Łukasz Konstanty
Isaac del Toro cieszy się ze zwycięstwa w pierwszym etapie w Asturii
Isaac del Toro cieszy się ze zwycięstwa w pierwszym etapie w Asturii Fot. PAP/EPA/Eloy Alonso
Rafał Majka zajął drugie miejsce w pierwszym etapie kolarskiego wyścigu Vuelta Asturias odbywającego się w Hiszpanii. Najszybszy okazał się Meksykanin Isaac del Toro, który naszego zawodnika wyprzedził o minutę i sekundę.

Trzyetapowy wyścig w Asturii

W piątek zainaugurowano 67. edycję odbywającego się w hiszpańskiej Asturii wyścigu. Dotychczas ani razu w końcowej klasyfikacji w czołowej trójce nie był klasyfikowany żaden Polak, zdarzyło się jednak w przeszłości, iż nasz kolarz wygrał jeden z etapów. Takim sukcesem może pochwalić się Tomasz Marczyński, który w 2008 roku pierwszy przekroczył linię mety w czwartym etapie.

Tegoroczne zmagania składają się z trzech etapów, a zapoczątkowany w piątek wyścig potrwa do niedzieli. Pierwszego dnia rywalizacji organizatorzy przygotowali dla kolarzy 179-kilometrowy etap biegnący z Cangas del Narcea do Pola de Lena. Na trasie ścigających się czekało kilka podjazdów, a szczyt ostatniego z nich znajdował się zaledwie siedem kilometrów przed metą.

Udany finisz Del Toro

Sześcioosobowa ucieczka zapoczątkowana na dość wczesnym etapie wyścigu zakończyła się 23 kilometry przed metą. Wówczas to swoich sił spróbowali jeszcze Jose Manuel Diaz i Gonzalo Serrano, ale ich próby również spełzły na niczym. Decydująca akcja miała miejsce 5 kilometrów przed metą, kiedy to mocniej postanowił ruszyć Del Toro. O dziwo nikt nie miał ochoty go gonić i Meksykanin wpadł na metę z ponad minutową przewagą nad resztą stawki.

Jako drugi linię mety minął kolega z drużyny zwycięzcy - Rafał Majka (1:01 straty). Trzy sekundy później finiszowali Urugwajczyk Eric Fagundez i Portugalczyk Afonso Eulalio. Kolejne miejsca zajęło trzech hiszpańskich kolarzy - Jose Manuel Diaz (1:15), Fernando Barcelo (1:40) i Jorge Gutierrez (1:54). Pozostali zawodnicy stracili do zwycięzcy i pierwszego lidera klasyfikacji generalnej dwie minuty lub więcej.

W sobotę drugi etap zmagań w Asturii. Na kolarzy czeka trasa Ribera de Arriba - Ribadesella, licząca 200 km.