Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaginieni na Pomorzu. Fundacja ITAKA: Latem częściej "znikają" dzieci i młodzież [WAŻNE INFORMACJE]

Łukasz Kłos
W sobotę, w czwartą rocznicę zaginięcia młodej gdańszczanki Iwony Wieczorek Fundacja Itaka przypominała o losach tych wszystkich, którzy zaginęli, ale o których nie mówi się głośno. Na samym Pomorzu i tylko w minionym półroczu zgłoszono 550 przypadków zaginięć!

Część osób zdążyła się już odnaleźć, niemniej wciąż poszukiwanych jest ponad 1 tys. zaginionych osób z woj. pomorskiego. Jak podkreślają pracownicy Itaki, wraz z nadejściem sezonu wakacyjnego problem w szczególny sposób dotyka dzieci.
- Nie warto zwlekać ze zgłoszeniem zaginięcia. Lepiej zawczasu zawiadomić policję, nawet jeśli mielibyśmy po odnalezieniu się bliskiego odwołać zgłoszenie - tłumaczy Justyna Klich, koordynator linii wsparcia Fundacji Itaka. Podkreśla też, że odwołanie zgłoszenia zaginięcia nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych. Zawiadomienie policji otworzy zaś możliwość poszukiwania zaginionego.

- Warto, zgłaszając sprawę policji, poprosić funkcjonariuszy o wystawienie tzw. potwierdzenia zgłoszenia zaginięcia. Dzięki temu, po spełnieniu prostych formalności, będzie można skorzystać także z naszej pomocy - tłumaczy Klich.

Obok nagłaśniania zaginięcia poprzez plakaty, aplikacje mobilne czy społecznościowe serwisy, działacze fundacji pomagają również, wykorzystując współpracę z innymi organizacjami, tzw. streetworkerami (wolontariuszami pracującymi bezpośrednio w środowiskach) czy zagranicznymi partnerami.

Przez całą dobę pod numerami 801 247 070 lub 22 654 70 70 dostępna jest również telefoniczna linia wsparcia, prowadzona przez fundację. Dzwoniąc pod któryś z tych numerów, można uzyskać nie tylko wsparcie organizacyjne (np. gdzie i jak zgłosić zaginięcie), ale też psychologiczne.

Osobną infolinię pod numerem 116 000 uruchomiono w sprawach zaginięć dzieci i nastolatków. Co ważne, numer ten obowiązuje również w 26 innych krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Grecji czy Hiszpanii.
- To bezpłatny, całodobowy telefon skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko. Mogą na niego także dzwonić zaginione dzieci, nastolatki, które uciekły z domu - słyszymy w fundacji Itaka, która jest operatorem infolinii w Polsce.

- Przede wszystkim należy z dzieckiem cały czas utrzymywać kontakt wzrokowy - podkreśla Justyna Klich. - Poza tym warto też nauczyć je, co zrobić, gdy straci nas z oczu, np. na plaży pokazać, gdzie jest budka ratownika, a w hipermarkecie - gdzie jest punkt informacyjny.

Ze statystyk prowadzonych przez Itakę wynika, że średnio czterokrotnie częściej "gubią się" dziewczynki niż chłopcy. Najwięcej zaginięć wśród nieletnich obserwuje się zaś w grupie 12-17 lat.

Liczbę zaginionych w całej Polsce szacuje się na ok. 17 tys. W blisko co dziesiątej sprawie pomagała fundacja.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki