Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współpraca PKP Intercity i Politechniki Gdańskiej. Powstaną nowe kierunki, specjalizacje i projekty badawcze

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Współpraca PKP Intercity i Politechniki Gdańskiej. Ma służyć innowacjom w polskiej kolei
Współpraca PKP Intercity i Politechniki Gdańskiej. Ma służyć innowacjom w polskiej kolei mat. prasowe
PKP Intercity i Politechnika Gdańska nawiązały nową współpracę. Podpisana została umowa, w ramach której podjęte będą współdziałania naukowo-techniczne. Z połączenia wiedzy i doświadczeniu spółki oraz naukowców powstanie nowa oferta edukacyjna, mająca służyć innowacjom w obszarze polskiego kolejnictwa.

PKP Intercity i Politechnika Gdańska będą współpracować

Ta umowa to kolejne porozumienie PKP Intercity z podmiotami szkolnictwa wyższego. Współpraca tych dwóch sektorów, jak twierdzi spółka, "ma być motorem napędowym do wzrostu innowacyjności polskiej kolei". Politechnika Gdańska to siódma uczelnia, która nawiązała współpracę z PKP Intercity.

ZOBACZ TAKŻE: Griffin pomknie 200 km na godz. z Intercity a Vectron powiększy „stajnię” Cargounitu. Dwie lokomotywy bohaterkami drugiego dnia TRAKO

Na podstawie podpisanego w czwartek (21.09) kontraktu zostanie opracowana nowa oferta edukacyjna. Obejmować będzie ona m.in. kursy, szkolenia a także nowe kierunki i specjalizacje. Studenci skorzystają na tym dzięki ofercie staży, praktyk, zajęć praktycznych oraz wizyt studyjnych.

– Jestem przekonany, że dzięki zawartemu właśnie porozumieniu skorzystają nie tylko nasi studenci, którym oferujemy kształcenie na najwyższym poziomie oraz możliwość wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności w praktyce, lecz także branża kolejowa, która zyska świetnie przygotowanych specjalistów – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Istotna jest dla nas również możliwość współpracy na szeroko rozumianym polu naukowo-badawczym - dodaje.

Co jeszcze zawiera umowa?

Umowa zawiera także porozumienie o wzajemnym wsparciu merytorycznym oraz wymianie doświadczeń na rzecz rozwoju i badań branży kolejowej. Realizowane będą projekty naukowo-badawcze i analizy.

- Jesteśmy w trakcie realizacji największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity. Rozwijamy nie tylko nasz tabor czy stacje postojowe, ale także zmieniamy wnętrze naszej organizacji oraz wdrażamy coraz więcej rozwiązań cyfrowych. Naszym działaniom sprzyjać będzie wyspecjalizowana kadra, oparta na wysokiej klasy specjalistach wywodzących się z czołowych polskich szkół wyższych. Jesteśmy pewni, że korzyści ze współpracy odniosą obie strony, zarówno my, jak i środowisko naukowe – mówi Artur Resmer, członek zarządu PKP Intercity.

ZOBACZ TAKŻE: TRAKO 2023: Biletomat uniwersalny ułatwi życie podróżnym i przewoźnikom. W jednym miejscu kupimy bilet na dowolne połączenie kolejowe

Dodatkowo w umowie jest także punkt o promocji branży kolejowej i pokazaniu jej rozwoju poprzez organizację konferencji, seminariów, warsztatów i sympozjów z udziałem studentów i kadry naukowej. Planowane są także wspólne publikacje branżowe i naukowe, współpraca z biurem karier uczelni, a także planowanie wspólnej działalności dydaktycznej i badawczo-rozwojowej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki