Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaszczepieni przeciw COVID-19 mają przeciwciała, ale czy mogą oddawać osocze jak ozdrowieńcy?

Piotr Kallalas
Przemek Swiderski/Polskapresse
Osoby zaszczepione wytwarzają poziom przeciwciał, który stosunkowo skutecznie chroni organizm przed rozwojem COVID-19. Czy jednak wyszczepieni mogą oddawać osocze, które będzie następnie wykorzystane w terapii u pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu infekcji wywołanej koronawirusem? Zapytaliśmy o to specjalistów z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Ozdrowieńcy, a więc osoby, które przechorowały COVID-19, mogą oddawać swoje osocze w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa po upłynięciu 14 dni od ustania objawów, bądź zakończenia izolacji. Pobrany materiał jest następnie wykorzystywany w terapii pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. W przypadku, gdy przyszli dawcy przebyli infekcję bezobjawowo, lub nie mieli świadomości choroby, muszą udokumentować swój stan za pomocą pozytywnego testu na koronawirusa lub wyniku ilościowego przeciwciał anty-SARS-CoV-2 klasy IgG.

Czy osoby zaszczepione przeciw COVID-19 mogą oddawać swoje osocze?

Ostatecznie to właśnie poziom przeciwciał jest kluczowy, bowiem osoby z niewielką liczbą immunoglobulin nie będą kwalifikowane. To rodzi naturalne pytanie - co z osobami, które przyjęły drugą dawkę szczepionki? Wszak ich poziom przeciwciał powinien być satysfakcjonujący do dalszego wykorzystania w celach terapeutycznych. Specjaliści z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa tłumaczą, dlaczego osoby zaszczepione nie mogą oddawać osocza, jak to się dzieje w przypadku ozdrowieńców.

- Osoby, która nie chorowała, a jest zaszczepiona, nie możemy nazwać ozdrowieńcem, dlatego osocze ozdrowieńców jest pobierane od osób, które przebyły zakażenie SARS-CoV-2. Takie osocze zawiera różne rodzaje przeciwciał skierowane również do innych antygenów wirusa, nie tylko przeciwko białku S (białko kolca, którego w postaci mRNA jest zawarty w szczepionce) - zaznacza lek. Anna Jaźwińska-Curyłło, specjalista transfuzjologii klinicznej, zastępca dyrektora RCKiK w Gdańsku ds. medycznych.

Oddaj krew, ale tydzień po szczepieniu!

Nie oznacza to jednak, że osoby, które poddały się wakcynacji, w ogóle nie mogą oddawać krwi. Przedstawiciele RCKiK w Gdańsku podkreślają, że po upływie tygodnia od zastrzyku nie ma przeciwwskazań w kwestii czynnego krwiodawstwa. Podobnie dzieje się zresztą również w przypadku innych szczepień.

- Osoby zaszczepione oddają krew i jej składniki na zasadach obowiązujących wszystkich krwiodawców, minimum 7 dni od podania dawki szczepionki (jeśli wystąpi reakcja poszczepienna to 7 dni od jej ustąpienia). Takie składniki traktujemy jak każde inne pobrane od osób po szczepieniu na wzw B, grypę czy inne choroby zakaźne - mówi lek. Anna Jaźwińska-Curyłło.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki