Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi profesorowie w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Prof. Marcin Gruchała
Prof. Marcin Gruchała Karolina Misztal
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród 59 nowych profesorów dużą grupę stanowili przedstawiciele nauk medycznych, w tym trzech profesorów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. Marcin Gruchała, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii, rektor GUMed, prof. Ryszard Smoleński, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii oraz prof. Michał Żmijewski z Katedry i Zakładu Histologii GUMed.

Prof. Marin Gruchała – aktualnie rektor GUMed - jest absolwentem tej uczelni z 1996 roku, , specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii oraz kierownikiem I Katedry i Kliniki Kardiologii. Zatrudniony w uczelni od 2000 r., najpierw na stanowisku asystenta w I Klinice Chorób Serca, następnie adiunkta a potem profesora zwyczajnego. Od 2013 r. pełni funkcję kierownika I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2006 r. W latach 2009-2013 był pełnomocnikiem rektora GUMed ds. budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. W kadencji 2012-2016 pełnił obowiązki prorektora ds. studenckich. Główne kierunki jego naukowych zainteresowań to czynniki genetyczne i środowiskowe rozwoju miażdżycy i jej powikłań; inwazyjne leczenie choroby wieńcowej; nadciśnienie tętnicze u pacjentów z chorobą wieńcową; hipercholesterolemia rodzinna; niewydolność serca; transplantacja serca i mechaniczne wspomaganie krążenia.

Dr hab. Marcin Gruchała nowym rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego [ZDJĘCIA]

W kadencji 2012-2016 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich, był członkiem senackiej komisji ds. budżetu i finansów i wieloletnim opiekunem Studenckiego Koła Naukowego uhonorowanego dwukrotnie nagrodą Czerwonej Róży dla najlepszego koła studenckiego Trójmiasta. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2000 roku, a stopień doktora habilitowanego nauk medycznych, w specjalności kardiologia w 2006 roku. Jest zastępcą koordynatora klinicznego Centrum Kardiologii UCK.

Drugi z nominowanych - prof. Michał Żmijewski

Związany jest z uczelnią , pracuje w Katedrze i Zakładzie Histologii. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2010 r. Od 2012 r. pełni funkcję prodziekana Wydziału Lekarskiego GUMed. Jego zainteresowania naukowe związane są z szeroko pojętą endokrynologią skóry, ze szczególnym uwzględnienie stanów patologicznych oraz ich leczenia. Interesuje go m.in. powstawanie i metabolizm witaminy D w skórze. Odrębnym zganieniem jest powszechny problem niedoboru witaminy D oraz jej rola w profilaktyce i leczeniu szeregu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Wraz z zespołem bada przydatność pochodnych witaminy D w terapii przeciwnowotworowej, na modelu czerniaka, nowotworów kości czy jelita grubego. Innym projektem jest rola neuropeptydów w fizjologii i patologii skóry oraz interakcji pomiędzy komórkami skóry, takimi jak keratynocyty, melanocyty czy mastocyty. Prof. Zmijewski prowadzi swoje badania w oparciu o granty MNiSW i NCBR oraz przy współpracy z szeregiem ośrodków w kraju i za granicą.

Trzeci gdański naukowiec z tytułem profesorskim to prof. Ryszard Smoleński – pracujący w uczelni od 1985 r. w Katedrze i Zakładzie Biochemii. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2001 r. Od 1 października 2016 r. pełni funkcję kierownika Katedry i Zakładu Biochemii GUMed. W latach 1997-2009 kierował zespołem badawczym w Imperial College London w Wielkiej Brytanii.

Badania naukowe prowadzone przez prof. Smoleńskiego i jego zespół związane są z wyjaśnianiem mechanizmów chorób serca i poszukiwaniem nowych leków możliwych do zastosowania w kardiologii i kardiochirurgii. Prowadzone badania naukowe dotyczą w szczególności przemian energetycznych oraz metabolizmu nukleotydów w komórkach serca i obejmują analizę zmian tych procesów w niewydolności i chorobie niedokrwiennej serca, a także w czasie zabiegów kardiochirurgicznych. Wynikiem tych badań są propozycje nowych leków kardiologicznych oraz działających ochronnie w czasie zabiegów kardiochirurgicznych, umożliwiających wydłużenie czasu transportu serca dawcy w czasie przeszczepów. Badania te prowadzone są w oparciu o granty Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Prof. Smoleński i jego zespół współpracuje z wieloma ośrodkami badawczymi krajowymi i zagranicznymi w tym w Wielkiej Brytanii, Włoszech i USA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki