Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gniew: Fontanna, obrys dawnego kościoła i letnie ogródki. Ostatni etap rewitalizacji [WIZUALIZACJE]

Anna Kordunowska
Wiosną zakończyć ma się ostatni etap rewitalizacji gniewskiej starówki. Choć prace nieco się wydłużyły, finalnie mieszkańcy powinni być zadowoleni z nowego wizerunku miasta.

Podczas październikowej sesji Rady Miejskiej Sławomir Jułga - przedstawiciel firmy Budimex, przedstawił ostateczną koncepcję zagospodarowania placu Grunwaldzkiego. Omówiono także projekty przylegających do rynku ulic Piłsudskiego, Sobieskiego, Wąskiej oraz alejki przy murze obronnym. Właśnie ta firma odpowiedzialna jest za ostatni, najbardziej cieszący oko, etap rewitalizacji.

Gniewska starówka już od trzech lat jest niczym innym, jak placem budowy. Etap głębokich wykopów już się zakończył i niedługo zacznie się docelowy etap zmian.

- Na razie firma Budimex czeka na PGNiG oraz na pozwolenie na budowę - informował nas Grzegorz Wasielewski, gniewski radny. - Prace mają ruszyć w listopadzie.

Rozkopy w Gniewie trwają praktycznie od października 2015 r., kiedy to PGNiG rozpoczęła wymianę sieci gazowej. Na przełomie maja i czerwca 2016 r. z budową pierwszego etapu sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej w mieście ruszyła spółka Inwest-Kom, która latem tego roku rozpoczęła drugi etap remontów. Równolegle, w okresie wakacji, firma Veolia prowadziła prace ziemne związane z budową sieci ciepłowniczej. Starówka do przyszłej wiosny ma zyskać nowe oblicze. Choć rewitalizacja nieco się przedłużyła, to finalnie mieszkańcy powinni być zadowoleni z nowego wizerunku placu. Projektanci dołożyli bowiem wszelkich starań, by zachować średniowieczny klimat miasta - uwzględnili wyniki konsultacji społecznych, a nad przygotowaniem projektu czuwał Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Na placu Grunwaldzkim pojawi się m. in. obrys dawnego kościoła ewangelickiego, więcej zieleni z ogródkami letnimi oraz nietypowa fontanna.

- Na placu pomiędzy rzędem drzew a urzędem miasta stanie fontanna – tłumaczył Sławomir Jułga. - Konserwator nie wyraziła zgody na realizację klasycznej fontanny, w formie zewnętrznej. Fontanna będzie miała zatem kształt płynącej rzeki. Teren zostanie pogłębiony do 15 cm, a w nich zostaną umieszczone dyszle, które będzie można włączyć w każdej chwili.

Przypomnijmy, że na realizację projektu rewitalizacji pn. „Gniew - miasto z charakterem”, gmina otrzymała ponad 4-milionową dotację. Projekt finansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Celem przedsięwzięcia jest m. in. przywrócenie śródmieściu Gniewu charakteru z przełomu XIX i XX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki