Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego wystawę w Muzeum II Wojny Światowej należy poprawić?

Marek Adamkowicz
Element I. Terror sowiecki   W sali poświęconej komunizmowi oglądamy propagandowe plakaty, słyszymy radosną muzykę. Terror, jaki istniał w ZSRR od czasów rewolucji bolszewickiej pokazano tu w formie multimedialnej. Niestety całość wcale nie oddaje grozy, jakie niósł system komunistycznej. Między innymi marginalnie potraktowano tzw. operację polską NKWD z 1937 r., w której wymordowano około 110 tys. Polaków mieszkających w Związku Sowieckim. Ich winą było tylko to, że są Polakami. Uważam, że powinniśmy pokazać - zarówno gościom polskim, jak i zagranicznym - że już przed drugą wojną światową prowadzona była eksterminacja wybranych grup narodowościowych. Jest to tym ważniejsze, że obchodzimy właśnie 80 rocznicę zbrodni, która w świadomości społecznej w zasadzie nie funkcjonuje. Dobrym rozwiązaniem byłoby zamontowanie w sali komunizmu dodatkowego stanowiska multimedialnego, prezentującego szerzej „operację polską”. Co ważne, jest na to miejsce.
Element I. Terror sowiecki W sali poświęconej komunizmowi oglądamy propagandowe plakaty, słyszymy radosną muzykę. Terror, jaki istniał w ZSRR od czasów rewolucji bolszewickiej pokazano tu w formie multimedialnej. Niestety całość wcale nie oddaje grozy, jakie niósł system komunistycznej. Między innymi marginalnie potraktowano tzw. operację polską NKWD z 1937 r., w której wymordowano około 110 tys. Polaków mieszkających w Związku Sowieckim. Ich winą było tylko to, że są Polakami. Uważam, że powinniśmy pokazać - zarówno gościom polskim, jak i zagranicznym - że już przed drugą wojną światową prowadzona była eksterminacja wybranych grup narodowościowych. Jest to tym ważniejsze, że obchodzimy właśnie 80 rocznicę zbrodni, która w świadomości społecznej w zasadzie nie funkcjonuje. Dobrym rozwiązaniem byłoby zamontowanie w sali komunizmu dodatkowego stanowiska multimedialnego, prezentującego szerzej „operację polską”. Co ważne, jest na to miejsce. Przemek Świderski
Wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej robi wrażenie, ale - zdaniem obecnego dyrektora placówki dr. Karola Nawrockiego - ma też mankamenty. Poprosiliśmy, żeby pokazał je Czytelnikom „Dziennika Bałtyckiego”, aby mogli sami wyrobić sobie zdanie na ten temat.

W świecie naukowym istnieje oczywistość, że dzieła naukowe podlegają recenzjom, także ze strony opinii publicznej, w związku z czym nie zamykam się na to, że być może pewne środowiska naukowe i opinia publiczna wskażą rzeczy, które należałoby w tym muzeum czy to poprawić, czy zmienić - słowa wypowiedziane przez dr. Nawrockiego w kwietniu, zaraz po objęciu kierownictwa Muzeum II Wojny Światowej, zostały odebrane przez twórców ekspozycji jako zapowiedź „zamachu” na wystawę główną. Półtora miesiąca później wiemy już konkretnie, jakie elementy, zdaniem dyrektora, wymagają poprawy. Poprosiliśmy o pokazanie i opowiedzenie o nich.

W galerii przedstawiliśmy wskazane przez niego przykłady.

Karol Nawrocki, nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, o błędach na wystawie

Czytaj więcej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki