Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za dwa lata Zeitgeist AM będzie wynajmował mieszkania w Gdańsku. Międzynarodowy fundusz kupił od pomorskiego dewelopera 4 budynki w Oliwie

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Materiały prasowe JLL
Firma Zeitgeist Asset Management poinformowała o rozbudowie portfela mieszkań na wynajem w Polsce. Międzynarodowy fundusz kupił cztery budynki mieszkalne przy ul. Czyżewskiego 34 w Gdańsku Oliwie.Obiekty realizuje trójmiejski deweloper – grupa BMC. Zeitgeist Asset Management jest deweloperem i zarządcą nieruchomości dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych w Niemczech i Europie Środkowej (Polsce, Czechach i na Węgrzech). W zakupie nieruchomości przy ul. Czyżewskiego 34 w gdańskiej Oliwie inwestorowi doradzali eksperci JLL. Inwestycję, przy nabyciu której inwestora wspierali eksperci z Zespołu Inwestycji Mieszkaniowych JLL.

Inwestycja przy ul. Czyżewskiego 34 to cztery budynki mieszkalne, w których powstanie 210 mieszkań. Nabywca ma zamiar przeznaczyć je na najem instytucjonalny, średnio- i długoterminowy.

Zeitgeist AM inwestuje w Gdańsku. Najem instytucjonalny dopiero raczkuje w Polsce

Najem instytucjonalny to nowa możliwość, która została wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości z dnia 20 lipca 2017 r. Według informacji, które możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa ta nowa instytucja jest wyrazem pogodzenia potrzeb lokatorów i potrzeby ograniczenia barier dla inwestorów prywatnych w angażowaniu środków finansowych w inwestycje mieszkaniowe polegające na budowie mieszkań na wynajem. Obecnie w Polsce firmy działające w segmencie mieszkań na wynajem mają ponad 4 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a kolejne 17 tysięcy w przygotowaniu lub budowie - informuje JLL.

Kupione przez fundusz budynki wznosi trójmiejska firma deweloperska BMC w bezpośrednim sąsiedztwie terenów AWF i historycznej części Gdańsk-Oliwa. Zaletą lokalizacji jest bliskość biznesowego centrum Trójmiasta, z licznymi biurowcami i zapleczem komercyjnym. Mieszkania mają być oddane do użytku w marcu 2022 r.

Zeitgeist AM kupuje w Gdańsku. Wizytówka inwestora

Zeitgeist Asset Management działa na polskim rynku od 2016 r. W swoim portfelu posiada już nieruchomości w Warszawie i Krakowie. Dotychczas pozyskiwał jednak budynki „z historią”, co wpisuje się w strategię działalności firmy w całej Europie.

-Zeitgeist lubi obiekty historyczne. Inwestycja w ich przypadku trwa dłużej o 2-3 lata, ale ten dodatkowy czas i wysiłek się opłacają. Są to nieruchomości w bardzo dobrych lokalizacjach, a ich unikalny charakter przyciąga lokatorów, którzy chcą mieszkać we wnętrzach z duszą. Z kolei inwestycja na etapie greenfield daje nam wpływ na planowanie rozkładu różnych funkcji, takich jak łazienki, toalety, wielkość pokoi w budynkach, co z punktu widzenia naszego biznesu jest zasadnicze. Dzięki temu możemy profilować nieruchomości pod różne grupy klientów - mówi Peter Noack, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Zeitgeist Asset Management.

Inwestycja w Gdańsku to pierwszy polski projekt deweloperski firmy budowany od podstaw w Polsce.

-Inwestorzy – zarówno ci, którzy już działają w Polsce jak i ci, którzy chcą wejść na nasz rynek – są zmuszeni działać w modelu build-to-rent, bo brakuje gotowych portfeli o odpowiedniej skali, które mogłyby stać się przedmiotem transakcji. Dotychczas ta okoliczność stanowiła istotne ograniczenie w szybkiej rozbudowie portfela, ponieważ tylko nieliczni deweloperzy decydowali się na współpracę z funduszami. W sytuacji, w której pandemia może wpłynąć na dynamikę sprzedaży detalicznej i istotnie wydłużyć proces komercjalizacji obiektów, współpraca z inwestorem w formule forward funding może stać się istotnym zabezpieczeniem płynności finansowej firmy deweloperskiej
- komentuje Maximilian Mendel, kierujący Zespołem Inwestycji Mieszkaniowych JLL.

Oddanie osiedla przy Czyżewskiego 34 w Gdańsku przyspieszy realizację planów Zeitgeist AM w Polsce, które zakładają posiadanie w przyszłym roku portfela 350-400 wynajętych mieszkań i jednego działającego domu studenckiego.

Zeitgeist AM w Gdańsku. Realia ekonomiczne najmu

Najem nadal jest w Polsce uważany za "gorszy" w stosunku do własności, o czym świadczą m.in. nowe propozycje dotyczące pakietu mieszkaniowego - np. wspieranie najemców mieszkań w zasobach towarzystw budownictwa społecznego w dojściu do własności, co także było w założeniach programu Mieszkanie Plus. Tymczasem jest to forma dominująca np. w Niemczech czy Szwajcarii. Z drugiej strony trudno się dziwić: najem jest w Polsce droższy niż w większości krajów europejskich, a jak można się przekonać z wyliczeń analityków - w większości dużych miast rata kredytu za mieszkania jest obecnie niższa niż czynsz najmu za lokal o porównywalnych parametrach. Co nie oznacza, że brakuje najemców! Problem jednak w tym, że większość dotychczasowych nabytków funduszy, które chcą wejść na polski rynek dotyczyło apartamentów i mieszkań z najwyższej półki, a zakupy dokonywane były z reguły w momencie, gdy były one już gotowe (np. na Zlotej 44). Drugim segmentem interesujacym inwestorów są prywatne akademiki.

Patrząc z tego punktu widzenia zakup inwestycji w Oliwie spełnia wiele parametrów, łącząc oba trendy. Nie bez znaczenia jest bliskość i wyższej uczelni i centrum biznesowego. Na razie nie wiadomo, jakie będą czynsze najmu, zbyt wiele dzieje się na rynku, by inwestor juz dzisiaj mógł je określić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki