Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogactwo ludowej kultury na jarmarku

Maciej Wajer
Już po raz 43. w Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym odbędzie się Jarmark Wdzydzki. Warto się tam wybrać, bo atrakcji nie zabraknie.

Jarmark Wdzydzki jest największą letnią imprezą, która odbywa się na Kaszubach. Nic więc dziwnego, że co roku, w trzeci weekend lipca do Wdzydz przybywają prawdziwe tłumy ludzi z różnych stron kraju, a także spoza jego granic. Kilkanaście tysięcy osób, które tutaj przyjeżdżają nie może narzekać na nudę, ponieważ organizatorzy zawsze dbają o to, by atrakcji było mnóstwo.

Zwiedzający, na 22-hektarowym terenie muzeum mają w czym wybierać. Czekają na nich bowiem nie tylko zabytkowe kaszubskie chaty i dworki oraz inne eksponaty, ale przede wszystkim mają okazję znakomicie się bawić. Na wdzydzkim jarmarku można bowiem spotkać twórców ludowych, rękodzielników, rzemieślników oraz wielu innych artystów, którzy będą prezentować swój warsztat pracy, umiejętności, a także gotowe wyroby.

Warto też pamiętać, że wdzydzka impreza jest również doskonałą ofertą dla miłośników kuchni, szczególnie tej regionalnej. Wizyta w muzeum stwarza więc możliwość nie tylko skosztowania regionalnych potraw, ale także zrobienia zapasów na jesień oraz zimę w postaci miodów, nalewek itp.

- Staram być co roku na Jarmarku Wdzydzkim - mówi Alina Kamińska, mieszkanka Kościerzyny. - Właśnie ze względu na bogatą ofertę różnych miodów. Zawsze robię duże zapasy na zimę, które pomagają w zwalczaniu różnych dolegliwości.

W ten weekend, muzeum będzie otwarte dla wszystkich gości w godzinach od 10 do 18. Będą na nich czekać różne zespoły folklorystyczne takie jak np. Kapela Kaszuby z Karsina, Młodzieżowa Kapela Dudziarska Sokoły z Kościana, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Pysanka ze Lwowa. Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych zwiedzających. Z myślą o nich przygotowano projekcję bajek kaszubskich i kociewskich w Dworku ze Skwieraw. Z kolei w wiatraku z Brus będzie można zobaczyć pokaz mielenia zboża w żarnach, a w tartaku ze Staniszewa przecieranie kłód na traku napędzanym lokomobilą parową.

Ponadto odbędą się też pokazy haftu, malowania na szkle, wyrobu kwiatów z papieru, wyrabiania naczyń drewnianych oraz wyrabiania ozdób ze szkła.

Dodajmy na koniec, że tegoroczny jarmark będzie z pewnością wyjątkowy ze względu na fakt, że w tym roku Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach obchodzi jubileusz 110 lat swojej działalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki