Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy kiermasz we Wdzydzach

Joanna Surażyńska-Bączkowska
W weekend odbędzie się Jarmark Wdzydzki. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś ciekawego.

To impreza, w której warto uczestniczyć. Już po raz 42 w Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich (gm. Kościerzyna) odbędzie się Jarmark Wdzydzki. To największy na Kaszubach kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. Jarmark odbędzie się 18 i 19 lipca. Pierwszego dnia w godz. 9-19, natomiast drugiego - 9-18. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy - 10 zł.

Ciekawe koncerty
Podczas imprezy nie zabraknie wielu atrakcji. W programie wystawy prac twórców ludowych, artystów, rzemieślników, a także rękodzielników z różnych regionów Polski. Nie zabraknie również pokazów oraz warsztatów wiejskich zajęć, rzemiosł oraz sztuki ludowej. Organizatorzy przygotowali występy zespołów folklorystycznych, a także koncerty muzyki klasycznej na zabytkowych instrumentach.

Ponadto wizyta we wdzydzkim skansenie będzie też okazją do zaspokojenia różnych kulinarnych pragnień, a także do zrobienia zapasów na zimę w postaci różnych nalewek, miodów itp.

Zespoły z Kaszub
Podczas imprezy będzie można wysłuchać koncertu zespołu Joryj Kłoc z Lwowa grającego muzykę lirników i kobzarzy ukraińskich doby kozactwa siczowego oraz grupy folkowej Zgagafari, prezentującej tradycyjne dźwięki słowiańskie i skandynawskie. Z pewnością duże wrażenie na uczestnikach zrobią występy zespołów folklorystycznych z Kaszub, Kociewia i Belgii. Ciekawie zapowiada się turniej gry w zbijaka szmacianym gałganem.
Jarmark Wdzydzki to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna, która odbywa się w muzeum na wolnym powietrzu. Tradycyjnie - od 1973 r. - dzieje się zawsze w trzecią sobotę i niedzielę lipca. Wydarzenie to skupia kilkanaście tysięcy odbiorców, wśród których są mieszkańcy Pomorza, jak i turyści masowo przyjeżdżający tutaj na wakacje.

Zabawy ludowe
Na Jarmarku spotykają się twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści, aby pokazać swój warsztat pracy, umiejętności i wyroby. Jak zawsze, korzystają z muzealnych wnętrz jako tła do ekspozycji, gotowych warsztatów, ich wyposażenia i narzędzi do prezentacji i pracy. W czasie imprezy wszelkie urządzenia domowe, gospodarskie i przemysłowe odgrywać będą swoje małe i duże zadania. Wyjątkowo też, w atmosferze tego święta, smakują specjały licznych regionalnych kuchni, a rodzinne gry i zabawy ludowe, konkursy z nagrodami gwarantują wszystkim dobrą zabawę.
Warto dodać, że Muzeum bierze udział w plebiscycie pn. 7 nowych Cudów Polski, organizowanym przez National Geographic. Głosować można na stronie www. 7cudow. national-geographic.pl/nominacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki