Masowe zatrucie w Gniewinie. Objawy u 200 dzieci z terenu...

  Masowe zatrucie w Gniewinie. Objawy u 200 dzieci z terenu gminy

  Joanna Kielas

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Masowe zatrucie w Gniewinie. Objawy u 200 dzieci z terenu gminy

  ©Szkoła w Kostkowie (gniewino.pl)

  U 200 dzieci z terenu gminy Gniewino wystąpiły objawy zatrucia pokarmowego. U kilku osób potwierdzono zatrucie salmonellą, 2 zostały hospitalizowane. Pierwsze zachorowania pojawiły się 8 listopada. Sprawą zajął się sanepid.
  Masowe zatrucie w Gniewinie. Objawy u 200 dzieci z terenu gminy

  ©Szkoła w Kostkowie (gniewino.pl)

  Pierwsze niepokojące sygnały o zatruciu pokarmowym pojawiły się wieczorem 8 listopada. 9 listopada chorowało już kilkadziesiąt dzieci z obydwu samorządowych szkół w gminie Gniewino, w Gniewinie i Kostkowie, od przedszkolaków po gimnazjalistów. Sprawą zajął się sanepid.

  - Mamy duże zbiorowe zatrucie pokarmowe w dwóch ogniskach: szkole w Kostkowie i w Gniewinie, każda ma około 500 uczniów. Objawy chorobowe wystąpiły u około 200 osób łącznie, 2 osoby hospitalizowano - mówi Ewa Banasik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie.
  - U 5 osób potwierdzono występowanie salmonelli w kale. Przeprowadzono kontrole żywienia w obu szkołach, z dochodzenia wynika, że obie placówki zaopatrywały się w posiłki w zewnętrznym podmiocie. W związku z zatruciem pion żywieniowy w tym podmiocie został unieruchomiony, przeprowadzono dezynfekcję, dyrekcja centrum jest w trakcie dostarczania dokumentów potwierdzających odpowiedni stan zdrowotny pracowników.


  Szkoły funkcjonują normalnie


  Na szczęście, żadna z tych placówek nie musiała zostać zamknięta. Zajęcia szkolne odbywają się w normalnym trybie.
  - Cały czas czekamy na wyniki badań sanepidu. Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że w naszej szkole stwierdzono 9 zatruć salmonellą - mówi Jacek Bagnecki, dyrektor Samorządowego Zespołu Szkół w Kostkowie. - Sytuacja nie wygląda tak tragicznie, jak przedstawia się to w mediach.

  - Na 490 uczniów 37 jest nieobecnych. Ale na ten okres pory roku może to być związane z przeziębieniami. Otrzymaliśmy jedno zwolnienie lekarskie w związku z zatruciem pokarmowym - mówi z kolei Lucyna Pałubicka, wicedyrektor Samorządowego Zespołu Szkół w Gniewinie.

  Na czas wyjaśnienia sprawy obydwie placówki korzystają z własnych kuchni, które znajdują się w szkołach.

  Wejherowo Dziennik Bałtycki - więcej informacji z powiatu wejherowskiego.


  Czytaj także: Kucharka z gdyńskiego przedszkola skazana za zatrucie 51 osób [ZDJĘCIA]

  A jak do sprawy podchodzi firma dostarczająca posiłki do szkół?

  Nadesłała oświadczenie w tej sprawie:
  "Do dnia dzisiejszego nie stwierdzono źródła zakażenia infekcją pokarmową w naszej gminie. Badania służb sanitarno-epidemiologicznych wciąż trwają. Dbając o wysoki standard usług oraz w trosce o dobro Gości, firma Centrum Sportowo-Konferencyjne Gniewino zastosowała się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wejherowie. Od godz. 15.30 dnia 17 listopada br., do godz. 11.30 dnia 18 listopada br. przeprowadzono prewencyjne działania, które miały na celu wykluczenie, że źródłem zakażenia był personel pionu kuchennego.

  Przeprowadzona kontrola i dezynfekcja nie stwierdziła obecności bakterii w naszej kuchni. Obecnie kuchnia Centrum Sportowo-Konferencyjnego Gniewino funkcjonuje w trybie normalnym i obsługuje Gości"
  Justyna Kuzma-Wasilczyk, specjalista ds. marketingu
  Centrum Sportowo-Konferencyjnego w Gniewinie
  Hotel Mistral Sport.

  Głos zabiera Urząd Gminy w Gniewinie

  "Od początku roku szkolnego 2016/17 oba Samorządowe Zespoły Szkół prowadzone przez gminę Gniewino rozpoczęły wydawanie uczniom posiłków w systemie cateringowym (z wykorzystaniem kuchni Centrum Sportowo-Konferencyjnego). Jest to sposób działania powszechnie stosowany w większości placówek takich jak szkoły, szpitale itp. Jedną z motywacji do jego wprowadzenia była chęć utrzymania zasady wydawania bezpłatnych posiłków wszystkim uczniom.

  7 listopada 2016r. doszło do zatrucia pokarmowego części dzieci, które spożyły posiłek wydany im w szkołach. Gmina podjęła pełną współpracę z Sanepidem w celu wyjaśnienia sytuacji. Do dnia wydania niniejszego oświadczenia (18 listopada 2016r.), źródło problemu nie zostało ustalone mimo powtarzanych w najszerszym możliwym zakresie kontroli. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, przeprowadzono dezynfekcję kuchni, dokonano zawieszenia w czynnościach części personelu, wprowadzono dodatkowe rygorystyczne reguły weryfikacji zamawianych przez szkoły produktów spożywczych oraz procedury postępowania z gotowymi posiłkami.

  Od 18 listopada 2016r. do odwołania obie szkoły będą przygotowywać posiłki samodzielnie. Rozważany jest także trwały powrót do funkcjonowania kuchni szkolnych. Po ustaleniu źródła zatrucia, jeżeli będzie ono związane z naruszeniem obowiązujących w gastronomii procedur, wyciągnięte zostaną konsekwencje służbowe wobec osób za to odpowiedzialnych. O dalszych faktach związanych z tą sprawą informacje będą przekazywane na bieżąco".
  www.gniewino.pl

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podmiot

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Ten podmiot to hotel Mistral


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przeterminowane

   koko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Z informacji podchodzacych z zrodel wewnetrznych produkty uzywane do przygotowania posilkow byly co najmniej watpliwej jakosci. Osoby przygotowujace ich wydanie stwierdzily odor wydobywajacy sie z...rozwiń całość

   Z informacji podchodzacych z zrodel wewnetrznych produkty uzywane do przygotowania posilkow byly co najmniej watpliwej jakosci. Osoby przygotowujace ich wydanie stwierdzily odor wydobywajacy sie z pojemnikow. Ukarano Bogu ducha winnych z obslugi kuchni hotelowej. Ostrzegam przed uzywaniem tego hotelu jezeli chodzi o jakosc. Jest ona jezeli chodzi o rating przesadzona. Lokalna wladza sprzyja niskiej jakosci i potencjanie zagarazajacej zdrowiu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   MISTRZOWIE SMAKU Wielki plebiscyt gastronomiczny - głosowanie rozpoczęte!

   MISTRZOWIE SMAKU Wielki plebiscyt gastronomiczny - głosowanie rozpoczęte!

   Lody Roku 2017. Kto prowadzi w naszym plebiscycie? [WIDEO]

   Lody Roku 2017. Kto prowadzi w naszym plebiscycie? [WIDEO]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Letnie inwestycje drogowe na Pomorzu. Gdzie utrudnienia w ruchu?

   Letnie inwestycje drogowe na Pomorzu. Gdzie utrudnienia w ruchu?

   Gry On Line - Zagraj Reklama