OnkoRejs Granicami Polski. Aż 200 osób wystartuje w marszu

  OnkoRejs Granicami Polski. Aż 200 osób wystartuje w marszu

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zeszłoroczny OnkoRejs
  1/4
  przejdź do galerii

  Zeszłoroczny OnkoRejs ©Materiały archiwalne

  Tylko pięć dni dzieli nas od rozpoczęcia niezwykłej imprezy sportowej, której bohaterami będą osoby zmagające się z chorobą onkologiczną – czyli OnkoRejs Granicami Polski. Swój udział w niej zapowiedziało blisko 200 osób, trzymamy kciuki, by stan zdrowia pozwolił im wszystkim w tym rejsie wystartować. Cel mają jeden - dać nadzieję osobom chorym, że rak nie musi być chorobą śmiertelną, pokazać, że mogą, mimo choroby, żyć aktywnie, pięknie i ciekawie. A przy okazji podkreślić, jak ważna jest profilaktyka.
  - OnkoRejs Granicami Polski jest ogólnopolskim marszem dla osób chorych onkologicznie oraz wspierających ich osób zdrowych – tłumaczy Kasia Brożek, rzeczniczka prasowa spółki Copernicus zarządzającej dwoma gdańskimi szpitalami oraz Wojewódzkim Centrum Onkologii. - Powstał po to, by aktywizować osoby chore i pokazać im, że rak to nie wyrok i że każdy powinien mieć marzenia i je spełniać oraz po to, by nagłośnić wagę badań profilaktycznych i pokazać, że nieważne, ile ma się lat, jaki ma się status społeczny, ile się zarabia, gdzie się mieszka; rak może dotknąć każdego z nas.
  Projekt zdejmuje też stygmaty, jakimi obciążona jest choroba onkologiczna. Pokazuje, że raka można wyleczyć i mimo choroby można żyć normalnie korzystając z życia, pracując, podróżując, działając na rzecz innych. Że nie trzeba leżeć w łóżku czekając na śmierć, ale można zrobić dla siebie i dla innych wiele dobrego.

  Marsz w ramach OnkoRejsu Granicami Polski rozpocznie się 25 czerwca a zakończy 1 lipca 2017 r. Trwać więc będzie 7 dni. Obejmie on 34 trasy, po około 100 km oraz specjalną trasę rowerową. Na każdej trasie maszerować będą grupy 5 – 10 osobowe. Każdą trasą opiekować się będą koordynatorzy tras, którzy są również osobami onkologicznymi lub ich bliskimi.

  OnkoRejs pokazuje, że raka można wyleczyć i mimo choroby można żyć normalnie korzystając z życia, pracując, podróżując, działając na rzecz innych. Że nie trzeba leżeć w łóżku czekając na śmierć, ale można zrobić dla siebie i dla innych wiele dobrego.


  - Organizacja tego projektu stała się możliwa tylko dzięki wspólnej pracy: koordynatora krajowego, koordynatorów regionalnych i uczestników marszu – dodaje Kasia Brożek. - Do naszych zadań należało: wytyczenie dokładnej trasy z uwzględnieniem mniej więcej równego podziału kilometrów na dzień; znalezienie miejsc noclegowych oraz wyżywienia; zapewnienie transportu, pozyskanie uczestników, kontakt z nieformalnymi partnerami, m.in. jednostkami samorządu terytorialnego, społecznościami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, mediami i darczyńcami. Przed, w trakcie oraz po marszu będziemy organizować spotkania ze społecznościami lokalnymi pokazując im jak ważna jest profilaktyka antynowotworowa oraz badania profilaktyczne.

  Zobacz też: OnkoRejs 2015. Akcja ratunkowa na Bałtyku. Jacht, którym płynęło 12 kobiet, nabierał wody

  Projekt jest wyjątkowy, ponieważ na każdym etapie realizacji projektu włączone są osoby po lub w trakcie przejść onkologicznych lub ich. Jest to projekt realizowany przez osoby i dla osób, które wiedzą co to rak.

  W Onkorejs Granicami Polski zaangażowali się aktorzy. Na bieszczadzkiej trasie nr 18: Ustrzyki Górne – Barwinek będzie szedł Mateusz Damięcki. Przy granicy rosyjskiej, na trasie 8: Sępopol – Gołdap Jola Mrotek, a na trasie: Police Świnoujście Julita Kożuszek.

  Trasy:
  1. Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście - 108 km
  2. Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Ustka - 110 km
  3. Jastrzębia Góra, Łeba, Ustka - 108 km
  4. Jastrzębia Góra, Hel, Władysławowo, Puck, Rewa - 106 km
  5. Krynica Morska, Kąty Rybackie, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rewa - 102 km
  6. Krynica Morska, Braniewo - 109 km
  8. Sępopol, Gołdap - 97 km
  9. Dusznica, Stankuny, Gołdap - 104 km
  11. Białowieża, Bobrowniki, Sokółka - 100 km
  12. Białowieża, Czeremcha, Niemirów, Janów Podlaski - 104 km
  17. Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne, Arłamów, Przemyśl - 102 km
  18. Ustrzyki Górne, Barwinek - 107 km
  19. Muszyna, Barwinek - 87 km
  20. Muszyna, Szczawnica, Niedzica, Jurgów - 90 km
  26. Bielice, Śnieżnik, Boboszów, Bystrzyca Kłodzka, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój - 109 km
  28. Okrzeszyn, Lubawka, Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów Zdrój - 109 km
  29. Zgorzelec, Bogatynia, Zawidów, Leśna, Świeradów Zdrój - 90 km
  34. Police, Szczecin, Goleniów, Wolin, Świnoujście - 115 km

  Zobacz też: Wygrały walkę z nowotworem i wyruszyły w OnkoRejs

  [TVN24]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 7 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »