Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Polska dla Polaków”. Ksenofobiczne komentarze na UG?

Anna Mizera-Nowicka, Jacek Wierciński
Zagraniczny student poskarżył się na ksenofobiczne komentarze. Władze UG zapewniają, że na uczelni nie ma miejsca na rasizm
Zagraniczny student poskarżył się na ksenofobiczne komentarze. Władze UG zapewniają, że na uczelni nie ma miejsca na rasizm wns.ug.edu.pl
„Polska dla Polaków” - takie hasło usłyszał na Uniwersytecie Gdańskim zagraniczny student, który przyjechał do Gdańska w ramach wymiany Erasmus. Władze uczelni przekonują, że dotychczas nie docierały do nich żadne sygnały o incydentach o podłożu rasistowskim. I zapowiadają natychmiastowe reakcje na podobne sytuacje.

Niepokojące zdarzenie opiekunom zgłosił jeden ze studentów Wydziału Nauk Społecznych. Młody mężczyzna, znający podstawy języka polskiego, skarżył się, że usłyszał rozmowę czterech studentów, którą zakończyło stwierdzenie „Polska dla Polaków”. Mężczyźni wygłaszali też niechętne wobec obcokrajowców komentarze.

- Koordynator wydziałowy przekazał tę informację prodziekanowi WNS, który się od razu skontaktował z tym studentem, aby wyjaśnić sprawę - relacjonuje dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG. Przekonuje też, że kontakt między uczelnią a Erasmusem był modelowy. - Student potwierdził w e-mailu, że chodziło wyłącznie o negatywny komentarz, który nie był kierowany do niego. Uznał jednak, że należy zwrócić na to uwagę w kontekście ogólnej atmosfery wobec obcokrajowców w Polsce.

Rzecznik zapewnia, że o sprawie dyskutowano na Radzie Wydziału i prodziekan ds. studenckich i współpracy z zagranicą zobowiązał się do przygotowania oświadczenia. W piśmie miał podkreślać, że wszelkie komentarze i działania, które mogłyby zostać uznane za rasistowskie, zawsze będą się spotykały z natychmiastową reakcją władz i są absolutnie nie do przyjęcia.

- Sprawa została zatem wyjaśniona na poziomie wydziału - dodaje rzecznik.

Oświadczenie Uniwersytetu Gdańskiego
W atmosferze pojawiających się w niektórych środowiskach w Polsce niepokojących sygnałów dotyczących przejawów niechęci wobec obcokrajowców Rada Wydziału Nauk Społecznych, zespół dziekański oraz przedstawiciele samorządu studenckiego w pełni popierają przesłanie zawarte w apelu „Uczelnie przeciw rasizmowi” Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Nie będziemy tolerować żadnych ksenofobicznych i rasistowskich zachowań. Cenimy sobie naszych zagranicznych studentów i pozostaniemy otwarci na wymianę studencką i współpracę zagraniczną z naszymi partnerami oraz uczelniami, która jest wielką wartością naszego Wydziału. W trosce o poszanowanie wielokulturowości i tolerancji będziemy zdecydowanie sprzeciwiać się przejawom braku poszanowania godności drugiego człowieka. Do tej pory spotykaliśmy się z zaangażowaniem naszych studentów i pracowników w integrację zagranicznych studentów na naszym Wydziale. Z uwagi jednak na niepokój wyrażany przez studentów z zagranicy, zwracamy się z prośbą do całej społeczności naszego Wydziału o zaangażowanie oraz zwracanie uwagi na wszelkie przejawy braku tolerancji, ksenofobii i rasizmu oraz o działania na rzecz integracji wszystkich naszych studentów i pracowników.

Więcej przeczytasz kupując e-wydanie gazety.

[email protected]
[email protected]

Cały artykuł na ten temat przeczytasz w środowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"z 18.05.2016 r. albo kupując e-wydanie gazety

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki