Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostań dawcą szpiku dla Marcela i innych. W weekend akcja rejestrowania

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Zostań genetycznym bliźniakiem! - namawiają władze Gdańska. I wspólnie z Fundacją DKMS - największą bazą dawców szpiku w Polsce, zachęcają się do włączenia w wielką akcję rejestracji, która odbędzie się w najbliższy weekend w kilku miastach Pomorza.

Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku odbędzie się w najbliższy weekend w Kobylnicy, Reblinie, Ustce, Słupsku,Gdańsku, Bystrej, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gd. Ponad 120 wolontariuszy będzie pobierać wymazy z wewnętrznej strony policzka. Wszystko po to, by znaleźć genetycznego bliźniaka i uratować życie oczekującym na przeszczep. Wśród nich jest m.in. 7-letni Marcel Ossowski z ostrą białaczką limfoblastyczną.

- Marcel, mimo choroby, jest aktywny, ma plany żeby zostać stróżem prawa. Jest chętny do życia, ma siłę, walczy. Teraz jest bardzo ciężko, bo pogarszają się wyniki. Czasu na znalezienie dawcy jest bardzo mało. To jest straszne dla rodziców i dla dziecka, które to przechodzi - mówił dziś w Gdańsku Daniel Ossowski, tata Marcela. Diagnozę, która brzmiała jak wyrok rodzice usłyszeli w listopadzie ubiegłego roku. Tuż przed tym chłopiec zaczął naukę w podstawówce.

Każdy, kto chce pomóc Marcelowi i innym chorym na białaczkę, może przyjść w sobotę lub w niedzielę do Galerii Bałtyckiej w Gdańsku w godz. 10-20. Tam odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców.

Do włączenia się w akcję zachęca wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, który sam jest już zarejestrowany.
- Nie mamy ani minuty do stracenia! To prosty, ale wymagający gest. Zróbmy wszystko, aby jak najwięcej osób zarejestrowało się w weekend i żeby znalazła się wśród nich ta jedna, która będzie mogła pomóc małemu Marcelowi- powiedział Kowalczuk – Cała procedura jest bezbolesna, dlatego zachęcam każdego, kto tylko może, by się zarejestrował.

Jak poinformowała Aleksandra Błaszczyk z fundacji DKMS obecnie w bazie zarejestrowanych jest 1, 2 mln osób w Polsce. Z tego 3, 8 tys. osób zostało dawcami rzeczywistymi i uratowało komuś życie. W ostatnim czasie do DKMS poza rodziną Marcela z prośbą po pomoc zgłosili się jeszcze bliscy trzech innych chorych z Pomorza: 33-letniej Eweliny z przewlekłą białaczką szpikową, 27-letniego Pawła z Ustki z przewlekłą białaczką mielomonocytową oraz 53-letniego Janusza z Helu z ostrą białaczką szpikową. Podczas weekendowych akcji na całym Pomorzu szukana będzie też pomoc dla nich.

Czytaj też: Anonimowy darczyńca wpłacił 200 tys. zł na leczenie Kornela

- Wszyscy potrzebują przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego.W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na białaczkę- mówiła Aleksandra Błaszczyk z Fundacji DKMS- W bazie dawców może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg i bez dużej nadwagi.Zajmuje to tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie próbki określone zostaną cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że zarejestrowany dawca jest bliźniakiem genetycznym chorego, wtedy otrzyma telefon z fundacji, żeby potwierdzić wolę zostania dawcą. Dopiero, gdy to zrobi, zostanie skierowany na szczegółowe badania i pobranie szpiku – tłumaczyła Błaszczyk.

[email protected]

Przełomowe badania Amerykanów nad leczeniem ostrej białaczki. Polscy lekarze: Niebywałe

Wideo: TVN24/ x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki