Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa dekomunizacyjna w Gdańsku. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich zmienił nazwy siedmiu gdańskich ulic

E. Andruszkiewicz, E. Oleksy
Wojewoda zdecydował" Ulicę Dąbrowszczaków w Gdańsku zastąpi ulica Lecha Kaczyńskiego
Wojewoda zdecydował" Ulicę Dąbrowszczaków w Gdańsku zastąpi ulica Lecha Kaczyńskiego Przemysław Świderski
Wojewoda na mocy ustawy dekomunizacyjnej zmienił nazwy siedmiu gdańskich ulic. Bez konsultacji społecznych. Decyzja wywołała falę oburzenia.

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną samorządy miały rok - do 2 września - na zmianę nazw ulic związanych z systemem komunistycznym. Gminy, które tego nie zrobiły, oddały niejako decyzję w ręce wojewody, który nazwy mógł zmieniać w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej. I skorzystał z tego prawa w Gdańsku.

Dariusz Drelich 13 grudnia ogłosił, że ul. Wassowskiego zmieni się w ul. Anny Walentynowicz, ul. Buczka - na ul. Jana Styp-Rekowskiego, ul. Sołdka - na ul. Kazimierza Szołocha, ul. Pstrowskiego - na ul. Henryka Lenarciaka, ul. Kruczkowskiego na ul. Ignacego Matuszewskiego, ul. Zubrzyckiego na ul. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, a ul. Dąbrowszczaków na ul. Lecha Kaczyńskiego.

Najwięcej kontrowersji wzbudza ostatnia ze zmian. Bo przeciwko ewentualnej dekomunizacji Dąbrowszczaków odbyło się w Gdańsku wiele protestów. Zdecydowany sprzeciw zgłaszali też mieszkańcy Przymorza. I proponowali, by jeśli już nazwę zmieniać, to na taką, niekojarzącą się z polityką.

Nie chcą zmiany nazwy ulicy Dąbrowszczaków w Gdańsku [ZDJĘCIA]

- Wybór nowych patronów gdańskich ulic to moja decyzja, ale była ona oparta na wnioskach zgłaszanych przez fundacje i stowarzyszenia, np. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej czy Stowarzyszenie Godność - informuje wojewoda Dariusz Drelich. - W sumie wniosków wpłynęło ok. kilkudziesięciu, bo składały je też osoby prywatne. Jeśli chodzi o ul. Dąbrowszczaków, to ta nazwa wiązała się z upamiętnieniem budowniczych komunizmu w Polsce. Natomiast Lech Kaczyński był człowiekiem szczególnie związanym z Gdańskiem. Uważam, że tutaj, w sąsiedztwie parku Reagana, w pobliżu ulic Piastowskiej, Jagiellońskiej i Jana Pawła II, miejsce na ulicę Lecha Kaczyńskiego jest bardzo dobre - podkreśla Drelich i dodaje, że „dobrze by było, by jeszcze w tym roku zakończył się proces dekomunizacji ulic”.

W Gdańsku szans raczej na to nie ma, bo dzisiejsza decyzja wojewody wywołała falę oburzenia wśród władz miasta, radnych, mieszkańców, aktywistów, polityków. Głos zabrali m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk, zaangażowani w walkę o pozostawienie nazwy ul. Dąbrowszczaków bez zmian.

CZYTAJ TAKŻE: Protestują przeciwko dekomunizacji ulic w Gdańsku

- Wyrażamy stanowczy sprzeciw, zarówno wobec trybu tej zmiany, która odbywa się bez jakichkolwiek konsultacji z mieszkańcami, jak i kierunku zmian, które wskazują na ich głęboko polityczno-ideologiczny charakter. Oczekujemy, że decyzja zostanie przez miasto Gdańsk zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - mówi Jędrzej Włodarczyk z LG.

Ustawa dekomunizacyjna objęła na Pomorzu 135 miejsc. Nazwy 113 z nich zmienili sami samorządowcy. Pozostałymi 22 przypadkami zajął się wojewoda we współpracy z IPN. W ubiegłym tygodniu wydał zarządzenie ws. zmiany nazwy ul. Rolbieckiego w Chojnicach na ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Choć miejscy urzędnicy wiedzą, że zmiany nazw ulic upamiętniających komunizm są nieuniknione, to - jak tłumaczą, niekoniecznie muszą się zgodzić na patronów wskazanych przez wojewodę. Prezydent Paweł Adamowicz już zapowiada w tej sprawie konsultacje społeczne.

- Dialog wojewodzie jest obcy, dlatego będziemy pytać mieszkańców, których zmiana miałaby dotyczyć, czy nowe nazwy im odpowiadają, czy też chcieliby zamienić je na inne. Nazwy ulic Rada Miasta może bowiem zmienić, a na rozwiązania siłowe, bez dialogu się nie godzimy - podkreśla Adamowicz i dodaje, że wojewoda w tej sprawie „złamał prawo”. - Swoje zarządzenie wydał już po terminie. Miał na to czas do 2 grudnia. Kolejny falstart to nazwanie ulicy im. Anny Walentynowicz. W naszym mieście jest skwer jej imienia, a nazwy zgodnie z uchwałą nie mogą się dublować.

Radni PO na wojewodzie nie zostawiają suchej nitki. - Po raz kolejny Dariusz Drelich okazał się wiernym sługą własnej partii. Te zmiany i ich tryb to absolutny skandal - komentuje Piotr Borawski, szef Klubu PO. A radny Marek Bumblis wskazuje: - Wojewoda, zmieniając nazwy ulic, nie posłuchał głosu mieszkańców, którzy prosili, by w przypadku zmian nazw wysłuchać ich propozycji. Mieszkańcy ul. Dąbrowszczaków prosili, by ich ulica nie była związana z polityką i nazywała się Biały Dwór. Na Chełmie poprosili z kolei, by Buczka zamienić na Bohaterów Monte Cassino.

Krytyka wobec działania wojewody płynie nawet ze strony radnego PiS Łukasza Hamadyka: - Nowi patroni zdecydowanie są godniejsi, miejsce komunistów jest na śmietniku historii. Ale inną kwestią jest tryb wprowadzania zmian - w pośpiechu, bez konsultacji, uważam, że to będzie miało swoje reperkusje.

Tymczasem członkowie partii Nowoczesna winą za sytuację obarczają też władze Gdańska. - Rada Miasta w czasie przewidzianym przez ustawę dekomunizacyjną nie zajęła się tym tematem, pozostawiając tym samym decyzję o zmianach nazw ulic wojewodzie. Jego zastępcza decyzja wynika więc wprost z bezczynności obecnych władz Gdańska - komentuje Marcin Stasiński, szef gdańskiej Nowoczesnej.

CZYTAJ TAKŻE: Na razie nie będzie dekomunizacji ulic w Gdańsku. Teraz czas na ruch wojewody

ZOBACZ Dekomunizacja ulic w Słupsku

gp24.pl

Luksusowa rezydencja Kulczyka na sprzedaż

Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!

Orkan Grzegorz odkrył bunkry na Helu

Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli

Najgroźniejsi przestępcy poszukiwani na Pomorzu

Kobiety poszukiwane przez pomorską policję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki