MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Będzinie. Imponująca budowla obronna, ale także skarbnica legend i tajemnic. Co skrywają jego mury? Kim była zjawa z zamku?

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Zamek w Będzinie
Zamek w Będzinie fotopolska.eu
Zamek będziński to nie tylko imponująca budowla obronna, ale także skarbnica legend i tajemnic. Usytuowany na wysokiej skarpie nad rzeką Czarną Przemszą, od wieków przyciąga uwagę zarówno historyków, jak i miłośników opowieści z dreszczykiem. Jedną z najbardziej znanych historii, którą otacza ten zamek, jest legenda o tajemniczym czarnym rycerzu bez głowy. Kim jest zjawa z zamku? Przekonajcie się sami!

"Tu będziem odpoczywali" - historia zamku w Będzinie

Zamek będziński to nie tylko historia, ale także symbol potęgi i obrony. Położony na wysokiej skarpie nad rzeką Czarną Przemszą, ten XIV-wieczny zamek był ważnym elementem systemu obronnego zachodniej granicy Polski, chroniąc kraj przed najazdami od strony Śląska i Czech. Jednak jego rola była znacznie szersza - czuwał także nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych, w tym traktu handlowego ze Śląska do Krakowa.

Zobaczcie, jak zmieniał się na przestrzeni lat zamek w Będzinie!

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1349 roku, a od tego czasu był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Gościł monarchów, takich jak Karol IV cesarz niemiecki i król czeski, oraz królów polskich, w tym Henryka Walezego, Jana III Sobieskiego i Augusta II Mocnego.

Dalsze losy zamku w Będzinie

Historia zamku nie była jednak wolna od katastrof - w 1616 roku część miasta, wraz z zamkiem, spłonęła, a w czasie najazdu szwedzkiego obiekt ponownie został splądrowany. Dopiero po powołaniu na starostwo przedstawicieli rodziny Mierszewskich w końcu XVII wieku zamek popadł w ruinę, a sytuacja ta trwała aż do roku 1834.

W 1834 roku hrabia Edward Raczyński podjął inicjatywę odbudowy zamku w stylu romantycznego neogotyku. Po gruntownym odrestaurowaniu, w obiekcie miała być ulokowana Szkoła Akademiczno-Górnicza, jednak projekt ten nigdy nie został zrealizowany, a zamek ponownie opustoszał. W okresie międzywojennym podjęto kolejne próby odbudowy, a ostatecznie zamek został zrekonstruowany po II wojnie światowej. Od 1956 roku pełni funkcję siedziby Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Dziś zamek to nie tylko ważny element historii regionu, ale także atrakcyjna turystycznie część miasta. Eksponuje on ciekawą kolekcję dawnej broni i uzbrojenia ochronnego oraz opowiada historię Będzina i samego obiektu, przyciągając turystów i miłośników historii z całego świata.

Czarny rycerz bez głowy - strażnik tajemnic

Historia zamku w Będzinie kryje wiele tajemnic, a jedną z najbardziej znanych jest legenda o tajemniczym Czarnym Rycerzu bez głowy, który miał strzec dawnych murów. Według lokalnych przekazów, ta zjawa to Mikołaj Kornicz Siestrzeniec, burgrabia będziński z XV wieku, znany ze swych mrocznych czynów.

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał zamek w Będzinie!

Kornicz, choć powiernik króla Jagiełły, słynął z rabunków, porwań i procesów sądowych. Oskarżony o zdradę i spisek przeciw Polsce, został wypędzony z Będzina. Nie stracił jednak majątku, prowadził luksusowe życie aż do śmierci.

Dziś, jego postać wciąż budzi kontrowersje. Legendy o nim przetrwały lata, a niektórzy wierzą, że jego duch nadal strzeże zamku, pilnując ukrytych tajemnic sprzed wieków. Tajemnica Czarnego Rycerza pozostaje nierozwiązana, tak jak wiele innych zagadek związanych z zamkiem w Będzinie.

Dlaczego Będzin to... Będzin?

Legenda głosi, że nazwa miasta Będzin wywodzi się od słów samego Kazimierza Wielkiego, który, według przekazu, powiedział: "Tu będziem odpoczywali". Podobno to właśnie stąd pochodzi nazwa tego miejsca. Podczas tej historycznej wizyty, pobliska Czeladź miała być miejscem, gdzie zatrzymała się świta królewska.

W średniowieczu Będzin pełnił kluczową rolę jako element linii obronnej na granicy z Czechami. Stanowiąc węzeł w systemie obronnym znanym jako "Orle Gniazda", miasto to było pierwszą linią obrony przed najazdami książąt śląskich i innymi zagrożeniami wojennymi.

Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie. Imponująca budowla obronna, ale także skar...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni