Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej czasu na wnioski

Edyta Okoniewska
Komisja Europejska wydłużyła termin do 15 czerwca 2016 roku. Kto nie zdąży, będzie mógł to zrobić do 11 lipca, ale na tym straci.

Rolnicy mają więcej czasu na złożenie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2016 rok. Komisja Europejska wydłużyła termin do 15 czerwca 2016 roku. Na tym jednak nie koniec możliwości. Kto nie zdąży złożyć wniosku w tym terminie, będzie miał jeszcze szanse zrobić to do 11 lipca 2016 roku. Jednak wówczas za każdy roboczy dzień opóźnienia należne płatności będą pomniejszane o 1 proc.

Eksperci w ministerstwie rolnictwa podkreślają, że to dobra decyzja w interesie polskich rolników. Dzięki wydłużeniu terminu będą oni mieli więcej czasu na dokładne wypełnienie wniosków o dopłaty. Podobne rozwiązanie przyjęto w ubiegłym roku. Wówczas doprowadziło to do zmniejszenia odsetka wniosków, które objęte były sankcjami z powodu złożenia po terminie, jak też pozostawionych bez rozpatrzenia z powodu złożenia po upływie ostatecznego terminu. Co ciekawe, mniej było również błędów we wnioskach. Jednocześnie pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęcają rolników, by nie czekali ze składaniem wniosków do ostatniej chwili. Pozwoli to na szybszą weryfikację dokumentów, da producentom rolnym czas na poprawę ewentualnych błędów i uzyskanie płatności w pełnej kwocie. Do 16 maja rolnicy złożyli w ARiMR 934 tys. wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 rok.

Aby otrzymać dopłaty bezpośrednie trzeba wypełnić wniosek o ich przyznanie wraz z załącznikami i złożyć go w ARiMR. Każdy rolnik, który ubiegał się o przyznanie płatności bezpośrednich w zeszłym roku, otrzymał z agencji wstępnie wypełniony tzw. wniosek spersonalizowany. Przygotowując dokumentację trzeba pamiętać, że rolnik, który posiada od 10 do 30 ha gruntów ornych musi obsiać je co najmniej 2 różnymi uprawami, przy czym główna uprawa nie może zajmować więcej niż 75 proc. powierzchni. Natomiast jeżeli ma więcej niż 30 ha gruntów ornych wówczas musi posiać na nich co najmniej 3 różne uprawy. Producenci rolni mający 15 ha gruntów rolnych muszą przeznaczyć 5 proc. powierzchni na utrzymanie obszarów proekologicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki