Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Gdańska zaniepokojone zmianami w Muzeum II Wojny Światowej [WIDEO]

MA
Prezydent Adamowicz jest przeciwny łączeniu muzeów w Gdańsku
Prezydent Adamowicz jest przeciwny łączeniu muzeów w Gdańsku Marek Adamkowicz
Na gruncie przekazanym przez miasto Gdańsk może powstać tylko Muzeum II Wojny Światowej – przypomina prezydent Paweł Adamowicz i apeluje do ministra kultury o wycofanie się z pomysłu połączenia gdańskich muzeów.

Aktualizacja piątek godz. 15
Członkowie Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej wystosowali oświadczenie odnoszące się do obwieszczenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 15. 04.2016 r.

Przeczytaj oświadczenie TUTAJ!

* * *

Szymon Szewczyk

Ogłoszona 15 kwietnia 2016 r. przez ministra kultury Piotra Glińskiego zapowiedź połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 i ustanowienia nowej instytucji pod drugą z wymienionych nazwy zaskoczyła nie tylko kierownictwo MIIWŚ, środowiska naukowe, ale też władze Gdańska.

Czytaj więcej na ten temat: Muzeum II Wojny Światowej do likwidacji

Na informację o fuzji, odczytywaną jako zamiar likwidacji MIIWŚ, prezydent miasta Paweł Adamowicz oraz przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek zareagowali zwołaniem konferencji prasowej. W jej trakcie przypomniano, że budowa siedziby muzeum jest prowadzona przy wielomilionowym wsparciu władz lokalnych. Konkretnie chodzi o darowiznę gruntu.

– Wygląda na to, że ogłaszając decyzję o połączeniu obu placówek pan minister nie wiedział, że nieruchomość, na której powstaje Muzeum II Wojny Światowej, została podarowana przez miasto Gdańsk. Przeznaczenie tej działki zostało sprecyzowane w akcie notarialnym i uchwale Rady Miasta – mówi Paweł Adamowicz.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zobacz, jak powstawało [ZDJĘCIA]

Samorządowiec wskazuje, że za decyzją tą stała chęć pokazania w sposób uniwersalny prawdy o największym z konfliktów.

– Za osiem miesięcy otworzymy gotową wystawę. Jestem przekonany, że zwiedzający będą zachwyceni tym, co zobaczą – uważa prezydent.

Jego zdaniem, Muzeum II Wojny Światowej będzie nowym symbolem Gdańska, a do tego będzie stanowić polski głos w dyskusji na temat wydarzeń z lat wojny.

– Mam nadzieję, że minister Gliński wycofa się z pomysłu połączenia muzeów. Jeszcze nie jest za późno. Sukces Muzeum II Wojny Światowej będzie również sukcesem profesora Glińskiego – podkreśla prezydent.

Z kolei Bogdan Oleszek przyznaje, że nie chciałby, aby sprawa gruntu stała się przedmiotem sprawy sądowej – w domyśle: związanej z jego niewłaściwym wykorzystaniem na cele planowanego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Więcej o zamieszaniu wokół Muzeum II Wojny Światowej będzie można przeczytać w papierowym wydaniu „Dziennika Bałtyckiego” z 19 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki