Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żory na starych zdjęciach i pocztówkach. Niektóre unikalne fotografie publikujemy po raz pierwszy. Są na nich ludzie i miejsca ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Żory to jedno z najstarszych górnośląskich miast, które prawa te nabyło w 1272 roku. Centrum słynie z średniowiecznego, owalnego kształtu, który zachował się do dziś. Wrażenie robią średniowieczne kamienice przy ulicach Murarskiej i Garncarskiej, chętnie fotografowane od końca XIX stulecia.
Żory to jedno z najstarszych górnośląskich miast, które prawa te nabyło w 1272 roku. Centrum słynie z średniowiecznego, owalnego kształtu, który zachował się do dziś. Wrażenie robią średniowieczne kamienice przy ulicach Murarskiej i Garncarskiej, chętnie fotografowane od końca XIX stulecia. Fotopolska.pl, "Żory światłem malowane", NAC, arc. muzeum Żory,
Historia Żor na starych zdjęciach i pocztówkach od końca XIX wieku do 1945. Sprawdź jak wyglądało centrum miasta. To nie tylko Rynek, ale również kamienice, wille, ludzie na ulicach: Garncarskiej, Murarskiej, gen. Szeptyckiego czy Moniuszki. Fotografie pochodzą ze zbiorów Fotopolska.pl, NAC, Muzeum Miejskiego w Żorach, książki "Żory światłem malowane". Zobaczcie KONIECZNIE!

Żory to jedno z najstarszych górnośląskich miast, które prawa te nabyło w 1272 roku. Centrum słynie z średniowiecznego, owalnego kształtu, który zachował się do dziś. Wrażenie robią średniowieczne kamienice przy ulicach Murarskiej i Garncarskiej, chętnie fotografowane od końca XIX stulecia. Zdjęcia te umieściliśmy w naszej galerii. Równie dużym zainteresowaniem żorzan i nie żorzan z obiektywem cieszył się Rynek oraz pozostałe ulice obecnej starówki, a wówczas w zasadzie całego miasta.

Tak zmieniły się Żory po wielkim pożarze

Jak podaje magistrat, przełomowym momentem w jego dziejach, który zmienił radykalnie wygląd Żor był pożar w 1807 roku. Pozostawił po sobie ogromne pogorzelisko: spaliło się 150 budynków oraz 15 stodół z zapasami zboża. Z pomocą w odbudowie pośpieszyły państwa stanowe w Pszczynie i Wodzisławiu. Po tym pożarze zaczęto budować domy z cegły pochodzącej z rozbiórki murów obronnych, które już wtedy nie miały żadnego znaczenia. Na pokrycie dachów używano gontów a później dachówki.

- Niedostatki wody rozwiązano przez budowę w 1824 roku wodociągu z wydrążonych pni drewnianych, za pomocą których sprowadzono wodę ze źródła "Bagno", znajdującego się w lesie woszczyckim do basenu na rynku. Istnienie tego rurociągu znalazło potwierdzenie w czasie wykopów prowadzonych w mieście w roku 1995 i 1996. Wiek XIX przyniósł przemiany społeczno-gospodarcze i polityczne. Żory weszły w skład nowo utworzonego w 1818 roku powiatu rybnickiego – podkreśla urząd, korzystając z wiedzy historyków miasta i regionu.

_„Zmieniało się również oblicze miasta. Dawne drogi miejskie wykładane balami drewnianymi, uzyskiwały nawierzchnię utwardzoną tzw. "kocie łby". Przystąpiono także do budowy dróg utwardzonych kamieniem do Orzesza, Rybnika i Pszczyny. W 1884 roku Żory uzyskały połączenie kolejowe z Orzeszem a po kolejnych czterech latach linię przedłużono do Gliwic” _– czytamy na stronie www.zory.pl.

4 lipca 1922 roku, Żory po ponad sześciu wiekach zostały przejęte przez administrację polską. W 1922 roku powołano do życia Państwowe Gimnazjum im. Karola Miarki, Sąd Powiatowy oraz powstał nowy zakład wytwórczy "Minerwa", gdzie później produkowano łożyska. W okresie międzywojennym miasto rozwijało się w różnych kierunkach. W związku z rozwojem motoryzacji zbudowano stację benzynową. Finansową obsługą mieszkańców zajmował się Bank Ludowy i Komunalna Kasa Oszczędności. Nowa poczta świadczyła usługi telefoniczne i telegraficzne.

Żory zniszczone w 80 procentach wskutek ostrzału

1 września 1939 roku Żory zostały objęte działaniami wojennymi i rozpoczął się okres okupacji hitlerowskiej trwającej 5 lat 6 miesięcy i 23 dni. W okresie tym wielu mieszkańców Żor zginęło w więzieniach i obozach zagłady, a także na różnych frontach II wojny światowej.

24 marca 1945 roku po prawie dwumiesięcznym oblężeniu w wyniku silnego natarcia miasto zostało zdobyte przez wojska radzieckie i jednostkę czechosłowacką. W jeden dzień Żory zostały zniszczone w 80 procentach, a pod gruzami domów zginęło wielu jego mieszkańców. Mocno ucierpiał m.in. kościół parafialny im. ś.ś. Apostołów Filipa i Jakuba, położony w samym centrum miasta, co widać na zdjęciach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera