęknięć, co zagraża katastrofą budowlaną.

- Grupujemy działaczy społecznych i wielu ekspertów - mówi Stanisław Murawski, przewodniczący komitetu. - Domagamy się zbudowania drugiego stopnia na Wiśle, zlokalizowanego w rejonie Siarzewa. Będzie on skutecznie chronić mieszkańców terenów nadwiślańskich, w tym miast od Włocławka do Torunia, narażonych na zalanie.

Wykorzystaniem stopnia zainteresowany jest koncern Energa, który mógłby zbudować hydroelektrownię o mocy do 100 MW. Byłaby ona ekologicznym i odnawialnym źródłem energii. Druga duża elektrownia wodna na Wiśle, łącznie z włocławską o mocy ponad 160 MW, zwiększyłyby bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Komitet wylicza korzyści gospodarcze, jakie może przynieść zbudowanie stopnia wodnego w Siarzewie. Przyczyni się on do reaktywowania żeglugi na odcinku Wisły, będącym fragmentem międzynarodowej drogi wodnej E 40. Tama może także spełniać funkcję nowej drogowej przeprawy mostowej.

Zbiornik, który powstanie przed zaporą, podniesie walory przyrodnicze długiego odcinka rzeki i będzie się przyczyniać do rozwoju turystyki w gminach nadwiślańskich, w województwie kujawsko- pomorskim. Będą nad nim mogły funkcjonować ośrodki wypoczynkowe i przystanie żeglarskie.

Koncepcja nowego stopnia przewiduje wykonanie dwóch przepławek dla wiślanych ryb wędrownych (łososi, troci wędrownych, cert i jesiotrów, objętych programem restytucji), płynących w górę rzeki na tarliska. Jedna z przepławek ma być kanałem opływającym zaporę.

Stopień wodny w Siarzewie ma być zbudowany na obszarze objętym programem ochrony przyrody Natura 2000. Z tego powodu decyzjom o jego lokalizacji sprzeciwiają się działacze organizacji ekologicznych. - Nie biorą oni pod uwagę tego, iż ustawa o ochronie przyrody przewiduje uwzględnianie także nadrzędnego interesu publicznego i braku rozwiązań alternatywnych - mówi Murawski.

Do wyjątków, jeśli chodzi uzyskiwanie zezwoleń na inwestycje na obszarach Natura 2000, należą ochrona zdrowia i życia ludzi czy zapewnienie bezpieczeństwa powszechnego.

- Pod koniec lutego wysłaliśmy do prezydenta Bronisława Komorowskiego pismo w sprawie drugiego stopnia wodnego - opowiada Murawski. - Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Aby nagłośnić problemy związane z ciągłym odkładaniem budowy zapory i elektrowni, w kwietniu zorganizujemy w Siarzewie akcję protestacyjną. Chcemy zablokować drogi i zaprosić przedstawicieli mass mediów. Nasz komitet nie ma innego sposobu na wywarcie presji na rząd, żeby wspólnie z Energą przystąpił do realizacji inwestycji mającej strategiczne znaczenie dla kraju.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki