Będzie remont gdyńskiego samolotu TS-8 Bies. Symbol Babich...

  Będzie remont gdyńskiego samolotu TS-8 Bies. Symbol Babich Dołów odzyska dawny blask [zdjęcia]

  Justyna Degórska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Samolot szkolno-treningowy TS-8 Bies w Gdyni
  Samolot szkolno-treningowy TS-8 Bies - Gdynia, Babie Doły
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Archiwum Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni

  Rozpoczyna się pierwszy etap realizacji jednego z najciekawszych projektów w pięcioletniej historii Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. Jest to remont samolotu TS-8 Bies, stojącego tuż przy wjeździe do gdyńskiej dzielnicy Babie Doły.
  W przyszłym tygodniu zabytkowy samolot szkoleniowy poddany zostanie ekspertyzie. Zbadają go specjaliści z Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi. TS-8 Bies zostanie takżę starannie umyty. Zajmą się tym pasjonaci lotnictwa z warszawskiej firmy Air Wash Plane.

  Zobacz galerię

  W ciągu następnych dwóch tygodni powstanie opis stanu technicznego samolotu, co pozwoli na zaplanowanie dalszych kroków i określi dodatkowo szacunkowy koszt kompleksowego remontu Biesa.
  Przygotowaniami do realizacji zwycięskiego projektu zajmuje się Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. We współpracy z Agencją Mienia Wojskowego i instytucjami badającymi historię lotnictwa opracowano zarys przyszłych działań, które pozwolą na przywrócenie blasku stalowego Biesa. Kontynuacji prac spodziewać należy się także wiosną.

  TS-8 Bies symbolicznie wznosi się do lotu nad Babimi Dołami już od ponad czterdziestu lat. Pomnik wojskowego samolotu obok poniemieckiej torpedowni, doskonale widocznej z plaży, jest bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym obiektem w dzielnicy. Mieszkańcy darzą go wielkim sentymentem, ale nie ma w tym nic dziwnego. Pomnik bardzo mocno kojarzy się z działalnością i rozwojem pobliskiej, wojskowej bazy lotniczej. Większość pilotów i obsługi naziemnej lotniska przy ul. Zielonej osiedliło się w blokach przy ulicach Dedala i Ikara w Babich Dołach. Ci pierwsi przez długie lata szlifowali umiejętności pilotażu właśnie na maszynach TS-8 Bies. Zdecydowaną większość lokalnej społeczności w tej dzielnicy do dziś stanowią rodziny byłych i zawodowych żołnierzy.

  Samolot szkolno-treningowy TS-8 Bies - Gdynia, Babie Doły Archiwum Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni


  - Remont naszego Biesa to szansa na przedłużenie jego historycznego życiorysu - wyjaśnia Sylwester Trzebiński, autor projektu. - Konstrukcja samolotu została dość poważnie nadgryziona zębem czasu. Przygotowując wniosek liczyłem, że środki z gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego pomogą odzyskać dawną kondycję naszego pomnika.

  Sylwester Trzebiński nie ma wątpliwości, że TS-8 Bies jest prawdziwym symbolem Babich Dołów, rozpoznawalnym przez gdynian i przywołującym lokalnego ducha dzielnicy. Ubiegłoroczne głosowanie nad tym projektem pokazało też, z jak dużą sympatią mieszkańcy odnoszą się do zabytkowego samolotu. Pomysł jego remontu poparło aż 651 osób! Jak na kameralną dzielnicę, w której mieszka zaledwie 2 tysiące osób, jest to imponujący wynik.

  Zobacz też: Lotnisko na Babich Dołach otworzyło bramy dla zwiedzających [ZDJĘCIA, WIDEO]  - W Budżecie Obywatelskim zadanie zostało wycenione na blisko 85 tysięcy złotych - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Niewykluczone, że dodatkowe środki na remont TS-8 Bies przekażemy z gdyńskiej kasy. Cieszy mnie, że wśród projektów zgłoszonych w ubiegłorocznym głosowaniu był też i ten, pokazujący jak bardzo mieszkańcy związani są ze swoją dzielnicą, jak dbają o jej historię i tożsamość. W naszym gdyńskim Budżecie Obywatelskim jest miejsce i na takie przedsięwzięcia. Można je właśnie teraz zgłaszać, bo przypomnę, że do końca lutego trwa etap przyjmowania projektów do BO 2018.

  TS-8 Bies


  był pierwszym po II wojnie światowej, nowoczesnym samolotem produkcji polskiej z metalowym silnikiem. Prototyp tej maszyny inauguracyjny lot wykonał 23 lipca 1955 roku. Następnie samoloty TS-8 Bies zostały na stałe włączone do wyposażenia oficerskich szkół lotniczych, jednostek wojskowych, placówek Wojsk Obrony Powietrznej Kraju i lotnictwa Marynarki Wojennej.

  Wszystkie informacje, związane z tegoroczną edycją gdyńskiego BO, znaleźć można na stronie bo.gdynia.pl, na której wyszczególnione zostały też terminy maratonów pisania wniosków w dzielnicach.

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok  Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku  Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż  Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel  Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli  Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2017 Zagłosuj na faworytów

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2017 Zagłosuj na faworytów

  Studniówki 2018. Zgłoś swoją szkołę, a my zrobimy zdjęcia!

  Studniówki 2018. Zgłoś swoją szkołę, a my zrobimy zdjęcia!

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Jaka będzie pogoda? Aktualna prognoza pogody

  Jaka będzie pogoda? Aktualna prognoza pogody