Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

72. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Stutthof. "Los więźniów to ostrzeżenie" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tomasz Chudzyński
Obecni pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa byli więźniowie KL Stutthof otrzymali od uczestników gromkie brawa
Obecni pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa byli więźniowie KL Stutthof otrzymali od uczestników gromkie brawa Tomasz Chudzyński
Przed powrotem do nieludzkich ideologii przestrzegali byli więźniowie KL Stutthof w czasie 72 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady.

- Obozy koncentracyjne, los więźniów to ostrzeżenie dla tych, którym się marzy nowa wojna w imię jakiejś nieludzkiej ideologii - mówił płk Czesław Lewandowski, powstaniec warszawski, były więzień KL Stutthof. - Niestety, dzieje się to i w naszym kraju. My musimy wołać: „Nigdy więcej wojny!”.

Czternaścioro obecnych pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa byłych więźniów Stutthofu (w tym stuletni Felicjan Łada z Gdyni) - określonych mianem prawdziwych gospodarzy rocznicowych obchodów - otrzymało od kilkuset uczestników gromkie brawa.

- Chyba tylko hart z czasów okupacji i służby w Szarych Szeregach sprawił, że przeżyłem - mówił Czesław Lewandowski.

- Przeżyłem cały Marsz Śmierci, w Nawczu wyzwolili nas Rosjanie - wspomina Feliks Rzeźnikowski, były więzień. - Starszy kolega mówił, żeby im się nie przyznawać, że byliśmy „polityczni” i lepiej od nich wiać...

Obozy koncentracyjne, los więźniów to ostrzeżenie dla tych, którym się marzy nowa wojna w imię jakiejś nieludzkiej ideologii.

Częścią tegorocznych obchodów stała się niesamowita historii imadła z warsztatów KL Stutthof, które trafiło niedawno do muzealnych zbiorów, ofiarowane przez Mirosława Melerskiego. Należące do jego ojca narzędzie rozpoznał kilka lat po wojnie przebywający u niego w warsztacie były więzień Stutthofu Roman Tarnowski. Pracował on na tym imadle, będąc więźniem niemieckiego obozu. Opowieść, wraz z imadłem, będzie częścią przygotowywanej nowej wystawy stałej placówki.

Tak było rok temu: 71 rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Stutthof [ZDJĘCIA]

W Obozie Żydowskim odsłonięto odrestaurowany pomnik, ufundowany przez Jacka Mandelbauma z USA, którego ojciec zginął w Stutthofie. Nagrodę przyznaną przez Kapitułę Muzeum Stutthof odebrała w imieniu Koła Byłych Więźniów KL Stutthof Adelajda Krajnik.

Obchody wypełniają co roku stałe elementy - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, odśpiewanie Pieśni Obozowej. W tym roku natomiast Apel Poległych i Salwę Honorową zastąpiła ekumeniczna modlitwa.

Czytaj więcej na temat obchodów 72 rocznicy wyzwolenia obozu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki