Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbyt mało chętnych na etnofilologię kaszubską. UG nie daje za wygraną i planuje kolejną rekrutację, która odbędzie się we wrześniu

Monika Jankowska
Przemek Świderski
- Z uwagi na brak wystarczającej liczby kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunek Etnofilologia kaszubska została podjęta decyzja o zamknięciu rekrutacji- poinformował Uniwersytet Gdański.

- Z uwagi na brak wystarczającej liczby kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunek Etnofilologia kaszubska została podjęta decyzja o zamknięciu rekrutacji. Aby dać jednak jeszcze szansę kandydatom, wkrótce ogłosimy kolejny termin rekrutacji, która odbędzie się we wrześniu. Jeśli zostanie spełniony warunek minimalnej liczby 25 kandydatów, kierunek zostanie uruchomiony - poinformował w środę (25 lipca) Uniwersytet Gdański. Nie pomogło nawet odświeżenie kierunku - od października ci, którzy wybrali specjalizację nauczycielską, mieli zyskać uprawnienie nie tylko do nauki j. kaszubskiego, ale też j. polskiego. To miało poszerzyć możliwości absolwentów na rynku pracy.

Zobacz: Rekrutacja na studia 2018/2019. Nowe kierunki, liczba osób na miejsce, elektroniczny nabór na studia. Gotowi?

- Dane rekrutacyjne jednak bardzo nas niepokoją. W tym roku zaledwie 10 osób opłaciło postępowanie rekrutacyjne, z czego 4 wybrały również inne kierunki (jedna z nich aż 10). Podobnie niepokojące są liczby z ostatnich trzech lat. W roku 2016, pod dwóch dodatkowych rekrutacjach, przyjęto 46 osób. W zajęciach uczestniczyło jednak tylko kilka, a pierwszy rok studiów ukończyła jedna osoba. W 2017 roku w wyniku dodatkowej rekrutacji przyjęto 20 osób. Część osób w ogóle nie przystąpiła do sesji, a obecnie na pierwszym roku studiów kończy naukę tylko 4 studentów. W efekcie po kilku latach na kierunku Etnofilologia kaszubska na UG studiuje łącznie 8 studentów - wylicza prof. Arnold Kłonczyński Prorektor ds. Studenckich UG. I dodaje: - To kierunek ważny dla uczelni i wydziału i w takim samym stopniu jesteśmy zaniepokojeni brakiem chętnych do jego studiowania, jak instytucje i organizacje, które wykazały się dużym zaangażowaniem w jego powstanie i promocję. Unikatowość kształcenia nie może jednak kojarzyć się z brakiem chętnych do studiowania, bo to nie jest dobrą wizytówką Uczelni i innych instytucji z pasją służących pielęgnowaniu kaszubskich tradycji i języka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki