Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2021 w województwie pomorskim. Wytyczne na Wielki Tydzień. W kościołach bez procesji, obrzędu całowania krzyża i obmywania nóg

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Wielkanoc 2021 w województwie pomorskim. Wytyczne na Wielki Tydzień. W kościołach bez procesji, obrzędu całowania krzyża i obmywania nógJakie obostrzenia w kościołach w Wielkanoc?
Wielkanoc 2021 w województwie pomorskim. Wytyczne na Wielki Tydzień. W kościołach bez procesji, obrzędu całowania krzyża i obmywania nógJakie obostrzenia w kościołach w Wielkanoc? Karolina Misztal
Biskupi wydali szczegółowe zalecenia dotyczące Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Nie będzie obrzędu całowania krzyża, obmywania nóg i procesji. W wyjątkowych sytuacjach, przystąpienie do spowiedzi i komunii świętej może się odbyć poza kościołem.

Wielkanoc 2021 na Pomorzu. Wytyczne na Wielki Tydzień w kościołach w regionie

W całym kraju, zgodnie z rządowymi wytycznymi, obowiązuje limit wiernych w kościołach, wynosi on 1 osobę na 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1,5 metrów. Dystans i maseczki muszą być stosowane również podczas obrzędów na terenie przykościelnym. Księża zachęcają do modlitwy w rodzinach i uczestnictwa w mszach za pośrednictwem telewizji, radia i Internetu. Szczegółowe zalecenia dotyczące celebrowania Wielkiego Tygodnia, w tym głównie Triduum Paschalnego, wydali biskupi.

Oto wytyczne przedstawione przez Kurię Metropolitalną Gdańską:

Wielki Czwartek w kościele

W Wielki Czwartek msza święta krzyżma w Archikatedrze Oliwskiej sprawowana będzie o godz. 10. W koncelebrze będą uczestniczyć biskupi, kolegium konsultorów, dziekani, osoby życia konsekrowanego, Gdańskie Seminarium Duchowne, Kuria Metropolitalna Gdańska, Gdański Trybunał Metropolitalny i Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz wyznaczone siostry zakonne i przedstawiciele szafarzy, a także służby liturgicznej. W czasie mszy świętej Wieczerzy Pańskiej powinien być pominięty obrzęd umycia nóg.

Najświętszy Sakrament będzie przeniesiony do kaplicy adoracji (tzw. ciemnicy). Procesja odbędzie się tylko z udziałem asysty liturgicznej, wierni pozostaną na swoich miejscach. Ciemnica powinna być przygotowana w takim miejscu, aby umożliwiała zapewnienie norm sanitarnych. Jeśli ze względu na małą przestrzeń będzie to niemożliwe, to należy zrezygnować z obrzędu. W takim przypadku Najświętszy Sakrament powinien zostać pozostawiony na ołtarzu przez krótki czas, a następnie przeniesiony do tabernakulum.

Kościoły otwarte w WielkanocNa antenie telewizji Trwam ks. prof. Tadeusz Guz z zapewniał widzów, że uczestnictwo we mszy świętej wcale nie jest niebezpieczeństwem. Podczas spotkania sakramentalnego, czyli przyjścia na modlitwę, Bóg żadnych wirusów nie rozprzestrzenia. Bóg jest święty. - tłumaczył gość telewizji Trwam.Internauci komentują twardy lockdown i decyzję o pozostawieniu kościołów otwartych.Zobacz kolejne memy. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kościoły otwarte na Wielkanoc "Alleluja i do przodu" MEMY. W...

Wielki Piątek w kościele

W Wielki Piątek podczas adoracji krzyża, ma go pocałować tylko ksiądz. Wierni nie będą tego robić. Natomiast mają oni adorować krzyż trzymany przez dłuższą chwilę przez księdza, bez podchodzenia do niego, klęcząc w ławkach i śpiewając jedną z pieśni pasyjnych. Kuria zaleca też odśpiewanie suplikacji w intencji ustania epidemii.

- Po komunii świętej należy przenieść Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, który winien być przygotowany w miejscu sprzyjającym zachowaniu przez wiernych norm sanitarnych. Jeżeli zachowanie norm nie będzie możliwe, należy zrezygnować z przygotowania Grobu Pańskiego, a Najświętszy Sakrament umieścić w tabernakulum. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Zachęcamy wiernych do odprawienia Drogi Krzyżowej i uklęknięcia przed Krzyżem w domach rodzinnych – informują kanclerz kurii ks. Rafał Dettlaff i dyrektor Wydziału Duszpasterskiego ks. Krystian Kletkiewicz.

Wielka Sobota i Wielkanoc w kościołach na Pomorzu

W Wielką Sobotę błogosławieństwo pokarmów może odbyć się poza kościołem, z zachowaniem wytycznych sanitarnych. Kuria zachęca, aby w obrzędzie uczestniczyli tylko przedstawiciele rodzin. Poza tym, w parafiach wskazane jest częstsze błogosławieństwo pokarmów.

Tam, gdzie nie będzie można takiego błogosławieństwa zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, możliwe jest także błogosławieństwo pokarmów przed śniadaniem wielkanocnym. Liturgii domowej może przewodniczyć ojciec, matka bądź ktoś z domowników - czytamy we wskazaniach kurii.

Liturgię światła można celebrować wyłącznie w otoczeniu najbliższej asysty. Po odnowieniu przyrzeczeń chrztu, księża mogą dokonać pokropienia pobłogosławioną wodą.

W przypadku, gdy w parafii nie jest organizowana ranna rezurekcja, księża powinni wystawić Najświętszy Sakrament. Po śpiewie i modlitwie kapłan może wyjść z Najświętszym Sakramentem przed kościół, aby pobłogosławić parafię. Jeśli ranna rezurekcja odbywa się, to ksiądz po adoracji i śpiewie powinien pobłogosławić zgromadzonych w kościele. W tym przypadku też może wyjść z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławić parafię. Po udzieleniu błogosławieństwa, powraca do ołtarza, chowa Najświętszy Sakrament w tabernakulum i przewodniczy dalej mszy świętej. Gdy nie ma Grobu Pańskiego, Najświętszy Sakrament wystawia się na ołtarzu.

Spowiedź w czasie wielkanocnym 2021

Księża zachęcają do przystąpienia do spowiedzi i komunii świętej w okresie wielkanocnym. Wskazują, że w tym roku na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego tych sakramentów jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, przypadającego 30 maja – ten okres został wydłużony.

Informują też, że możliwe jest uzyskanie rozgrzeszenia bez udziału w tradycyjnej spowiedzi i tylko w wyjątkowych przypadkach.

Kolejne obostrzenia ogłoszone przez rząd:

„Tam, gdzie poszczególni wierzący znajdują się w bolesnej niemożności uzyskania rozgrzeszenia sakramentalnego, należy pamiętać, że żal doskonały, płynący z miłości do Boga nad wszystko umiłowanego, wyrażony w szczerej prośbie o przebaczenie (takiej, jaką penitent jest obecnie w stanie wyrazić), i któremu towarzyszy votum confessionis, czyli stanowcze postanowienie, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, uzyskują przebaczenie grzechów, nawet śmiertelnych” - dowiadujemy się ze specjalnego zarządzenia z dnia 20 marca br. (wydanego przez Penitencjarię Apostolską).
Niedopuszczalna jest spowiedź przez telefon, internet lub inne komunikatory.

Komunia święta w czasie Wielkanocy 2021

Osoby, które nie przyjmą komunii świętej w kościele w postaci opłatka mogą przyjąć komunię duchową – tzw. komunię pragnienia. Akt komunii duchowej wymaga stanu łaski uświęcającej. Księża wskazują, że przy pomocy jednej z prawnie uznanych formuł modlitewnych można zyskać odpust cząstkowy.

„Odpust cząstkowy związany jest także z odmówieniem modlitwy „Duszo Chrystusowa” lub „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” jako dziękczynienie po komunii. Przypominamy również, że 20 marca 2020 r. Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu specjalnego wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy opiekują się osobami zakażonymi” - informują kanclerz kurii ks. Rafał Dettlaff i dyrektor Wydziału Duszpasterskiego ks. Krystian Kletkiewicz.

Wielkanoc 2021 w woj. pomorskim. Diecezja Pelplińska

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna również wydał wskazania dotyczące celebracji Wielkiego Tygodnia. Pisze w nich, że należy opuścić obrzęd obmycia nóg, a akt adoracji krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do osoby celebrującej liturgię. Pozostali uczestnicy wspólnie oddają cześć krzyżowi przez podejście i ukłon lub przyklęknięcie.

„Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny ma odbywać się ze szczególnym uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych” - czytamy we wskazaniach.

Biskup prosi też, aby na drzwiach wejściowych do kościoła znalazła się informacja mówiąca, ile osób może do niego wejść.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki