Szczepionki na Pomorzu są bezpieczne? Nie było...

  Szczepionki na Pomorzu są bezpieczne? Nie było nieprawidłowości w przechowywaniu szczepionek w województwie pomorskim

  EA, EZ

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kontrole przeprowadzone w ostatnim czasie w całym kraju wykazały uchybienia w sposobie przechowywania szczepionek w aptekach i przychodniach. Tysiące z nich powinny zostać poddane utylizacji, a prawdopodobnie niektóre zostały podane pacjentom. Uspokajające informacje docierają od ekspertów z województwa pomorskiego.
  "Na terenie województwa pomorskiego nie było przypadku wykorzystania do szczepienia preparatu przechowywanego w niewłaściwej temperaturze"

  "Na terenie województwa pomorskiego nie było przypadku wykorzystania do szczepienia preparatu przechowywanego w niewłaściwej temperaturze" - czytamy w komunikacie ©123rf

  - Nie mieliśmy i nie mamy żadnych sygnałów, mówiących o tym, że na Pomorzu doszło do tego typu rażących przekroczeń - uspokaja Beata Lutkiewicz z Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Gdańsku. – Kontrole przeprowadzamy każdego dnia, przez cały rok, zarówno w aptekach ogólnodostępnych, jak i w aptekach szpitalnych. Żadne sygnały nie wpłynęły do nas także ani z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ani od pacjentów – dodaje.

  Komunikat w tej sprawie zamieścił też pomorski sanepid.

  "Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w związku z pojawieniem się informacji dotyczącej podawania dzieciom preparatów szczepionkowych znajdujących się poza łańcuchem chłodniczym informuje, że na terenie województwa pomorskiego nie było przypadku wykorzystania do szczepienia preparatu przechowywanego w niewłaściwej temperaturze - czytamy w komunikacie.
  - W 2017 roku na terenie województwa pomorskiego w wyniku przerw w dostawie energii spowodowanych nawałnicami w kilku punktach szczepień doszło do przerwania ciągłości łańcucha chłodniczego – wszystkie preparaty szczepionkowe z tych gabinetów szczepień zostały poddane utylizacji."

  – Jeżeli w czasie kontroli ujawniane były pojedyncze uchybienia, to od razu te pojedyncze produkty lecznicze były zabezpieczane do utylizacji. Rażącej skali uchybień nie stwierdziliśmy – podaje Lutkiewicz.

  Jakich szczepionek dotyczą uchybienia w kraju?  Skandaliczne uchybienia dotyczą szczepionek podstawowych, czyli przeciwko ospie, tężcowi, zapaleniu wątroby typu B czy gruźlicy.

  Sprawa osób, które miały swój udział w procederze podawania niewłaściwych szczepionek będzie miała swój finał w prokuraturze. Sanepid wkrótce będzie składać zawiadomienia w tej sprawie.


  Czytaj również: Grypa atakuje na Pomorzu. Największa fala zachorowań na grypę dopiero nadchodzi [objawy grypy, statystyki]  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok  Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku  Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż  Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel  Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli  Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »