Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Wspólna taryfa bliżej

  Wspólna taryfa bliżej

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jeszcze w tym roku w pojazdach ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia i MZK Wejherowo będą funkcjonować takie same rodzaje biletów. Co nie znaczy, że identyczne będą ceny.
  Za miesiąc, na zgromadzeniu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (ZTM, ZKM i MZK są członkami MZKZG) mają być głosowane projekty uchwał ujednolicających taryfy.

  Przygotowane będą trzy uchwały. Jedna zakładająca wprowadzenie w Gdyni, Gdańsku i Wejherowie identycznych cen i ulg, druga - przewidująca takie same ceny, ale pozostawiająca ulgi bez zmian, i trzecia - mówiąca o tym, że w ZTM, ZKM i MZK obowiązywać będą identyczne rodzaje biletów (jednorazowe, czasowe, okresowe), ale nie wspominająca nic o ich cenach.

  Gdyby przegłosowana została trzecia koncepcja (a z naszych informacji wynika, że są na to największe szanse), to wysokości cen biletów w Gdańsku, Gdyni i Wejherowie będą zależały od radnych. Jako pierwsi decyzje będą podejmowali rajcy gdańscy - ma się to wydarzyć już na kwietniowej sesji rady, a nowa taryfa może wejść w życie w czerwcu.

  W takiej sytuacji, aby móc przejechać z Gdańska do Gdyni czy z Gdyni do Wejherowa na jednym bilecie, musiałyby zostać spełnione dwa warunki. Radni z Gdyni i Wejherowa musieliby uchwalić identyczne stawki biletów, jakie będą w Gdańsku, a miasta i MZKZG musiałyby się porozumieć w sprawie ich honorowania i rozliczania.

  Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni, wierzy, że tak się stanie. - Jesteśmy blisko, by uchwalić siostrzaną taryfę, z minimalnymi różnicami - mówi Stępa.
  Dodaje on, iż jest szansa, by w Gdyni radni zmienili taryfę w czerwcu i by weszła w życie w lipcu. "Minimalne różnice" dotyczą m.in. ulg. Gdynia niechętnie zrezygnuje z biletów rodzinnych, a Wejherowo z pracowniczych. - To społecznie drażliwy temat - mówi Wojciech Kozłowski, wiceprezydent Wejherowa.

  Dodaje, że przyjęcie konstrukcji taryfy nie budzi zastrzeżeń, natomiast o tym, czy ceny zostaną zrównane z Gdańskiem i Gdynią, zdecydują radni. Wiązałoby się to z drugą podwyżką cen biletów jednorazowych w Wejherowie w tym roku. - Przed wakacjami będziemy rozmawiać o zmianach - mówi Kozłowski.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo