Ćwicz z Olgą Chaińską. Jak sprawić, by aktywność fizyczna...

  Ćwicz z Olgą Chaińską. Jak sprawić, by aktywność fizyczna weszła nam w nawyk? Zacznijmy od prostych zmian

  Izabela Mortas

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ćwicz z Olgą Chaińską. Jak sprawić, by aktywność fizyczna weszła nam w nawyk? Zacznijmy od prostych zmian
  Wiele osób twierdzi, że zdrowo się odżywia, a mimo to narzeka na zdrowie i figurę. Często nie zdajemy sobie sprawy z popełnianych błędów żywieniowych.
  Ćwicz z Olgą Chaińską. Jak sprawić, by aktywność fizyczna weszła nam w nawyk? Zacznijmy od prostych zmian


  Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zarówno w życiu młodych osób, jak i starszych. Warto pamiętać, że uprawianie sportu nie tylko wpływa na ładną sylwetkę i dobrą wydolność organizmu, lecz także zapobiega wielu chorobom.
  - Brak regularnych ćwiczeń fizycznych jest przyczyną rozwoju co najmniej 20 chorób przewlekłych. Wyniki badań epidemiologicznych i klinicznych dowodzą, że choroby te powszechniej występują u osób, które w małym stopniu podejmują aktywność fizyczną albo nie podejmują jej w ogóle - mówi Olga Chaińska.

  Hipokinezja, czyli brak ruchu lub jego niedostateczna dawka, uznawana jest wręcz za jedno ze źródeł epidemii otyłości i towarzyszącego jej zespołu metabolicznego. Uznawana jest również za jedną z przyczyn powstawania chorób niedokrwiennych serca i chorób nowotworowych. Dlatego w każdym wieku należy się ruszać w miarę swoich możliwości.  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia z 2002 roku każdy człowiek powinien przeznaczyć minimum 30 minut dziennie na umiarkowaną aktywność, która różni się jednak od wyczynowego uprawiania sportu, zajęć fitness czy treningów siłowych. - Większość osób, podejmujących jakąkolwiek formę aktywności fizycznej, pragnie wspomóc jedynie proces odchudzania, przez co wpada w wir codziennych ciężkich treningów, które, niestety, będą kończyły się chwilowym szybszym spadkiem wagi, jednak długotrwale powodować będą zmęczenie, zatrzymanie odchudzania, a w ostatnim stadium - przetrenowaniem oraz wyczerpaniem nadnerczy - podkreśla Olga Chaińska.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ćwicz z Olgą Chaińską! Zmień się na zdrowie i ciesz piękną sylwetką. Rozpoczynamy cykl porad i zestawów ćwiczeń

  Jaki wysiłek jest zatem wskazany codziennie, aby zachować odpowiednią elastyczność mięśni, zapobiegać chorobom oraz utrzymać organizm w harmonii? - Spacery, sprzątanie, pokonywanie trasy do pracy rowerem albo pieszo zamiast samochodem, zrezygnowanie z kilku przystanków komunikacji miejskiej na rzecz szybszego marszu - to tylko niektóre z proponowanych aktywności, które na co dzień powinny zagościć w naszym życiu. Wysiłek fizyczny reguluje nastrój, szybkość reakcji, dobre samopoczucie oraz witalność- mówi Olga Chaińska.  Dzieje się tak dlatego, że ruch jest bodźcem, który stymuluje mózg do większej aktywności, wydzielania hormonów oraz wytwarzania nowych komórek nerwowych. Podjęcie aktywności ruchowej interpretowane jest przez nasz mózg jako sytuacja stresowa i właśnie dzięki temu uwalniane są neuroprzekaźniki mające złagodzić ból fizyczny i dyskomfort psychiczny. Wytwarzane jest też białko BDNF, które odpowiada za regenerację starych i tworzenie nowych neuronów.

  - Należy pamiętać, aby nie przekraczać 1,5 godziny treningu dziennie - w przypadku niesportowca dochodzi do zmniejszenia zapasów glikogenu mięśniowego, przez co osłabieniu ulegają zdolności wysiłkowe. Zahamowanie syntezy białek i nasilenie ich rozpadu powoduje upośledzenie regeneracji powysiłkowej i ubytek masy mięśniowej, a w przypadku bardzo gwałtownego przebiegu, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Więcej nie znaczy lepiej - radzi Olga Chaińska.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

  Walentynki 2018. TOP 10 prezentów dla panów

  Walentynki 2018. TOP 10 prezentów dla pań

  QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

  Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »