Stocznia Gdynia wznawia produkcję statków!

  Stocznia Gdynia wznawia produkcję statków!

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdyński zakład odżyje 15 listopada na nowo. Będzie praca dla części byłych stoczniowców.
  W dużym doku w Gdyni będą budowane statki.

  W dużym doku w Gdyni będą budowane statki.

  Stocznia w Gdyni przeżywa dzisiaj swoistą reaktywację. Położona zostanie stępka pod budowę statku Heavy Lift Jack-Up Vessel dla armatora niemieckiego Beluga-Hochtief Offshore GmbH. Stocznia Crist SA, która od niedawna jest właścicielem dużego suchego doku oficjalnie wznawia produkcję na terenie byłej Stoczni Gdynia. Budowa może dać ok. 100-120 dodatkowych miejsc pracy, także dla byłych gdyńskich stoczniowców.

  Przeczytaj o wyprzedaży majątku gdyńskiej stoczni

  Inforamcja o zwolnieniach grupowych w stoczni


  - Kilka tygodni temu nasza spółka wykupiła z majątku byłej Stoczni Gdynia najważniejsze urządzenia produkcyjne, w tym suchy dok umożliwiający realizację najbardziej skomplikowanych konstrukcji okrętowych - mówią Krzysztof Kulczycki i Ireneusz Ćwirko, założyciele stoczni Crist. - Mamy zawodową satysfakcję, że w tak krótkim okresie, po intensywnych negocjacjach, możemy na terenach byłej gdyńskiej stoczni wznowić produkcję okrętową o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego.

  Za duży dok oraz suwnicę Crist zapłacił 175 mln zł. We wcześniejszych przetargach na majątek Stoczni Gdynia kupił za ponad 38 mln zł sąsiednie tereny z halą do prefabrykacji kadłubów.
  - To powrót produkcji stoczniowej w Gdyni. W najbliższym czasie przewidujemy podpisanie kolejnych kontraktów na jednostki offshore, hydrotechniczne czy związane z energetyką morską - mówi Andrzej Szwarc, dyrektor do spraw rozwoju Crist SA. - Do przełomu roku możemy stworzyć ok. 200 dodatkowych miejsc pracy. Zatrudnienie będziemy chcieli zwiększać nadal. Obecnie zatrudniamy ok. 400 pracowników, w połowie przyszłego roku przy budowie statków pracować może ok. 1000 osób.

  Stocznia liczy, że dzięki dobremu i terminowemu wykonaniu zamówienia zdobędzie kontrakt na budowę kolejnych dwóch, trzech podobnych jednostek. - W tej chwili realizujemy sześć kontraktów - dodaje Szwarc. - Perspektywy rysują się korzystnie, wydaje się, że branża okrętowa powoli wychodzi z dołka.

  Kontrakt na budowę specjalistycznego statku dla niemieckiego armatora wart jest prawie 200 mln euro, a więc wielokrotnie przewyższa koszty zakupu stoczniowego majątku. Jednostka, będąca jedną z największych do tej pory zbudowanych w swojej klasie, przeznaczona jest do prac instalacyjnych przy budowie morskich farm wiatrowych oraz do wszelkiego rodzaju prac pomocniczych na rynku offshore.

  Pierwsza informacja o wznowieniu produkcji w Stoczni Gdynia

  Będzie całkowicie autonomiczną jednostką pływającą spełniającą wszystkie kryteria bezpieczeństwa, żeglugi i eksploatacji. Crist przekaże armatorowi całkowicie wyposażony statek w pierwszej połowie roku 2012.

  Po likwidacji gdyńskiej stoczni duży suchy dok był wynajmowany przez stocznię Crist i gdańską Stocznię Remontowa SA. Na stoczniowe tereny przenoszą się także inni nabywcy majątku. Stocznia Remontowa Nauta i Energomontaż-Północ, który kupił mały suchy dok. Ta druga firma złożyła już wniosek o objęcie Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. W Gdyni także chce budować konstrukcje typu offshore.


  100 - tyle dodatkowych miejsc pracy zostanie stworzonych dzięki kontraktowi.

  5 tys. - ponad tylu stoczniowców straciło pracę w wyniku likwidacji Stoczni Gdynia.

  2,5 tys. - około tylu z nich może wrócić do pracy przy budowie statków.


  Czy to nowy początek stoczni?

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MASAKRA

   Jarek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 49

   Jestem monterem od ponad 10 lat,również szkołę mam kierunkową-zaproponowano mi w Crist właśnie 15-20zl ale na działalności.Przy czy trzeba brać pod uwagę,że jeśli ktoś daje stawkę "od do" to...rozwiń całość

   Jestem monterem od ponad 10 lat,również szkołę mam kierunkową-zaproponowano mi w Crist właśnie 15-20zl ale na działalności.Przy czy trzeba brać pod uwagę,że jeśli ktoś daje stawkę "od do" to dostaniesz najmniejszą-choćbyś się nie wiadomo jak starał.
   Kumpel zatrudnił się na terenie byłej stoczni Gdynia w innej spółce nazwy nie wymienie i proponowali mu 20-25zł w zależności od zaangażowania.Robił wszystkie nadgodziny,żadko bywał w domu a jak przyszło do wypłaty to dostał poniżej 15zł.Nie chciał się przyznać ile bo mu wstyd było.Powiedzieli mu,że firma ma lekkie trudności...
   To wszystko poniżej krytykizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żenada ?

   bezrobotny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 62

   chciałbym mieć te 15-20 zł na godzinę !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żenada

   maciek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 60

   wroca do pracy,ale na jakich warunkach??dzialalnosc gospodarcza,bezplatne urlopy,marne chorobowe w razie choroby lub wypadku,marne stawki 15-20 zl brutto na godzine,i strach ze w kazdej chwili moga...rozwiń całość

   wroca do pracy,ale na jakich warunkach??dzialalnosc gospodarcza,bezplatne urlopy,marne chorobowe w razie choroby lub wypadku,marne stawki 15-20 zl brutto na godzine,i strach ze w kazdej chwili moga ci podziekowac za prace,bo przeciez jestes tylko podwykonawca na dzialalnosci......lepiej jechac za granice za stawke okolo 10euro netto...i przynajmnie jak sobie zrobisz urlop bezplatny,to i tak zarobisz 2 razy wiecej niz w Polscezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żenada-mało

   zeus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 40

   taka jest nasza polska żeczywistosć,prawda jest taka lepiej kontrakt zabraniczny,lepsza płaca ,atmosfera pracy ,normalne godziny(8 godz pr),wiem za jakie pieniądze pracuje.A w kraju za wolno ,za...rozwiń całość

   taka jest nasza polska żeczywistosć,prawda jest taka lepiej kontrakt zabraniczny,lepsza płaca ,atmosfera pracy ,normalne godziny(8 godz pr),wiem za jakie pieniądze pracuje.A w kraju za wolno ,za mało ,i najlepiej zadarmo byś tyrałzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama