Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku będzie rondo KOR. W planach pomnik Żołnierzy Wyklętych

Ewelina Oleksy
gdansk.ipn.gov.pl
Rondo w Gdańsku Przeróbce, na skrzyżowaniu ulic Sucharskiego i Ku Ujściu, będzie nosić imię Komitetu Obrony Robotników. Z wnioskiem o nadanie takiej nazwy wystąpił prezydent Paweł Adamowicz. Uchwała została przegłosowana na czwartkowej sesji Rady Miasta (25.08.2016 r.).

Za podjęcie uchwały ws. nadania rondu nazwy KOR podziękował radnym wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.:
- To była akcja grupy osób, które mieszkały w Gdańsku, środowiska studentów i osób, które skończyły studia. Niezależna od Warszawy. I to chcę podkreślić. W Gdańsku ruch opozycyjny zaczął żyć. W lipcu 76 r. zaczęliśmy zbierać pieniądze na bazie grupy środowiskowej, która się spotykała w Kościele Jezuitów. Tylko w takim miejscu i przy opiece ojca Sroki mogliśmy się spotykać, nie we wszystkich kościołach mogliśmy się spotykać. Większość tej grupy tworzyła później Ruch Młodej Polski - powiedział Borusewicz.

Czytaj więcej: Sesja Rady Miasta Gdańska NA ŻYWO. Rondo na Przeróbce nosi imię KOR. Uchwała przyjęta jednogłośnie

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, „działalność KOR była jedną z tych, które otworzyły drogę do przemian w Polsce. Dlatego w Gdańsku - mieście, w którym narodziła się Solidarność, w 40 rocznicę powstania KOR, nadanie nazwy tej organizacji jednemu z obiektów miejskich jest w pełni zasadne”.

- Dlaczego KOR? Bo to początek jawnej opozycji demokratycznej w Polsce. A więc początek odzyskiwania podmiotowości przez Polaków. Bo to byli dzielni i prawi ludzi. A dlaczego akurat ta lokalizacja? Na przełomie lat 80. i 90. przeżyliśmy w Polsce wielką akcję zmieniania nazw ulic. Była potrzebna, ale komplikowała życie mieszkańcom. Dlatego teraz staramy się nadawać nazwy nowym obiektom - mówi Antoni Pawlak, rzecznik Adamowicza.

Z kolei na wrześniową sesję Rady Miasta trafić ma uchwała ws. pomnika Żołnierzy Wyklętych. Tu z inicjatywą wyszły Społeczny Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Miasto już pozytywnie zaopiniowało i projekt, i lokalizację. Pomnik ma stanąć nieopodal cmentarza Garnizonowego, w pobliżu ronda im. Ofiar Katynia. Będzie to głaz (ok. 3 m wysokości) z umieszczoną na nim stosowną informacją. Koszt budowy pomnika wyniesie około 100 tys. zł.

- Mamy już zebrane 80 procent tej kwoty. Marzy nam się, by pomnik żołnierzy był gotowy na 1 marca 2017 roku - informuje dr Karol Nawrocki z gdańskiego IPN, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki