Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zasiądzie na ławie...

  Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zasiądzie na ławie oskarżonych

  Jacek Wierciński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zasiądzie na ławie oskarżonych
  1/14

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Sąd Najwyższy oddalił skargę obrony prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na postanowienie Sądu Okręgowego w Gdańsku. Decyzja jest prawomocna i oznacza, że polityk zasiądzie na ławie oskarżonych za nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych z lat 2010-12.
  Sąd Najwyższy oddalił skargę obrońcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na postanowienie Sądu Okręgowego w Gdańsku. Decyzja jest prawomocna i oznacza, że polityk zasiądzie na ławie oskarżonych za nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych z lat 2010-12.

  Po trwającym ponad trzy godziny posiedzeniu za zamkniętymi drzwiami trzyosobowy skład orzekający Sądu Najwyższego zdecydował się wczoraj oddalić skargę adwokata Jerzego Glanca. To oznacza, że prezydenta czeka teraz przed gdańskim sądem „tradycyjny” proces z zeznaniami świadków i biegłych na sali rozpraw.

  Czytaj więcej na ten temat: Proces prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wstrzymany. Sprawa przed Sądem Najwyższym

  „Skarga nie może być uwzględniona” - czytamy w czterostronicowym uzasadnieniu postanowienia trzyosobowego składu orzekającego SN pod przewodnictwem Andrzeja Ryńskiego. Jako powód sędziowie wskazali m.in., że - wbrew twierdzeniom obrońcy Adamowicza i autora skargi, adwokata Jerzego Glanca - podejmując decyzję o procesie sąd „nie zakwestionował okoliczności popełnienia czynów”, lecz jedynie ocenę ich „społecznej szkodliwości, w tym zamiaru i motywów działania oskarżonego, oraz stopnia jego winy”.

  Paweł Adamowicz podczas konferencji prasowej poświęconej Muzeum II Wojny Światowej (więcej na ten temat czytaj na stronie 5) odmówił dziennikarzom komentarza na temat postanowienia SN. Jak tłumaczył, głos w sprawie zabierze dopiero po prawomocnym wyroku, czyli „za dwa albo nawet pięć lat”. Komentarza odmówiła również rzeczniczka prasowa Adamowicza, Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

  Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte w Gdańsku mogą zostać połączone


  Zobacz galerię

  Zdecydowanie bardziej rozmowna była gdańska opozycja.
  - Myślę, że to dobra wiadomość, że w Polsce osoby na tak zwanym świeczniku muszą odpowiadać przed sądem jak wszyscy obywatele i nie są w żaden sposób uprzywilejowane - powiedział „Dziennikowi Bałtyckiemu” radny Kazimierz Koralewski, szef klubu politycznego Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska.

  I dodał: - To na pewno trudny moment dla samego prezydenta Adamowicza, bowiem musi zmierzyć się z rzeczywistością w taki sposób, jakiego się nie spodziewał. Natomiast społeczeństwo z pewnością oczekuje wyjaśnień w tej sprawie, bo w końcu cały czas Paweł Adamowicz mówi swoje, a wymiar sprawiedliwości swoje.

  Przypomnijmy, że Paweł Adamowicz na początku marca trafić miał na ławę oskarżonych po tym, jak po apelacji prokuratury Sąd Okręgowy w Gdańsku zdecydował, że - zamiast początkowo orzeczonego warunkowego umorzenia sprawy w zamian za zapłatę 40 tysięcy złotych - gdańskiego prezydenta czeka proces.

  Samorządowiec w całej sprawie widzi tło polityczne.
  „Wniesienie apelacji to nic innego, jak chęć ponownego „grillowania mnie”, jak chęć pokazania mieszkańcom, że w Gdańsku i w całej Polsce opozycja nikomu grać na nosie nie będzie” - napisał Adamowicz w oświadczeniu opublikowanym w grudniu. „Niezależnie od tego, że ponownie będę musiał stanąć przed sądem, chciałbym zapewnić wszystkich moich przyjaciół, że nie przeszkodzi mi to w wytrwałej pracy na rzecz Gdańska. Kolejne dwa lata będą bardzo trudne, ale nie poddam się”.  Paweł Adamowicz zarzuty usłyszał 10 marca 2015 r.:


  jacek.wiercinski@polskapress.pl

  Czytaj także

   Komentarze (33)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zasiądzie na ławie oskarżonych i zostanie skazany!

   patriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 6

   Do więzienia z nim!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gość

   Piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

   Czas najwyższy zrobić z nim porządek

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uwaga

   daaaaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 5

   Takie jakie przekręty chodzą po Gdańsku to głowa mała!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W koncu, czas najwyzszy

   Bolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 6

   Niech natychmiast ustapi ze stanowiska Prezydenta do czasu wyjasnienia. Jakie to standarty i przyklad daje ten Pełowski wałek

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No, i słusznie!

   Polihistor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 8

   Niech go sprawiedliwie osądzą, - tak,czy siak, ale bez dotychczasowych nonsensownych wykrętasów!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Adamowicz obnaży obłudę PiS

   Prawdziwy Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 34

   PiS nawet za przejechanie na pomarańczowym swiatle wsadziłby Adamowicza na 25 lat byle się dorwać do koryta. Ale nic z tego! Gdańsk za Adamowiczem!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trolle trolują - a my swoje!

   Gary (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 36

   Adamowicz w sądzie rozjedzie absurdalne zarzuty! Tak jak poprzednio. Takich prezydentów którzy sprawili że Gdańsk stał się najpiękniejszym miastem w Polsce trzeba szanować. Ale w Polsce - im ktoś...rozwiń całość

   Adamowicz w sądzie rozjedzie absurdalne zarzuty! Tak jak poprzednio. Takich prezydentów którzy sprawili że Gdańsk stał się najpiękniejszym miastem w Polsce trzeba szanować. Ale w Polsce - im ktoś ma więcej sukcesów tym więcej żółci się nieudacznikom ulewa.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szadółki Wenecją Północy, rekordy zachorowań na raka nie do PObicia itd...

   AJB

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 2

   Adamowicz na Prezesa Trybunału Koństytucyjnego (w końcu coś mu się za finansowanie jubli RzęPOlińskiego należy, no nie?) i na Prezesa Sądu Najwyższego. Ładniejszy przecież od Pani Prezesy Gersdorf,...rozwiń całość

   Adamowicz na Prezesa Trybunału Koństytucyjnego (w końcu coś mu się za finansowanie jubli RzęPOlińskiego należy, no nie?) i na Prezesa Sądu Najwyższego. Ładniejszy przecież od Pani Prezesy Gersdorf, no i w tym Gdańsku za dychę brutto, jak z wynajmu "zdobycznych" lokali nie dołoży, za chińskiego kauzyperdę nie wyżyje. A tak to "rozjedzie" pisiorów, Żurka zrobi wickiem i znów "będzie tak jak było" zanim im otworów gębowych od koryt i żłobów nie odspawano!:) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Budyn sie zagotowal nareszcie

   cep (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 5

   Przypomna mu pamiec

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pełowskich krętaczy wylapac i osądzic

   As (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 4

   Na lata do paki go

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mali s PIS kowcy .

   Gdańszczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 31

   Jak KTOŚ ma osiagnięcia,jest mądry ,to aby GO usunąć ze stanowiska,potrzeba gry na pewno nie fair-play i to właśnie zadanie małych sPIS-kowców.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten KTUŚ to ma kiepełe.6x9 i jeszcze MU rośnie!;)

   AJB

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 1

   Wielkie tuskwy i platfonsy? Fakt, "zorganizowanie" 7 czy ośmiu mieszkań, i to za pieniądze "oszczędnych" dziadków emerytów, to jest jakieś OSIĄGNIĘCIE. Zwłaszcza jeśli z wyliczeń wychodzi że nawet...rozwiń całość

   Wielkie tuskwy i platfonsy? Fakt, "zorganizowanie" 7 czy ośmiu mieszkań, i to za pieniądze "oszczędnych" dziadków emerytów, to jest jakieś OSIĄGNIĘCIE. Zwłaszcza jeśli z wyliczeń wychodzi że nawet gdyby cała rodzinka wbiła na stałe zęby w ścianę, i nie wydawała ani złotówki, to za całe swoje dochody kupiłaby uczciwie te "metraże" tak gdzieś około 2449 roku. O ile inflacja byłaby zerowa! :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hipokryci!!!

   tedi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 25

   Szyszko pod sąd!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Poznaj Gdańsk - zagraj! [GRA MEMO]

   Poznaj Gdańsk - zagraj! [GRA MEMO]

   Konkurs „Gmina na 6” [wizytówki gmin]

   Konkurs „Gmina na 6” [wizytówki gmin]

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Letnie inwestycje drogowe na Pomorzu. Gdzie utrudnienia w ruchu?

   Letnie inwestycje drogowe na Pomorzu. Gdzie utrudnienia w ruchu?