Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku szukają domów dla uchodźców. Część mieszkańców oburzona

Ewa Andruszkiewicz
Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek szuka pomocy dla dwóch rodzin o statusie uchodźców. W internecie pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy na ten temat.

„Oddajcie im swoje domy, a mnie w to nie mieszajcie”, „Następna antypolska organizacja, która zachęca do sprowadzenia morderców, terrorystów i nierobów nad Wisłę”, „Ci, którzy to promują niech sami do siebie przyjmą całą rodzinę imigrantów... ciekawe, jak szybko zmienią zdanie” - to zaledwie kilka wpisów, które na facebookowym profilu Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek zostawiają przeciwnicy osiedlania się w naszym regionie uchodźców. A do tego, jak pokazują statystyki, dochodzi coraz częściej.

Uchodźcy dostaną mieszkania komunalne w Gdańsku

- Na Pomorzu mamy zarejestrowanych 16 osób ze statusem uchodźcy i 10 osób z ochroną uzupełniającą. Na wszystkich potocznie możemy mówić, że są uchodźcami - informuje Tomasz Cytrynowicz, dyrektor Biura Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w Warszawie. - Nie są to dane kompletne, część kart pobytu może nie zawierać dokładnych adresów zameldowania cudzoziemców.

Obecnie załoga CWII próbuje znaleźć na terenie Gdańska mieszkania dla dwóch rodzin. - Wszyscy trafili do nas ze względu na niebezpieczną sytuację polityczną w swoich krajach. Rodzina czeczeńska jest siedmioosobowa, a ormiańska pięcioosobowa. Z Gdańskiem wiążą wielkie nadzieje, chcieliby tu kształcić swoje dzieci - mówi Klaudia Iwicka z CWII. - Spotykamy się z różnymi komentarzami. Staramy się skupiać na tych pozytywnych reakcjach. Liczyliśmy się z tym i spodziewaliśmy się od początku, że nie wszyscy będą entuzjastycznie odnosić się do kwestii przyjazdu imigrantów, nie mówiąc już o uchodźcach. Niestety, wiąże się to z zagrożeniem dla samych osób przyjeżdżających z różnych krajów, zwłaszcza tych o ciemniejszej karnacji. Wiemy, że są one narażone na ataki słowne czy fizyczne. Z tego powodu nas to martwi i dlatego jeszcze bardziej zależy nam na naszej działalności. Wiemy, co jest dla nas ważne.

Komentarz Piotra Olecha, zastępcy dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego:

"Miasto Gdańsk współpracuje z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek (CWII) od kilku lat, w ostatnim czasie niezwykle intensywnie w pracach nad przygotowaniem i wdrażaniem lokalnej polityki integracji. W chwili obecnej miasto kontraktuje w CWII rożnego rodzaju usługi integracji w tym m.in. kursy językowe, wprowadzenie kulturowe, doradztwo zawodowe, poradnictwo prawne i wsparcie legalizacyjne dla nowych mieszkańców Gdańska przybywających z innych krajów. W kontekście zagrożeń dyskryminacją Miasto z CWII współpracuje z innymi służbami, w tym Policją i ABW. W Gdańsku mieszka kilkadziesiąt osób i rodzin, które posiadają status uchodźcy lub są w trakcie starań o niego. Gdańsk z pewnością jest lepiej przygotowany do realizacji związanych z integracją cudzoziemców niż jeszcze rok temu. Trzeba także jasno podkreślić, że w kontaktach bezpośrednich gdańszczanie są bardzo serdeczni, otwarci i bardzo pomocni wobec obcokrajowców".


[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki