Pola Nadziei 2017 na Pomorzu. Akcja na rzecz hospicjów w...

  Pola Nadziei 2017 na Pomorzu. Akcja na rzecz hospicjów w Pucku, Gdyni, Sopocie, Gdańsku i Kartuzach

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Mizera-Nowicka, Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Już po raz szósty zakwitły Pola Nadziei na Pomorzu. Akcja na rzecz hospicjów odbywa się w niedzielę, 2 kwietnia m. in. w Pucku, Gdyni, Sopocie, Gdańsku i Kartuzach. Tradycyjnie na ulice wyszli wolontariusze w żółtych koszulkach, którzy w zamian za datki wrzucane do puszki wręczają żonkile. W tym roku wolontariuszy było ponad 5 tysięcy. Ostateczne wyniki niedzielnej zbiórki na Pomorzu powinniśmy poznać w poniedziałek po południu.
  Pola Nadziei 2017 na Pomorzu. Akcja na rzecz hospicjów w Pucku, Gdyni, Sopocie, Gdańsku i Kartuzach
  1/26
  przejdź do galerii

  ©Karolina Misztal

  - Celem akcji jest nie tylko zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów, ale także zwrócenie uwagi na samą ideę opieki hospicyjnej - tłumaczy Anna Laska z Fundacji Hospicyjnej. - Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Zespoły hospicyjne odpowiadają na medyczne, ale również zwyczajne, ludzkie potrzeby pacjentów: bliskości, rozmowy, kierując się hasłem „Hospicjum to też Życie”.

  W ramach tegorocznej pomorskiej akcji zaplanowano wiele wydarzeń, m. in. Wielką Żonkilową Sztafetę, w której wzięli udział biegacze, rolkarze, motocykliści i osoby zmotoryzowane. Razem pokonali trasę od Pucka po Gdańsk.


  Pola Nadziei na Pomorzu 2016. Przyjaciele gdańskiego hospicjum zasadzili żonkile [ZDJĘCIA]


  Ale Pola Nadziei zakwitły też w Kartuzach i w trzech dekanatach w powiecie: stężyckim, sierakowickim i kartuskim. Na ulic wyszło tam 300 chętnych wolontariuszy Kartuskiego Centrum Caritas. Wydarzeniem muzycznym dnia był koncert zespołu Nieboskłonni - w kościele św. Wojciecha o godz. 14.30.

  W ubiegłym roku tylko tam w ramach Pól Nadziei udało się zebrać rekordową kwotę 82 346,43 zł. Wolontariusze liczą, że tym razem nie będzie gorzej, bo Kartuskie Centrum Caritas stoi przed zadaniem budowy hospicjum stacjonarnego w Kartuzach. Na razie udało się pokonać formalności projektowo - budowlane.

  Po raz pierwszy Pola Nadziei pojawiły się w Edynburgu, w Szkocji. Od tamtej pory co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach.

  - Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych - opowiada specjalista ds. kontaktów zewnętrznych z Fundacji Hospicyjnej. - Polska historia Pól Nadziei zaczęła się przed 19 laty w Krakowie dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.

  Organizatorzy Pól Nadziei na Pomorzu przypominają, że środki, które uda im się zebrać, zostaną przekazane m. in. na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” oraz Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Akcję współorganizuje Fundacja Hospicyjna i Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

  10 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Bałtyckiego

  Pola Nadziei 2017 w Kartuzach

  Pola Nadziei 2017 w Kartuzach. Zbierają dla hospicjum [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Link do głównego zdjęcia

  Pola Nadziei 2017 w Kartuzach ©JS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Poznaj Gdańsk - zagraj! [GRA MEMO]

   Poznaj Gdańsk - zagraj! [GRA MEMO]

   Konkurs „Gmina na 6” [wizytówki gmin]

   Konkurs „Gmina na 6” [wizytówki gmin]

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Letnie inwestycje drogowe na Pomorzu. Gdzie utrudnienia w ruchu?

   Letnie inwestycje drogowe na Pomorzu. Gdzie utrudnienia w ruchu?