Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa napoleońska w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska

MA
Okres napoleońskiego Wolnego Miasta Gdańska, to barwny, acz mało znany rozdział w historii nadmotławskiego grodu. Jedni - z uwagi na trwającą wówczas wojnę i recesję gospodarczą - określają ten czas jako "siedem lat chudych", inni podkreślają, że to właśnie wtedy rozpoczęły się przemiany społeczne i obyczajowe, które były kontynuowane już po wygnaniu z miasta Francuzów i ich sojuszników.

Już niedługo w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, otwarta zostanie wystawa "Życie miasta w cieniu wielkiej wojny i polityki, czyli Wolne Miasta Gdańsk 1807-1813/14".
- Chcemy poprzez tę wystawę pokazać jak wydarzenia w Europie wpływały na losy Gdańska, ale też jakie znaczenie miał Gdańsk dla biegu wypadków - mówi Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG. - Spojrzenie na zmiany zachodzące ówcześnie w medycynie, wojskowości czy kulturze jest fascynującą przygodą.

Ekspozycja zbiega się z obchodzą w tym roku 200. rocznicą oblężenia Gdańska przez wojska rosyjsko-prusko-brytyjskie. Doprowadziło ono do upadku pierwszego Wolnego Miasta i włączenia tego obszaru do Królestwa Prus.
- Wystawa będzie prezentowana w Ratuszu Głównego Miasta, głównie na drugim piętrze w pięciu salach wystawowych - zapowiada Ewa Sztytkiel, kustosz MHMG. - Dodatkowo do potrzeb wystawy przysposabiamy zadaszony dziedziniec Ratusza. Tam właśnie zwiedzający rozpoczną swoje spotkanie z pierwszym Wolnym Miastem, oglądając zaaranżowane przez nas "zdobycie szańca w maju 1807 roku". To inscenizacja ukazująca walkę o fragment miejskich umocnień.

Na wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty muzealne, a także obiekty będące w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów i potomków żołnierzy biorących udział w wojnach napoleońskich. Niektóre z nich, jak na przykład list oficerów polskich skierowany do gubernatora Jeana Rappa z prośbą, by nie poddawał miasta Rosjanom, po raz pierwszy opuszczą muzealne archiwum i zostaną zaprezentowane szerszej publiczności.
- Okres napoleoński trwał w Gdańsku krótko, niemniej to właśnie wtedy pojawiła się w mieście cała plejada czołowych europejskich postaci, poczynając od Napoleona i księcia Józefa Poniatowskiego - wylicza dyrektor Koperkiewicz. - Ich obecność pokazuje, jak ważną rolę odgrywało nasze miasto.

Niestety, w ślad za francuską armią pojawiały się nad Motławą postacie, do których gdańszczanie nie mogą mieć cienia sympatii w rodzaju barona Vivant Denona, który był ni mniej, ni więcej, ale specjalistą od grabieży dzieł sztuki. To za jego sprawą słynny "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga został zabrany z kościoła Mariackiego i wywieziony do Paryża...

Wystawa "Życie miasta w cieniu wielkiej wojny i polityki" zostanie otwarta 8 czerwca.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki