Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowa rewia z okazji 60. urodzin Teatru Muzycznego w Gdyni [zdjęcia]

Jarosław Zalesiński
Jubileuszowa rewia z okazji 60. urodzin Teatru Muzycznego w Gdyni
Jubileuszowa rewia z okazji 60. urodzin Teatru Muzycznego w Gdyni materiały prasowe
Już w pierwszym wystąpieniu Igorowi Michalskiemu, dyrektorowi Teatru Muzycznego, ze wzruszenia zaczął się łamać głos. Wzruszeń na piątkowej rewii, uświetniającej 60 urodziny gdyńskiej sceny, nie brakowało. Były też oczywiście przemówienia i odznaczenia. Przede wszystkim zaś - była historia Teatru Muzycznego, opowiadana poprzez sceny, wybrane z najpopularniejszych przedstawień.

The best of

Dzieje Teatru Muzycznego rozpoczęły się, o czym dzisiaj nie każdy wie - w Gdańsku, dokładniej W Morskim Domu Kultury w Nowym Porcie, gdzie 18 maja 1958 r. odbyła się premiera „Balu w operze” Richarda Heubergera. Reżyserowała Danuta Baduszkowa, późniejsza wieloletnia dyrektor teatru. To Baduszkowej i jej energii Teatr Muzyczny zawdzięcza studium wokalno-aktorskie, siedzibę przy placu Grunwaldzkim w Gdyni (choć samych przenosi przedwcześnie zmarła reżyser nie doczekała), nade wszystko zaś zawdzięcza swój charakter: teatru muzycznego, uprawiającego mądrą rozrywkę. Nic dziwnego, że gdy na ekranie nad sceną wyświetlono dokumentalną migawkę z jednej z prób, prowadzonych przez Baduszkową, na widowni rozległy się spontaniczne brawa.

Jubileuszowa rewia z okazji 60. urodzin Teatru Muzycznego w Gdyni

Jubileuszowa rewia z okazji 60. urodzin Teatru Muzycznego w ...

Na urodzinowej rewii przypomniano tych dyrektorów, którzy w historii Teatru Muzycznego najmocniej odcisnęli swój ślad: Andrzeja Cybulskiego, Jerzego Gruzę (który był wśród zaproszonych gości; publiczność podziękowała mu gromkim „Sto lat”) oraz Macieja Korwina. Przypomniano także najbardziej znane sceny i songi z tych najbardziej „historycznych) premier, m.in. „Psalm stojących w kolejce” z „Kolędy nocki” (premiera w grudniu 1980 r.), „Gdybym był bogaty” (naturalnie w wykonaniu Bernarda Szyca) i taniec z butelkami ze „Skrzypka na dachu” (premiera w 1984 r.), Nie płacz za mną Argentyno” z „Evity” (premiera w 1997 r.) czy choreograficzne i akrobatyczne popisy z „Szachów” (premiera w 2000 r. ). To oczywiście tylko kilka tytułów z długiej, długiej listy.

Teatralna rodzina

W trwającej prawie do północy urodzinowej gali zespół teatru oddał się też marzeniom, zapraszając publiczność do podróży w przyszłość. Można było obejrzeć nie tylko sceny z przygotowywanych przez Michała Zadarę wodewilu „Cud mniemamy, czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego, ale także z „Króla Lwa”, tytułu, o którym gdyński teatr marzy od dawna.

Przez cztery bite godziny (wliczając w to czas przemów i odznaczeń) i tak można było przypomnieć tylko drobną część z 330 premier, jakie Teatr Muzyczny przez tych sześć dekad wprowadził na afisz. Trzeba więc wybaczyć twórcom tego widowiska, że cechował je szlachetny nadmiar. Zwłaszcza ostatni akt bardziej już przypominał show pod hasłem „Mamy talent”, prezentującą rozliczne uzdolnienia członków zespołu, niż rewię-spektakl. Ale kto wie, może na tym właśnie polegał urok urodzinowej rewii ?

Swoje okrągłe jubileusze fetowały w tym sezonie także inne trójmiejskie sceny. Ale na żadnym z nich nie było tak rodzinnie, jak w Muzycznym. Nigdzie nie dało się odczuć tak wyraźnie, że ten zespół kocha swój teatr i to, co tworzy.

Poczet Dyrektorów

Wśród osób, które kierowały teatrem, największe zasługi położyli Danuta Baduszkowa (1 września 1973 r. - 15 grudnia 1978 r.), Andrzej Cybulski (21 lutego 1979 r. - 31 grudnia 1982 r.), Jerzy Gruza (1983 r. - jako dyrektor naczelny do 1 października 1992 r.) oraz Maciej Korwin (1 października 1995 r. - 10 stycznia 2013 r.). Danuta Baduszkowa odeszła od czysto rozrywkowego profilu teatru. Andrzej Cybulski tworzył teatr reagujący na społeczne wydarzenia. Największą zasługą Jerzego Gruzy było wprowadzenie do repertuaru wielkich musicalowych przebojów. Maciej Korwin tworzył „teatr środka”, umiejętnie łączący rozrywkę i misję.

Reżyserzy

Najsłynniejsze spektakle reżyserowali Jerzy Gruza, Maciej Korwin oraz Wojciech Kościelniak, który w Gdyni stworzył swoje najwybitniejsze musicalowe przedstawienia.

Najważniejsze wydarzenia kulturalne 2017 roku na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki