Weekend z PKM
  Kolejny odcinek naszego cyklu!

  Ta wycieczka do łatwych nie należy! Dziś Rezerwat Jar Raduni i kamienne kręgi w Trątkownicy

  Rozwiń
  Zwiń

  Ta wycieczka do łatwych nie należy! Dziś Rezerwat Jar Raduni i kamienne kręgi w Trątkownicy

  Warto jednak zmierzyć się z Jarem Raduni i zobaczyć te niezwykłe miejsce!

  Wyrok w sprawie brutalnych pobić gimnazjalistek: "Gang...

  Wyrok w sprawie brutalnych pobić gimnazjalistek: "Gang młodocianych przestępczyń" [zdjęcia]

  wie, wideo Szymon Szewczyk

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Cztery dziewczyny trafią do ośrodków wychowawczych, a z nich jednej grozi "poprawczak", z kolei trzy kolejne będą mieć kuratora. Gdański sąd wydał nieprawomocny wyrok w głośnej sprawie całego szeregu pobić nieletnich dziewczynek, z których najmłodsza miała tylko 10 lat. Sędzia porównała sprawczynie do gangu i apelowała do ich rodziców, odpowiedział jej... śmiech.
  Wyrok w sprawie brutalnych pobić gimnazjalistek: "Gang młodocianych przestępczyń" [zdjęcia]
  1/17

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  - Nie spotkalibyśmy się na tej sali gdybyśmy mieli do czynienia z wydolnymi wychowawczo rodzicami. Nie ma pojęcia "trudna młodzież", jest to synonim określenia beznadziejnych rodziców - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Izabela Żurek, a odpowiedział jej głośny śmiech jednego z opiekunów. - To być może przykra i trudna do zaakceptowania prawda. Nieletnie mają po 14-15 lat i jest jeszcze czas na refleksję, na wprowadzenie radykalnych zmian w życiu waszym i waszych dzieci. Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi – apelowała.Zobacz galerię

  Sonda

  Czy uważasz, że sąd wydał słuszny wyrok w sprawie brutalnych nastolatek?  O głośnej i bulwersującej sprawie, w której proces odbył się za zamkniętymi drzwiami wielokrotnie pisaliśmy wcześniej, a na początku stycznia w sprawie usłyszeliśmy mowy końcowe.

  Gdańsk: Koniec procesu w sprawie brutalnego pobicia dziewczyny przez gimnazjalistki na Chełmie

  Wobec jednej z obwinionych sędzia zdecydowała się zastosować zakład poprawczy – jednak warunkowo zawiesiła ten środek wychowawczy na 3 lata. Małoletnia trafi jednak do ośrodka wychowawczego podobnie jak jej trzy koleżanki. Z kolei trzy kolejne dziewczyny będą miały przydzielonego kuratora (wszystkie mają dodatkowo wykonać po 30 godzin prac społecznych na rzecz swoich szkół), a wobec jedynego obwinionego 15-letniego chłopaka postępowanie umorzono, jednak – jak wyjaśniła prokurator – wynikało to z faktu, że już przebywa on w ośrodku wychowawczym, który opuści dopiero z osiągnięciem pełnoletniości.  W uzasadnieniu swojego postanowienia sędzia wskazywała m.in. na fakt, że – choć punktem wyjścia było głośne nagranie wideo z brutalnym pobiciem dziewczynki w okolicach gdańskiej szkoły, szybko okazało się, że sprawa nie dotyczy jednego incydentalnego pobicia, ale całej serii brutalnych ataków, a najmłodsza z ofiar miała zaledwie 10 lat.

  Nastolatki brutalnie pobiły dziewczynę na Chełmie w Gdańsku. Sprawa w sądzie rodzinnym [WIDEO]

  - W grupie czuły się silne i niestety bezkarne – podkreśliła Izabela Żurek, która mówiła wręcz o "gangu młodocianych przestępczyń".
  - Już jako niespełna 12-letnia dziewczynka miała grozić rówieśnikom nożem i trafić do poprawczaka – powiedziała o jednej z sądzonych, sędzia, która regularnie przy niemal każdej z obwinionych mówiła o "stale postępującej demoralizacji".

  - Przemoc traktowała jako normalny sposób rozwiązywania problemów – mówiła o jednej z gimnazjalistek. O innej powiedziała, że by wywołać jej agresję "wystarczyło się źle popatrzeć" – jak 10-latka, która zastraszona przepraszała ją później i całowała rękę. Kolejna już w trakcie trwania tego procesu - w wakacje miała grozić małoletniej.

  - Nie z wszystkimi ustaleniami sądu się zgadzamy. Na pewno będziemy wnosić o pisemne uzasadnienie i na 90 procent będziemy ten wyrok skarżyć – zapowiedział adwokat Marcin Szczerkowski, obrońca siedmiu z ośmiu nieletnich. Pytany o to z czym konkretnie się nie zgadza odparł, że chodzi np. o używane wobec dziewczynek określenie "gang".

  - Nie uważamy, że gang istniał. Ustalenia sądu są zbyt daleko idące. Nie wszystkie osoby brały udział we wszystkich zdarzeniach. Tam były różne konfiguracje – mówił obrońca wskazując, że orzeczone wobec części dziewczynek pobyty w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych są "zbyt daleko idące", podobnie jak przydzielenie innym kuratora.

  Zadowolenia nie kryła z kolei prok. Marzanna Majstrowicz z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście, która przyznała, że z pamięci nie jest nawet w stanie podać liczby brutalnych ataków i liczby pokrzywdzonych z udziałem gimnazjalistek: - Konfiguracji było bardzo dużo. Wobec większości nieletnich, które otrzymały środek wychowawczy w postaci umieszczenia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym już wcześniej miało nadzór kuratorski, który niestety okazał się nieskuteczny – powiedziała i zastrzegła, że również ona w mowie końcowej używała określenia "gang".

  Liczbę ofiar szacowała na 6-7 podobnie jak liczbę ataków, które rozegrały się wiosną 2017 roku.

  - Działo się to od maja – w praktyce w maju były co kilka dni. Jestem bardzo zadowolona z tego orzeczenia. Praktycznie jest ono zgodne z wnioskami prokuratury – dodała podkreślając, że jest zdziwiona głośnym śmiechem rodziców, który był odpowiedzią na skierowany do nich apel sędzi.

  Wyrok nie jest prawomocny.

  Polecamy: Świadkowie często myślą: "jak dobrze, że mnie to nie dotyczy"


  Czytaj też:  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:  Najgroźniejsi przestępcy poszukiwani na Pomorzu  Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji  Nieoznakowane radiowozy marki BMW dla pomorskiej policji  Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]  Kobiety poszukiwane przez pomorską policję
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomóżcie studentom PG

  Studentka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  http://csrmasters.pl/zaglosuj-na-projekt/ głosujcie na EBEC Challenge Gdańsk! :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PAtologia

  zvx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  PAtologia i nie inaczej. Tego "opiekuna" , który się głośno zaśmiał powinno się potraktować na równi z tymi dziewuchami bo to od razu widać z kąd brały przykład. Wychowuje to się taka pod opieką...rozwiń całość

  PAtologia i nie inaczej. Tego "opiekuna" , który się głośno zaśmiał powinno się potraktować na równi z tymi dziewuchami bo to od razu widać z kąd brały przykład. Wychowuje to się taka pod opieką patologii to wydaje jej się później ,że wszystko może,zero zahamowań i ani krzty wychowania (no bo i od kogo miała się uczyć) . A dziewuszyska mają pustkę w głowie, i nie powinno się nikogo skreślać (szczególnie w młodym wieku) ale obawiam się ,że tego(tych dziewczyn) to już się nie naprawi(może , któraś z nich jeszcze zmięknie ,ale ta co była prowokatorką to tylko się w sobie zatnie i będzie jeszcze gorzej)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Masz jakiś atak?

  sm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Chcesz obrońcę z urzędu karać za to, że broni oskarżonych?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyrok

  E. S. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Kara zbyt mała!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobry wymiar Kary

  Waldi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Witam wczoraj wiadomościach słuchałem wypowiedzi Pani sędzi która prowadziła rozprawę w sprawie tych nastolatek i zgadzam się ze wszystkim co ta pani Sędzia Powiedziała i uważam wręcz przeciwnie...rozwiń całość

  Witam wczoraj wiadomościach słuchałem wypowiedzi Pani sędzi która prowadziła rozprawę w sprawie tych nastolatek i zgadzam się ze wszystkim co ta pani Sędzia Powiedziała i uważam wręcz przeciwnie niż obrońca dziewczyn że to są bardzo dobre wyroki dla dziewczyn które je czegoś nauczą i skłonią do przemyślenia swojego postępowania
  Choć wiem również że żaden nawet najlepszy wymiar Kary nie wymaże tak od razu z pamięci ofiary tego co przeszła.
  A wracając do dziewczyn to chyba o to chodzi aby skoro zrobiły coś tak bardzo złego wymiar Kary był taki który je czegoś nauczy więc nie rozumiem pana Obrońcy czy chciałby aby jego własne dzieci postępowały podobnie wobec równieśników i dostawały za to jakąś śmieszną karę? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzięki łagodnemu podejściu wręcz parasolowi ochronnemu na żeńską płeć , tu - pani prok.

  nie da rady z pamięci wymienić bandyckich czynów żeńskich lelijek, za co dostały parę godzin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  czynów społecznych. wyrastają potem nawet i czarne parasolki, którym się wydaje że wszystko im wolno, wszystko się należy, obojętnie jakim sposobem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  STRAŻAK POMORZA Zobacz wyniki głosowania na ochotników, OSP i młodzieżowe drużyny pożarnicze

  STRAŻAK POMORZA Zobacz wyniki głosowania na ochotników, OSP i młodzieżowe drużyny pożarnicze

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!