Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woj. pomorskie atrakcyjne dla inwestycji, ale nie najatrakcyjniejsze. Co odstrasza inwestorów?

Kazimierz Natka
Szóste w kraju pod względem atrakcyjności inwestycyjnej - takie jest województwo pomorskie. Nie najgorzej, ale wskazuje to, że wielu bogatych biznesmenów będzie nas omijać.Głownie z powodu wysokich płac na Pomorzu i słabej dostępności transportowej.

Szóste w kraju pod względem atrakcyjności inwestycyjnej - takie jest województwo pomorskie. Nie najgorzej, ale wskazuje to, że wielu bogatych biznesmenów będzie nas omijać. Ulokuje swój kapitał gdzie indziej. Na przykład w województwach śląskim, dolnośląskim czy mazowieckim. One, według raportu, wykonanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR), współpracujący przy tym z Fundacją im. Konrada Adenauera, zasłużyły na to, by znaleźć się w pierwszej trójce rankingu.

Dokonując oceny województw, IBnGR przyjął następujące główne kryteria: dostępność transportowa; zasoby i koszty pracy; rynek zbytu; infrastruktura gospodarcza; infrastruktura społeczna; bezpieczeństwo powszechne; aktywność województwa wobec inwestorów.

Najwyżej oceniona została nasza opieka nad inwestorami. W tej trosce zajmujemy drugą pozycję, zaraz za woj. dolnośląskim. Co więc ciągnie nas w dół tak bardzo, że w końcowej ocenie znaleźliśmy się dopiero na szóstej pozycji?
Najgorzej wypadamy w bezpieczeństwie powszechnym - aż na 14 pozycji w rankingu ujmującym 16 województw. Bardzo niekorzystnie nas oceniono pod względem dostępności komunikacyjnej (11 miejsce). Dobry mamy rynek zbytu (3) i nie najgorszą infrastrukturę społeczną (5).

W ocenie dostępności transportowej uwzględniano m.in. odległość od zachodniej granicy. W takiej sytuacji Polska wschodnia od razu spada w rankingu. Dlatego przyjęte kryteria budzą wątpliwości.

- Nie chcę deprecjonować ani przeceniać tego raportu - mówi Piotr Ciechowicz, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza, w ramach której działa Invest in Pomerania - instytucja opiekująca się biznesmenami, zamierzającymi lokować w naszym województwie swój kapitał, budującymi zakłady przemysłowe, otwierającymi biura. - Spróbujemy jednak dotrzeć do autorów tego raportu i nakłonić ich do ubranżo-wienia tego badania, by ocena atrakcyjności inwestycyjnej dotyczyła różnych branż, by osobno były traktowane biura BPO i na przykład przemysł ciężki.

Praktyka pokazuje jednak, że bliskość granic ma znaczenie. Niedawno pojawiła się wiadomość, że na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) może ulokować się fabryka Volkswagena. Teresa Kamińska, prezes zarządu PSSE, potwierdza: - Owszem, teren tej strefy znalazł się na krótkiej liście lokalizacji fabryki wspomnianego koncernu samochodowego, tyle że nie w naszym województwie, a na obszarze PSSE w rejonie Stargardu Szczecińskiego. Liczy się bowiem odległość od zachodniej granicy.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki