Weekend z PKM
  Kolejny odcinek naszego cyklu!

  Ta wycieczka do łatwych nie należy! Dziś Rezerwat Jar Raduni i kamienne kręgi w Trątkownicy

  Rozwiń
  Zwiń

  Ta wycieczka do łatwych nie należy! Dziś Rezerwat Jar Raduni i kamienne kręgi w Trątkownicy

  Warto jednak zmierzyć się z Jarem Raduni i zobaczyć te niezwykłe miejsce!

  Ostatnie pożegnanie druha Romana Biczkowskiego w Żukowie...

  Ostatnie pożegnanie druha Romana Biczkowskiego w Żukowie [zdjęcia,wideo]

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Społeczność gminy Żukowo i brać strażacka z powiatu kartuskiego pożegnała śp. Romana Biczkowskiego, wieloletniego prezesa OSP w Żukowie, a także członka
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Janina Stefanowska

  Społeczność gminy Żukowo i brać strażacka z powiatu kartuskiego pożegnała dziś śp. Romana Biczkowskiego, wieloletniego prezesa OSP w Żukowie, a także członka Chóru Harmonia, Honorowego Obywatela Ż/ukowa. Był strażakiem z najdłuższym stażem czynnej służby w powiecie - ponad 70 lat. Miał 86 lat.
  Dziś kilkakrotnie strażackie syreny rozrywały niebo Żukowa - na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzono śp. druha Romana Biczkowskiego - zasłużonego strażaka oraz Honorowego Obywatela Żukowa.Zobacz galerię  Żegnały go tłumy strażaków, rodzina, przyjaciele, znajomi. Przez lata swojej strażackiej służby uratował wiele żyć, ludzkiego dorobku. Słowa wdzięczności za ogromne serce i postawę wielkiej życzliwości przewijały się podczas ceremonii pogrzebowej. Mszę św. koncelebrowało wielu kapłanów, pod przewodnictwem ks. Ireneusza Bradtkego, byłego proboszcza.
  Kazanie wygłosił ks. Krzysztof Sagan, obecnej proboszcz parafii WNMP.

  Strażaka żegnali mundurowi - Piotr Socha, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, Edmund Kwidziński, szef powiatowych struktur OSP w Kartuskiem, Bogdan Łapa, wicestarosta kartuski, burmistrz Wojciech Kankowski.

  - Niełatwo wypowiadać słowa pożegnania szczególnie gdy odchodzi człowiek tak ceniony i zasłużony - mówił Edmund Kwidziński. - Nasze spotkania z nim były inspiracją i zachętą do działania. Był oddanym strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Żukowie, której członkiem był od 1947 rok do końca swojego życia. Pasja społecznego działania w straży to tradycja rodzinna, gdyż ojciec Paweł był pierwszym komendantem powiatowym w Kartuzach po II wojnie światowej.

  TUTAJ znajdziesz więcej zdjęć i informacji z uroczystosci pogrzebowej w Żukowie.  W okresie swojej przynależności do straży od 1956 roku pełnił funkcję naczelnika straży, od 1963 roku do 2011 funkcję prezesa jednostki, tj. przez 47 lat nieprzerwanie. Był kierowcą mechanikiem. Z chwilą zakończenia czynnej służby prezesa miał satysfakcję, ze strażacy OSP Żukowo powierzyli ją wnukowie Dawidowi, a jemu samemu walne zebranie nadało tytuł honorowego prezesa.

  W swojej społecznej działalności w ochronie przeciwpożarowej doprowadził do wysokiego poziomu jej gotowość bojową, do wyszkolenia członków i czynił starania o stworzenie odpowiedniej bazy lokalowej z częścią operacyjną z 4 boksami garażowymi. T oz jego inicjatywy i zaangażowania rozpoczęto w czynie społecznym budowę nowej strażnicy w 1971 roku. W 2000 roku została zmodernizowana i wyremontowana. Wielką radość miał wtedy, gdy wieloletnie starania zaowocowały całkowicie nowoczesną strażnicą, którą oddano do użytku 18 czerwca 2016 roku za sprawą władz samorządowych gminy Żukowo.


  W drodze z kościoła na cmentarz strażacki wysięgnik, wiozący trumnę, zatrzymał się na wysokości strażnicy OSP. Zawyła syreny, strażackie wozy światłami i dźwiękiem oddały hołd swojemu wieloletniemu prezesowi. Ponownie syrena zawyła, gdy do groby składano trumnę z ciałem św. Romana Biczkowskiego. W uroczystości wzięła udział delegacja strażaków z Wendelstein.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  STRAŻAK POMORZA Zobacz wyniki głosowania na ochotników, OSP i młodzieżowe drużyny pożarnicze

  STRAŻAK POMORZA Zobacz wyniki głosowania na ochotników, OSP i młodzieżowe drużyny pożarnicze

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!