Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie czytanie w Nowej Karczmie

Joanna Surażyńska-Bączkowska
To niezwykła akcja, w której wspólne czytanie połączono z malowaniem jaj wielkanocnych.

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem i Niepełnosprawnością Intelektualną RAZEM wraz z Biblioteką Szkolną Zespołu Szkół w Nowej Karczmie rozpoczęło akcję "Czytaj dziecku, bo warto". Celem akcji jest podniesienie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zainteresowanie książką oraz budowanie właściwych relacji społecznych.

Nie bez powodu wybrano baśnie Hansa Christiana Andersena. Ten znany baśniopisarz prócz dysleksji, o której wielu z nas wie, cierpiał też na Zespół Aspergera (zaburzenie ze spektrum autyzmu). Jego baśnie świetnie odzwierciedlają stan duszy i problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem.

Funkcjonuje w społeczeństwie takie przekonanie, że osoby z autyzmem nie kontaktują się z innymi ludźmi, unikają ludzi, izolują się fizycznie, siedzą w kącie, patrzą niewidzącym wzrokiem, stwarzają sobie swój przyjazny dla nich świat, w którym są szczęśliwe izolując się od naszego "złego świata". To nieprawda, wiele osób z autyzmem, zwłaszcza z Zespołem Aspergera, potrzebuje towarzystwa i czerpie radość z kontaktów międzyludzkich. Jednakże osoby te bardzo często mają problem ze zrozumieniem myśli, opinii oraz emocji innych ludzi. To sprawia, że odbierane są jako egocentryczne czy obojętne, a wycofanie, izolacja jest wynikiem niezrozumienia ich odmienności, innego spostrzegania świata lub chęci odgrodzenia się od nadmiaru bodźców otaczającego świata.

Autyzm i Zespół Asperega to niepełnosprawność, która często pozostaje niewidoczna. Te problemy świetnie ilustruje Andersen w baśni "O brzydkim kaczątku". Mówi o izolacji, wykluczeniu kogoś , kto jest inny. "Królewna na ziarnku grochu" mówi o nadwrażliwości sensorycznej, która nierzadko towarzyszy osobom z autyzmem, "Królowa Śniegu" to opowieść o braku empatii, a "Calineczka" o poczuciu bezradności, lęku, zmaganiu się z trudnościami, na które autysta skazany jest każdego dnia. Ale tak, jak tytułowa bohaterka - Calineczka spotyka też ludzi, którzy starają się pomóc.

Ta akcja skierowana jest też do osób, które chcą pomagać. Połączono ją z charytatywnym malowaniem jaj wielkanocnych. Zaproszeni goście, którzy czytają dzieciom bajkę, wspólnie z nimi malują jaja, które będą sprzedawane podczas wielkanocnego kiermaszu. Dochód zaś przeznaczony będzie na zorganizowanie zajęć terapeutycznych dla osób z autyzmem, konkretnie Trening Umiejętności Społecznych. W szkole w Nowej Karczmie jest czworo dzieci z autyzmem. Nauczyciele stale pogłębiają wiedzę w tym zakresie, zdobywają odpowiednie kwalifikacje.

Akcję rozpoczął Dariusz Męczykowski, dyrektor Zespołu Szkół w Nowej Karczmie, który przeczytał bajkę "O brzydkim kaczątku".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki