Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masowe zatrucie w Gniewinie. Objawy u 200 dzieci z terenu gminy

Joanna Kielas
Szkoła w Kostkowie (gniewino.pl)
U 200 dzieci z terenu gminy Gniewino wystąpiły objawy zatrucia pokarmowego. U kilku osób potwierdzono zatrucie salmonellą, 2 zostały hospitalizowane. Pierwsze zachorowania pojawiły się 8 listopada. Sprawą zajął się sanepid.

Pierwsze niepokojące sygnały o zatruciu pokarmowym pojawiły się wieczorem 8 listopada. 9 listopada chorowało już kilkadziesiąt dzieci z obydwu samorządowych szkół w gminie Gniewino, w Gniewinie i Kostkowie, od przedszkolaków po gimnazjalistów. Sprawą zajął się sanepid.

- Mamy duże zbiorowe zatrucie pokarmowe w dwóch ogniskach: szkole w Kostkowie i w Gniewinie, każda ma około 500 uczniów. Objawy chorobowe wystąpiły u około 200 osób łącznie, 2 osoby hospitalizowano - mówi Ewa Banasik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie. - U 5 osób potwierdzono występowanie salmonelli w kale. Przeprowadzono kontrole żywienia w obu szkołach, z dochodzenia wynika, że obie placówki zaopatrywały się w posiłki w zewnętrznym podmiocie. W związku z zatruciem pion żywieniowy w tym podmiocie został unieruchomiony, przeprowadzono dezynfekcję, dyrekcja centrum jest w trakcie dostarczania dokumentów potwierdzających odpowiedni stan zdrowotny pracowników.

Szkoły funkcjonują normalnie

Na szczęście, żadna z tych placówek nie musiała zostać zamknięta. Zajęcia szkolne odbywają się w normalnym trybie.
- Cały czas czekamy na wyniki badań sanepidu. Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że w naszej szkole stwierdzono 9 zatruć salmonellą - mówi Jacek Bagnecki, dyrektor Samorządowego Zespołu Szkół w Kostkowie. - Sytuacja nie wygląda tak tragicznie, jak przedstawia się to w mediach.

- Na 490 uczniów 37 jest nieobecnych. Ale na ten okres pory roku może to być związane z przeziębieniami. Otrzymaliśmy jedno zwolnienie lekarskie w związku z zatruciem pokarmowym - mówi z kolei Lucyna Pałubicka, wicedyrektor Samorządowego Zespołu Szkół w Gniewinie.

Na czas wyjaśnienia sprawy obydwie placówki korzystają z własnych kuchni, które znajdują się w szkołach.

Wejherowo Dziennik Bałtycki - więcej informacji z powiatu wejherowskiego.

Czytaj także: Kucharka z gdyńskiego przedszkola skazana za zatrucie 51 osób [ZDJĘCIA]

A jak do sprawy podchodzi firma dostarczająca posiłki do szkół?

Nadesłała oświadczenie w tej sprawie:
"Do dnia dzisiejszego nie stwierdzono źródła zakażenia infekcją pokarmową w naszej gminie. Badania służb sanitarno-epidemiologicznych wciąż trwają. Dbając o wysoki standard usług oraz w trosce o dobro Gości, firma Centrum Sportowo-Konferencyjne Gniewino zastosowała się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wejherowie. Od godz. 15.30 dnia 17 listopada br., do godz. 11.30 dnia 18 listopada br. przeprowadzono prewencyjne działania, które miały na celu wykluczenie, że źródłem zakażenia był personel pionu kuchennego.

Przeprowadzona kontrola i dezynfekcja nie stwierdziła obecności bakterii w naszej kuchni. Obecnie kuchnia Centrum Sportowo-Konferencyjnego Gniewino funkcjonuje w trybie normalnym i obsługuje Gości"
Justyna Kuzma-Wasilczyk, specjalista ds. marketingu
Centrum Sportowo-Konferencyjnego w Gniewinie
Hotel Mistral Sport.

Głos zabiera Urząd Gminy w Gniewinie

"Od początku roku szkolnego 2016/17 oba Samorządowe Zespoły Szkół prowadzone przez gminę Gniewino rozpoczęły wydawanie uczniom posiłków w systemie cateringowym (z wykorzystaniem kuchni Centrum Sportowo-Konferencyjnego). Jest to sposób działania powszechnie stosowany w większości placówek takich jak szkoły, szpitale itp. Jedną z motywacji do jego wprowadzenia była chęć utrzymania zasady wydawania bezpłatnych posiłków wszystkim uczniom.

7 listopada 2016r. doszło do zatrucia pokarmowego części dzieci, które spożyły posiłek wydany im w szkołach. Gmina podjęła pełną współpracę z Sanepidem w celu wyjaśnienia sytuacji. Do dnia wydania niniejszego oświadczenia (18 listopada 2016r.), źródło problemu nie zostało ustalone mimo powtarzanych w najszerszym możliwym zakresie kontroli. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, przeprowadzono dezynfekcję kuchni, dokonano zawieszenia w czynnościach części personelu, wprowadzono dodatkowe rygorystyczne reguły weryfikacji zamawianych przez szkoły produktów spożywczych oraz procedury postępowania z gotowymi posiłkami.

Od 18 listopada 2016r. do odwołania obie szkoły będą przygotowywać posiłki samodzielnie. Rozważany jest także trwały powrót do funkcjonowania kuchni szkolnych. Po ustaleniu źródła zatrucia, jeżeli będzie ono związane z naruszeniem obowiązujących w gastronomii procedur, wyciągnięte zostaną konsekwencje służbowe wobec osób za to odpowiedzialnych. O dalszych faktach związanych z tą sprawą informacje będą przekazywane na bieżąco".
www.gniewino.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Masowe zatrucie w Gniewinie. Objawy u 200 dzieci z terenu gminy - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki