Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka awaria PKP - wiadomo, co było przyczyną. Czym spowodowane były opóźnienia?

Maja Czech
Maja Czech
Jakub Steinborn
Spółka PKP jest w trakcie usuwania awarii w Lokalnych Centrach Sterowania, do której doszło w czwartek 17 marca. Uszkodzenia spowodowały opóźnienia pociągów w całej Polsce. PKP PLK SA ujawnia, co spowodowało gigantyczną usterkę.

Ogólnopolska awaria PKP

W czwartek 17 marca ok. godziny 4.00 rano pociągi i koleje w całej Polsce zaczęły się spóźniać. Utrudnienia dotyczyły kilkunastu linii dalekobieżnych jak i regionalnych. PKP Intercity wydało komunikat, że wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Zarekomendowano również rezygnację z podróży tego dnia.

Wielka awaria PKP - przyczyna

W związku z wojną toczącą się za naszą wschodnią granicą, szybko pojawiły się spekulacje o możliwym cyberataku. Oprócz gigantycznych opóźnień, nie działał również Portal Pasażera, którego właścicielem jest PKP PLK.

Jeszcze tego samego dnia, spółka poinformowała, że "nie może wykluczyć możliwości cyberataku"

Awaria dotknęła 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania ruchem, na których zainstalowane były urządzenia firmy Alstom. Później okazało się, że do podobnych usterek doszło również we Włoszech, Holandii, Szwecji, Tajlandii, Peru, Singapurze i Indiach - w tych krajach za Centrum Sterowania również odpowiada firma Alstom.

Awaria PKP - Alstom przyznaje błąd

Międzynarodowy koncern Alstom wydał oświadczenie, w którym tłumaczy, że problemy spowodowane były problemami technicznymi. Do cyberataku nie doszło, a bezpieczeństwo pasażerów nie jest i nie było zagrożone.

Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier.

Jak pisze na Twitterze Janusz Cieszyński, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa "nic nie wskazuje na to, że doszło do ataku hakerskiego, a zespół ds. bezpieczeństwa PKP PLK zadziałał zgodnie z procedurami".

CHARLIE-CRP

Mimo zapewnień, że nie doszło do cyber-przestępstwa, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podjęło decyzję o przedłużeniu terminu obowiązywania 3 stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. Zarządzenie obowiązuje do 31 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki