Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WYBORY 2011: Jak ułatwić start młodym? Propozycje partii

Jarosław Zalesiński
Targi pracy cieszą się dużym zainteresowaniem absolwentów szkół i uczelni
Targi pracy cieszą się dużym zainteresowaniem absolwentów szkół i uczelni Grzegorz Mehring
Kiedy kończą studia, prawie co czwarty (22,8 proc.) nie może znaleźć pracy. Jeśli ktoś załapie się w jakiejś firmie, to zwykle tylko na czasowe umowy. Dwie trzecie pracowników w wieku 15-24 lata jest zatrudnionych na umowach na czas określony, co daje Polsce pierwsze miejsce wśród krajów OECD. Wielu młodych ludzi godzi się na bezpłatne staże.

Nic dziwnego, że sytuacja Polaków w wieku 20-30 lat doczekała się specjalnej uwagi i osobnych propozycji ugrupowań politycznych. Głównie robią to trzy partie - SLD, PO i PiS. Pozostałe mają dla nich propozycje, by tak rzec, w pakiecie.

Sojusz Lewicy Demokratycznej poświęcił młodym osobny rozdział swego programu. Konkretne propozycje Sojuszu to między innymi określenie maksymalnego okresu: dwa lata, w którym pracownik może być u tego samego pracodawcy zatrudniany na podstawie odnawianych umów na czas określony.

SLD obiecuje również wprowadzenie zakazu zatrudniania na zasadach stażu przez czas dłuższy niż pół roku. Pracodawcy zostaliby także zobowiązani do zawierania ze stażystami umów na wzór umów o pracę, obowiązkowe byłoby także wypłacanie wynagrodzeń za staże i praktyki. Stażyści mogliby też liczyć na objęcie ich ubezpieczeniem zdrowotnym.

Platforma Obywatelska proponuje między innymi wprowadzenie do kodeksu pracy odnawialnych umów sezonowych, "co zwiększy stabilność zatrudnienia wśród młodych" - przewiduje PO. Platforma zapowiada także założenie, wspólnie z pracodawcami, fundacji na rzecz staży. Większe szanse na rynku pracy dla młodych ludzi miałoby też dać otworzenie zamkniętych zawodów. PO zapowiada, że chciałaby doprowadzić do tego, by Polska dorównała Szwecji i Finlandii, gdzie liczba zawodów regulowanych jest najniższa w Europie.

O otworzeniu korporacji dla młodych mówi także program PiS, nie zaniedbując przy tym wytknięcia Platformie, że - zdaniem autorów programu PiS - zablokowała dotyczące korporacji zmiany, które PiS chciało wprowadzić. PiS również chciałoby ograniczyć liczbę i wymiar czasowy umów na czas określony.

Pracodawca mógłby proponować dwie takie umowy, na czas nie dłuższy niż półtora roku. PiS chce też ułatwić wejście na rynek pracy młodym ludziom, którzy zdecydowaliby się na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Mogliby oni liczyć na dotację z urzędu pracy, podobnie jak bezrobotni, która nie musiałaby być zwracana, gdyby firma funkcjonowała przez rok. Do tego studentów, prowadzących firmy, PiS zwolniłoby z obowiązku opłacania składki ZUS.

Wszystko na temat wyborów 2011

PiS i Platforma mają też pakiet propozycji dla tych młodych, którzy nie opuścili jeszcze murów uczelni. Obie partie obiecują m.in. likwidację różnych opłat, wprowadzanych przez publiczne uczelnie (PiS osobno oprotestowuje wprowadzony przez PO obowiązek opłaty za drugi kierunek studiów).

Pozostałe ugrupowania myślą o sytuacji młodych raczej w ramach myślenia o rynku pracy i gospodarce. PSL chciałoby między innymi wprowadzenia systemu ulg podatkowych i ułatwień, zachęcających inwestorów do tworzenia nowych miejsc pracy.

Ruch Poparcia Palikota zapowiada masową deregulację i odbiurokratyzowanie gospodarki. RPP zapowiada też takie samo zmniejszenie składki na ZUS nie tylko przy pierwszej, ale i podejmowanej po raz drugi działalności gospodarczej.

Polska Jest Najważniejsza ma bardzo rozbudowany program dla rodzin, ale single znajdą u niej tylko zapowiedź zmniejszenia liczby koncesji i zezwoleń dla prowadzących działalność gospodarczą i radykalne ograniczenie liczby deklaracji, składanych przez małe i średnie firmy.

Stanowisko największych partii w sprawie ułatwienia młodym startu w dorosłość:

Sojusz Lewicy Demokratycznej
SLD zapowiada m.in. wzmocnienie systemu kształcenia zawodowego i systemu praktyk zawodowych, monitorowanie losów absolwentów, zapewnienie ochrony związkowej i dostępu do świadczeń osobom samozatrudnionym.

Platforma Obywatelska
PO proponuje m.in. odnawialne umowy sezonowe, fundację na rzecz staży w wiodących firmach, reformę systemu stypendialnego, wprowadzenie na uczelniach funkcji animatorów zawodowych.

Prawo i Sprawiedliwość
PiS proponuje m.in. ograniczenie liczby i czasu umów zawieranych na czas określony oraz dotacje i dostęp do preferencyjnych kredytów dla osób podejmujących działalność gospodarczą.

Polskie Stronnictwo Ludowe
PSL chce wprowadzenia systemu ulg podatkowych i ułatwień, zachęcających inwestorów do tworzenia nowych miejsc pracy. Chce też zwiększyć rolę przedsiębiorców w tworzeniu prawa sprzyjającego powstawaniu nowych miejsc pracy.

Oceń pomorskich posłów i senatorów

Polska Jest Najważniejsza
PJN zapowiada zmniejszenie liczby koncesji i zezwoleń dla prowadzących działalność gospodarczą, jedynie do tych, które wynikają bezpośrednio z prawa unijnego. Radykalnie mniej obowiązujących deklaracji.

Ruch Poparcia Palikota
RPP zapowiada ograniczenie wysokości składki na ZUS nie tylko przy pierwszej, ale także przy podejmowanej po raz drugi działalności gospodarczej. Zapowiada także "masową deregulację" i znoszenie biurokratycznych barier.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki