Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża Muzeum II Wojny Światowej powinna zostać rozebrana?

Ewa Andruszkiewicz
Budowa Muzeum II Wojny Światowej wzbudza wiele kontrowersji
Budowa Muzeum II Wojny Światowej wzbudza wiele kontrowersji Przemyslaw Swiderski
Zdaniem prezesa Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej powstaje wbrew konstytucji. Nie zgadzają się z tym przedstawiciele Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Aktualizacja, godz. 15.30

Sprawę skomentował prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz:- Bądźmy poważni, kim jest pan Korzeniowski?! Najpierw chciał uniemożliwić budowę Teatru Szekspirowskiego, teraz chciałby, żeby nie została dokończona budowa Muzeum II Wojny Światowej. Mieszka w Gdańsku, uważa się za gdańszczanina, ale jak widać robi wszystko, by Gdańskowi zrobić jak najgorzej. Pewnie marzy mu się - tak mówią w Gdańsku- funkcja wojewódzkiego konserwatora zabytków. Być może swoim działaniem chce zwrócić uwagę na siebie wojewodzie, może ministrowi kultury. Ma i zawsze miał sympatie oczywiście pro PiS-owskie. Jest takim trollem, który podkopuje Muzeum II Wojny Światowej. Dzięki mediom staje się znany. Mam nadzieję, że dziennikarze przekonali się już sami, że pan Korzeniowski nie ma czystych intencji, że jego działania są destrukcyjne. Znany jest m.in. z serii zawiadomień do prokuratury. Z tego co mi wiadomo prokuratura już się męczy jego kolejnymi zawiadomieniami, bo pan Korzeniowski widocznie ma system "kopiuj-wklej" w swoich wnioskach, zmienia tylko daty i nagłówki.

***
- Już w preambule konstytucji RP czytamy, że jesteśmy zobowiązani do przekazania przyszłym pokoleniom wszystkiego, co cenne, z tysiącletniego dorobku - mówi Tomasz Korzeniowski, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Gdańsku. - Sztandarowa inwestycja poprzedniej władzy w sposób rażący i najbardziej wyrazisty łamie zasady ochrony dziedzictwa zapisane w konstytucji, w ustawie o ochronie zabytków oraz ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym. Naruszenie prawa wynika z doprowadzenia do uszczerbku dla wartości naukowych i historycznych układu urbanistycznego oraz historycznej sylwety miasta Gdańska. Układ ten już w 1947 roku został uznany za zabytek chroniony prawem. W świetle przepisów prawa niemożliwe jest zaakceptowanie nowej dominanty, która nie ma nic wspólnego z historią i deformuje oraz zniekształca skarb kultury, jakim jest terytorium miasta Gdańska uznane dodatkowo przez prezydenta RP za pomnik historii.

Gdańsk. Ministerstwo chce połączyć Muzeum Westerplatte i Muzeum II Wojny Światowej

Korzeniowski dodaje, że mimo iż budowa Muzeum II Wojny Światowej jest zaawansowana (z planowanych 449 mln zł wydano do tej pory 232 mln zł), 40-metrowa wieża, będąca jego częścią, powinna zostać... rozebrana.

Emocje, jakie wywołał pomysł połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, jeszcze nie opadły, tymczasem słowa prezesa TONZ zrodziły już nową falę kontrowersji.

Mało kto jednak ze środowiska architektów zgadza się ze zdaniem prezesa TONZ. Jak tłumaczą, niemożliwe jest, by wielomilionowa inwestycja rozpoczęła się bez wcześniejszego sprawdzenia jej zgodności z obowiązującymi przepisami.

Muzeum II Wojny Światowej. Radni PO zaniepokojeni sytuacją

- Trudno mi sobie wyobrazić, żeby budowa ta nie zyskała wszystkich zgód. A procedury administracyjne są takie, że jak zgoda została legalnie wydana, czy komuś się to podoba, czy nie, nic już nie można zrobić - mówi dr Jacek Friedrich, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, autor wielu publikacji na temat zabudowy Gdańska. - Zarzuty stawiane przez pana Korzeniowskiego można by próbować odpierać na gruncie prawnym. Należałoby się zwrócić na przykład do władz muzeum z pytaniem, czy dopełnione zostały wszystkie formalności. Byłoby to jednak, moim zdaniem, pytanie retoryczne.

Jeszcze mocniejszych słów używają w odniesieniu do całej sprawy przedstawiciele Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Mówią oni wprost: pomysł rozbiórki wieży jest absurdalny, a to, czym się kierowali jego autorzy, budzi spore wątpliwości.

- Trudno jest komentować tego typu pogląd, nie używając wulgaryzmów. Gdańsk jest dziś pewną wariacją miasta, które było wcześniej. To jest logiczne, że w mieście na starą zabudowę nakłada się nowoczesna. Muzeum II Wojny Światowej, jeżeli chodzi o bryłę, jest świetnym budynkiem, który ma szansę stać się ikoną miasta, a jego dominacja jest wręcz pożądana - mówi Karol Spieglanin, prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Więcej o sprawie przeczytasz w czwartkowym (28.04.2016r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki