Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojska Obrony Terytorialnej - siedem razy więcej zainteresowanych służbą. Powodem jest wojna w Ukrainie

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Wideo
od 16 lat
Postawa oraz serce do walki ukraińskich żołnierzy i cywilów zrobiła wielkie wrażenie na całym świecie. W Polsce Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują siedmiokrotnie większe zainteresowanie ze strony ochotników niż przed inwazją Rosji na Ukrainę. WOT jest piątym rodzajem sił zbrojnych w Polsce.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 32 tysiące żołnierzy, z czego 90 proc. stanowią żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej. 32 proc. żołnierzy WOT ma wykształcenie wyższe, a blisko połowa (46 proc.) średnie.

- Napad Rosji na Ukrainę wyzwolił w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową - mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. - Spektakularne sukcesy tamtejszej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania naszych Wojsk Obrony Terytorialnej. Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT, siłę jej terytorialności, ducha walki i przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami.

Jak podaje kpt. Weronika Milczarczyk z zespołu prasowego DWOT, chęć wstąpienia deklarują coraz młodsze osoby. Na chwilę obecną średni wiek żołnierzy WOT to 32 lata. Zainteresowane służbą są również kobiety, które stanowią blisko 20 proc. składu osobowego formacji. Wychodzi na to, że co piąty żołnierz WOT jest kobietą.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Terytorialsom przysługują takie same prawa i obowiązki co żołnierzom innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową (dotyczy ok. 15 proc. żołnierzy) oraz ochotniczą.

WOT cały czas jest gotowe na przyjmowanie nowych ochotników.

- WOT to formacja, która stale będzie prowadziła rekrutacje i nabór w swoje szeregi - mówi kpt. Weronika Milczarczyk. - W roku kalendarzowym odbywa się ponad 100 szkoleń podstawowych i wyrównawczych, co pozwala na wcielenie i przeszkolenie dużej ilości ochotników.

Jak wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej?

Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić kilka podstawowych zasad:

  • trzeba być pełnoletnim,
  • mieć polskie obywatelstwo,
  • być zdrowym i niekaranym.
  • Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych.

Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.

Dlaczego warto zostać żołnierzem WOT tłumaczy płk Marek Pietrzak.

- Każdy żołnierz terytorialnej służby wojskowej otrzymuje uposażenie za każdy dzień służby, jest ono nieopodatkowane - mówi płk Marek Pietrzak. - Ponadto żołnierzowi może być przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Terytorialsi korzystają ze zniżek na przejazdy środkami komunikacji publicznej i PKP oraz tańsze paliwo na stacjach Orlen.

Jak dołączyć do Wojska Obrony Terytorialnej?

Aplikować do WOT można przez portal www.zostanzolnierzem.pl. Po rejestracji ochotnik w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania. Jeżeli ochotnik ma jakieś pytania, może zadzwonić na Infolinię wsparcia rekrutacji pod numer tel. 800 696 077. Rekrutacyjna infolinia jest dostępna przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 7:30 do 19.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki